Kukurydza – gdzie popełniamy błędy? Jak poprawić plony
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kukurydza – gdzie popełniamy błędy? Jak poprawić plony

15.01.2022autor: dr Maria Walerowska

Kukurydza ma wiele zalet i wydaje się, że jest bardzo prosta w uprawie. Tak faktycznie jest, ale ciągle popełniamy zbyt wiele błędów, które ograniczają jej potencjał plonowania. Co możemy jeszcze poprawić, podpowiada podczas naszych warsztatów na seminariach uprawowych, prof. Hansgeorg Schönberger z N.U. Agrar – niezależnej firmy doradczej.

Uprawa kukurydzy służy ochronie klimatu i gleby, ponieważ m.in. wiąże dwutlenek węgla, zapobiega erozji gleby na skutek nawalnych deszczy i stabilizuje strukturę gleby, a także umożliwia uprawę międzyplonów. W przyszłości będzie nabierała coraz większego znaczenia z powodu zmieniającego się – ocieplającego się klimatu. Nie wystarczy jej jednak tylko zasiać, zastosować nawóz i zwalczyć chwasty, jeśli chcemy uzyskać wysokie plony.

- Kukurydza to roślina, która nie lubi zbyt dużej liczby „sąsiadów” na polu. Nie tylko chwastów, ale także innych roślin kukurydzy. Dlatego siejemy ją punktowo w szerokich międzyrzędziach. Oznacza to także, że bardziej narażona jest na zachwaszczenie, dlatego niezmiernie ważne jest kontrolowanie chwastów na plantacji i jak najszybsze ich zwalczenie – podkreślał prof. Hansgeorg Schönberger z N.U. Agrar.

Kukurydza lubi dobrze spulchnioną glebę

Kukurydza ma stosunkowo gruby korzeń, dlatego też bardzo pozytywnie reaguje na dobrze przygotowaną glebę do siewu, tzn. spulchnioną głębiej i zagęszczoną w wierzchniej warstwie gleby. Jakie błędy w uprawie gleby pod kukurydzę popełniamy najczęściej?

- Zbyt płytko uprawiamy glebę lub w zbyt mokrych warunkach, a także często gleba jest zbyt mocno zagęszczona. Za mało w warstwie ornej drobnych gruzełków – pamiętajmy, że stosunkowo grube korzenie kukurydzy wymagają rozluźnionej gleby, aby ułatwić im przenikanie, ale w wierzchniej warstwie powinna być ona zagęszczona, aby zapewnić dobry podsiąk kapilarny – przekonuje doradca. Ważny jest przy tym rodzaj gleby – głębiej spulchniamy na piaskach, płycej na glebach gliniastych i ilastych. Zapamiętajmy także, że kukurydza źle reaguje na zbyt mokrą glebę i nie znosi zagęszczeń gleby – zwłaszcza podeszwy płużnej  - mówi doradca.

W uprawie kukurydzy celem nadrzędnym powinno być uzyskanie szybkich i wyrównanych wschodów. Kukurydza nie ma dużych możliwości kompensacyjnych możliwości, czyli wyrównania strat na skutek popełnionych błędów. Oprócz dobrego przygotowania pola do siewu ważny jest także staranny siew – odpowiednia jego głębokość dopasowana do rodzaju gleby oraz warunków wilgotnościowych oraz odpowiednia prędkość jazdy.

- W Niemczech ok. 60% areału kukurydzy siana jest usługowo. Celem jest zatem uzyskanie jak największej wydajności, tzn. obsianej powierzchni. W efekcie wiele pól zasianych jest zbyt płytko i przy zbyt dużej prędkości jazdy. Dlatego powinniśmy być na polu i kontrolować jakość siewu i korygować w razie potrzeby jego parametry – zwłaszcza głębokość siewu tak dopasowaną, aby nasiona siane były w wilgotną glebę  – uczula prof. Schönberger. Warto pamiętać, żeby nie siać kukurydzy na krótko przed deszczem – generalna zasada: kukurydza powinna wschodzić na polu, nawet,  po siewie nie wystąpią opady deszczu – dodaje.

mw

autor dr Maria Walerowska

dr Maria Walerowska

zastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kukurydza

Krajowy rejestr bogatszy o 36 nowych odmian kukurydzy

W połowie lutego odbyło się posiedzenie Komisji ds. Rejestracji Odmian Kukurydzy, która zaopiniowała zamierzenia rejestrowe przygotowane przez COBORU, dotyczące wpisania lub odmowy wpisania do Krajowego rejestru odmian kukurydzy.

czytaj więcej

Nie odwracać znaczenia czynników nawożenia

U podstaw czynników wpływających na nawożenie leżą tzw. czynniki definiujące, jak gleba, roślina, pogoda. Na nie niestety nie mamy wpływu. Na drugim poziomie leżą tzw. czynniki ograniczające, wśród których są składniki pokarmowe. Najwyżej są czynniki redukujące, jak choroby, szkodniki i chwasty. Od przypomnienia tej zasady swój wykład rozpoczął prof. Jarosław Potarzycki podczas seminarium uprawowego.

czytaj więcej

Herbicydy stosować w odpowiedniej fazie rozwoju roślin

W ochronie kukurydzy przed chwastami, zarówno jedno, jaki dwuliściennymi, niezwykle ważne jest zastosowanie herbicydu w odpowiedniej fazie wzrostu roślin.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)