Apel Grupy Azoty: nie odkładać zakupu nawozów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Apel Grupy Azoty: nie odkładać zakupu nawozów

12.03.2020autor: Janusz Biernacki

Z powodu narastającego wpływu koronawirusa Covid–19 na przemysł, rynek i transport, dostępność nawozów, w tym azotowych i wieloskładnikowych u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona, sugeruje Grupa Azoty, największy polski producent tego typu nawozów.

Z różnych powodów znaczna grupa rolników odkłada zakup nawozów na krótko przed ich stosowaniem. Jednak sytuacja na polach jest w tym roku wyjątkowa. Brak klasycznej zimy, wczesne ruszenie wegetacji oraz prac polowych wymaga dysponowania tym towarem już od kilku tygodni, a także wyprzedzająco, dla zaspokojenia wymagań właściwego przebiegu kolejnych faz rozwoju upraw polowych. Nowym i nieprzewidywalnym problemem, który może zaburzyć ten cykl w gospodarstwie jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nie wiadomo, czy koronawirus w Europie nie spowoduje wstrzymania transportu międzynarodowego i krajowego. Dostawy środków do produkcji rolnej będą wówczas utrudnione, a ich dostępność ograniczona, co może spowodować spadek potencjału produkcyjnego upraw polowych.
– Apelujemy zatem do rolników, by podejść racjonalnie do stanów magazynowych, zwłaszcza nawozów, które są niezbędne w zachowaniu ciągłości produkcji w gospodarstwie – mówi Piotr Zarosiński, dyrektor Departamentu Korporacyjnego Handlu Segmentu Agro w Grupie Azoty.
– Aby zboża, rzepaki i pozostałe uprawy wydały dobre plony, niezbędne jest właściwe i terminowe ich nawożenie. W związku z nieprzewidywalną sytuację rynkową, przemysłową i transportową jest to najwyższa pora, by zakupić nawozy na bieżący sezon uprawowy – uzasadnia swój apel krajowy producent dużego asortymentu nawozów mineralnych, w tym azotowych i wieloskładnikowych.
[bie]
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek zbóż

Jak rynek zbóż reaguje na koronawirusa?

Koronawirus daje się we znaki wielu branżom rolniczym.  Zaatakował też rynek zbóż. Po wcześniejszych korektach cen na giełdach, obecne spadki zakrawają na prawdziwą panikę. Jednak z czasem na międzynarodowym i krajowym rynku sytuacja może ulec zmianie, po tak dużych spadkach, zdaniem ekspertów możemy spodziewać się powolnych wzrostów cen.

czytaj więcej

SONDA NAWOZOWA: kolejne podwyżki cen nawozów, mimo światowego słabego popytu. Jakie są aktualne cenniki?

Na rynku światowym widać obniżki cen w przypadku mocznika, w Polsce jednak odczuwalne są kolejne cotygodniowe podwyżki cen nawozów. Przetarg na mocznik w Indiach rozstrzygnięty. Jakie są aktualne ceny nawozów w Polsce i na świecie?

czytaj więcej

Jesienne i późne odchwaszczanie zbóż. Lista herbicydów i zasady stosowania

Pod koniec października wiele pól obsiewanych było jeszcze zbożami ozimymi, głównie pszenicą. Dobrze byłoby je jeszcze tej jesieni odchwaścić, ale nie zawsze jest to możliwe. Podajemy przykładowe herbicydy jesienne w zbożach. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)