Herbicydy stosować w odpowiedniej fazie rozwoju roślin
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Herbicydy stosować w odpowiedniej fazie rozwoju roślin

14.01.2022autor: Janusz Biernacki Tomasz Czubiński

W ochronie kukurydzy przed chwastami, zarówno jedno, jaki dwuliściennymi, niezwykle ważne jest zastosowanie herbicydu w odpowiedniej fazie wzrostu roślin.

- W gatunku tym poleca się je stosować m.in. na wczesnym etapie powschodowym, od fazy 2 do 4 liści – mówił podczas wykładu Marcin Bystroński z firmy Innvigo. Rośliny są wówczas wolne od konkurencji o wodę i składniki pokarmowe.

- Nie będziemy też dokarmiać chwastów drogimi nawozami – dodał ekspert. Jedną z tegorocznych nowości firmy jest kukurydziany herbicyd Tudor 114 OD, który zawiera 3 s.cz., tj. nikosulfuron, tifensulfuron i florasulam. Preparat zaleca się stosować w dawce 0,5 l/ha w fazie 2-3 liści kukurydzy. Można go użyć też w mieszaninie z Metosem (0,5-0,8 l/ha). Zdaniem przedstawiciela firmy, mieszanina ta wykazuje bardzo wysoką skuteczność na większość uciążliwych chwastów w tym gatunku, sięgającą od 85 do 100%. Zwalcza m.in. chwastnicę jednostronną, komosę białą, rdest, rumian polny, czy gwiazdnicę pospolitą.

Drugą firmową nowością jest fungicyd zbożowy Protikon 250 EC, którego s.cz. jest protikonazol. Środek przeznaczony jest do zwalczania chorób w zbożach, w fazie BBCH 26-69, w dawce 0,8 l/ha oraz w rzepaku ozimym.

- To produkt, nadaje się do zabiegów w zbożach w terminach T1, T2 lub T3 – podkreślił wykładowca. Zarejestrowany jest w pszenicy ozimej oraz w życie jarym, a także w rzepaku ozimym (BBCH 61-69) i jarym (BBCH 59-69).


[bie]

autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Tomasz Czubiński

Tomasz Czubiński

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Kukurydza – gdzie popełniamy błędy? Jak poprawić plony

Kukurydza ma wiele zalet i wydaje się, że jest bardzo prosta w uprawie. Tak faktycznie jest, ale ciągle popełniamy zbyt wiele błędów, które ograniczają jej potencjał plonowania. Co możemy jeszcze poprawić, podpowiada podczas naszych warsztatów na seminariach uprawowych, prof. Hansgeorg Schönberger z N.U. Agrar – niezależnej firmy doradczej.

czytaj więcej

Czy jest alternatywa dla nawozów azotowych?

Dylemat przed jakim stoimy, czyli czy kupować drogie nawozy, głównie azotowe, czy na nich zaoszczędzić, nie jest łatwy do rozstrzygnięcia. Pomocą w tym trudnym zadaniu są tegoroczne seminaria uprawowe top agrar Polska.

czytaj więcej

Kiedy roślinie potrzebny jest paszport? Kto go wydaje?

Paszportowanie roślin to nic nowego. Warto jednak zastanowić się, kto potrzebuje paszportów roślin i dlaczego są one wydawane.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)