Do końca 2022 roku będzie obowiązywało embargo na eksport gryki z Ukrainy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Do końca 2022 roku będzie obowiązywało embargo na eksport gryki z Ukrainy

27.10.2022autor: Tomasz Czubiński

W tym roku ukraińscy rolnicy zebrali grykę na 87 tys. hektarach (stan na 14 października). Z tej powierzchni zebrano 121 tys. t ziarna tego zboża.

Przeciętnie, na cele konsumpcji krajowej, Ukraina potrzebuje 110 tys. ton gryki. Jednak wprowadzony przez rząd zakaz eksportu tego produktu będzie obowiązywał do końca 2022 roku.

- Czy zakaz zostanie przedłużony na rok 2023 Zdecydujemy pod koniec listopada. Zbiory wciąż trwają. Jeśli stwierdzimy, że produkcja, która była prognozowana na poziomie 140 tys. ton, znajdzie się już w naszych magazynach, to będziemy mogli o rozmawiać o zniesieniu zakazu eksportu – powiedział wiceminister polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Taras Wysocki. Kłopotem ukraińskich rolników jest tegoroczna pogoda.

- Jeszcze latem oczekiwano, że rolnicy zbiorą grykę, tak jak zwykle to bywało, we wrześniu. W październiku ziarno miało być już na rynku. Tymczasem we wrześniu mieliśmy ponadnormową ilość opadów. Spowodowało to na 2-3 tygodnie zatrzymanie zbioru wszystkich upraw, w tym gryki. Dlatego ostateczny efekt ceny zostanie osiągnięty dla konsumenta w listopadzie – dodał Taras Wysocki.

Cena gryki, zdaniem fachowców z Ministerstwa Polityki Agrarnej spaść do 60-70 UAH za kilogram (ok. 8 ).

W 2019 roku ukraińscy farmerzy zaczęli zmniejszać obszary upraw gryki w związku z tanim eksportem z Rosji. Wówczas import tego produktu był dwa razy większy niż możliwości jego eksportu.

Marek Sztejer

autor Tomasz Czubiński

Tomasz Czubiński

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Co dalej z polskim eksportem rolno-spożywczym? Debata podczas II Kongresu Produkcji Podstawowej

Sukces polskiego eksportu żywności nie jest dany raz na zawsze i trzeba o niego dbać. Niestety, założenia Europejskiego Zielonego Ładu stanowią poważne zagrożenia dla całej produkcji rolnej w Europie. W Warszawie odbył się II Kongresu Produkcji Podstawowej, którego współorganizatorem była Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych. 

czytaj więcej
Rynek zbóż

Niekontrolowany import pszenicy z Ukrainy. Czym ryzykują kupujący?

Do Polski wciąż wjeżdża ukraiński rzepak, kukurydza i pszenica, których jakość jest kontrolowana. Ostatnio inspekcje graniczne zaczyna omijać pszenica na cele techniczne, na której napływ narzekają rolnicy na wschodzie kraju. Oszczędność kusi, ale czy warto ryzykować?

czytaj więcej

SONDA NAWOZOWA: kolejne podwyżki cen nawozów, mimo światowego słabego popytu. Jakie są aktualne cenniki?

Na rynku światowym widać obniżki cen w przypadku mocznika, w Polsce jednak odczuwalne są kolejne cotygodniowe podwyżki cen nawozów. Przetarg na mocznik w Indiach rozstrzygnięty. Jakie są aktualne ceny nawozów w Polsce i na świecie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)