Załadunek zboża na "wannę". Misja: załadować TIR-a cz. 2
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Załadunek zboża na "wannę". Misja: załadować TIR-a cz. 2

27.09.2023autor: Dawid Konieczka

Załadunek zboża na "wannę" to chleb powszedni dla większości rolników, jednak w niektórych okolicznościach może być dużym wyzwaniem. Oto pomysły naszych Czytelników, którzy skonstruowali urządzenia pomocne w załadunku ziarna na ciężarówki. Dzisiaj pomysł nr 2!

Sprzedaż płodów rolnych z gospodarstwa to wygodne rozwiązanie. Przyjeżdża ciężarówka, którą wystarczy załadować. Ta prosta czynność dla niektórych rolników może być kłopotliwa w realizacji. Powodów może być kilka np. wąskie podwórko, na którym nie nawróci ciężarówka z długą naczepą lub bardzo zwinna ładowarka burtowa, której wysokość podnoszenia jest niewystarczająca do załadunku "wanny".


Zobacz także: Załadunek ziarna na ciężarówkę. Misja: załadować TIR-a cz. 1

Bobcat załaduje zboże na "wannę"

– Mój kosz to uniwersalna maszyna, w zależności od ukształtowania podwórka rura wyładowcza raz może być z lewej, innym razem z prawej strony – mówi Damian Wójciuk z Ornatowic na Zamojszczyźnie. W gospodarstwie o powierzchni 30 ha prowadzona jest także hodowla bydła. Mleko pozyskiwane jest od 20 krów, do stada trzeba doliczyć jeszcze ok. 10 szt. młodzieży. Do obsługi stada rolnik wykorzystuje ładowarkę burtową Bobcat 753, tzw. Skid Steer.

r e k l a m a
Ta sama ładowarka w gospodarstwie Wójciuka wykorzystywana jest do załadunku ziarna na ciężarówki. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu kosza przeładowczego, do którego w czasie załadunku rolnik dostarcza ziarno zwinną ładowarką o niewielkiej wysokości podnoszenia. W skład gospodarstwa rolnika wchodzą dwa oddalone o kilkadziesiąt metrów podwórka. Z tego względu rolnik potrzebował uniwersalnego kosza, który sprawdzi się w każdych warunkach.

Na prawą lub lewą stronę - napędzanie kosza

Rama kosza przeładowczego wykonana jest z profili stalowych 80 × 80 i 120 × 60 mm – mówi rolnik. Szerokość kosza na górze to niespełna 3 m. Najciekawszym rozwiązaniem w konstrukcji jest kozioł zawieszenia, do którego zamontowana jest przekładnia kątowa. Kozioł zawieszenia nie jest przyspawany, lecz mocowany do ramy w specjalnych otworach. Są one wykonane z obu stron ramy. Dzięki takiemu rozwiązaniu kosz może być napędzany raz z jednej, raz z drugiej strony. Dlatego rura wyładowcza może być z lewej lub prawej strony kosza. Umożliwia to przekładnia kątowa przekazująca napęd na obie strony. To przekładnia od rozrzutnika obornika. Przekładnia przykręcona jest do kozła zawieszenia. Po odczepieniu wałka WOM, przekazującego napęd z przekładni kątowej do przekładni łańcuchowej napędzającej ślimak, można podjechać na drugą stronę kosza i tam realizować napęd. – Trzeba wtedy obrócić przekładnię napędową o 180 stopni, aby zgadzał się kierunek obrotów. Wystarczy odkręcić 6 śrub – informuje rolnik.

Do demontowanego kozła zawieszenia przykręcona jest przekładnia kątowa, przekazująca napęd na lewą i prawa stronę.
Do budowy kosza rolnik wykorzystał dwie kompletne rury do wyładunku ziarna z Bizona. Jedną kupiłem za 500, drugą za 700 zł – mówi rolnik. Gorsza miała kiepską rurę, ale dla konstruktora najważniejszy był ślimak. Rurę okalającą ślimak rozciął na pół, teraz stanowi ona uchylne dno kosza. Druga rura jest rozkładana i transportuje ziarno wprost na naczepę. Łączenie ślimaków nie zostało zmienione.

Dodatkowa oś pozwala przekazać napęd z drugiej strony kosza.
Ziarno z poziomo ułożonego w koszu ślimaka musi trafić do drugiego ustawionego pod kątem. Tutaj rolnik zastosował zwykły wałek WOM wraz z przegubami. Do rury wałka przyspawał zwoje ślimaka.

Do budowy kosza rolnik wykorzystał dwie rury wyładunkowe ziarna z kombajnu Bizon.

Załadunek ziarna

Bobcat dowozi ziarno do kosza łyżką, w którą mieści się ok. 550 kg pszenicy.

Czas załadunku naczepy wynosi maksymalnie 1 godzinę i 20 minut, wszystko zależy od tego, jak daleko muszę dowozić ziarno. Zawsze gdy wsypuję kolejną łyżkę, kosz jest pusty – informuje rolnik.
Kosz wyposażony jest w stopy podporowe. Jeśli po ziarno przyjedzie wysoka naczepa, trzeba kosz postawić wysoko na stopach. Jeśli wysokość popdnoszenia TUZ ciągnika będzie niewystarczająca, można zdemontować kozioł zawieszenia od ramy, stanąć ciągnikiem w większej odległości od kosza i zastosować dłuższy wałek.

Kosz przeładowczy do ziarna napełniany jest bardzo zwrotną ładowarką burtową Bobcat 753.
Kosz można wykorzystywać także do załadunku TIR-ów na polu.

Stare kombajny nie nasypią ziarna na "wannę" – mówi rolnik. Wtedy ziarno odbierane jest od kombajnu na przyczepy, następnie trafia do kosza i na ciężarówkę. – W takich sytuacjach najlepiej sprawdzają się przyczepy z oknem usypowym i dolnym otwieraniem tylnej burty – mówi rolnik. Wójciuk zaznacza, że jego kosz wykorzystywany jest także do załadunku ziarna na poddasze. Konieczne jest tylko odkręcenie arkusza blachy w dachu i ziarno trafia bezpośrednio na strop.

Dawid Konieczka
autor Dawid Konieczka

Dawid Konieczka

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Maszyny rolnicze

Używane ładowarki burtowe, czyli skid steer: tanie, zwrotne, trwałe

Usuwanie obornika, przewożenie bel, załadunek paszowozu – to zadania, z jakimi w coraz większej liczbie polskich gospodarstw mierzą się używane ładowarki burtowe. Rozmawiałem o nich z ich sprzedawcą Kamilem Fabiszewskim.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Załadunek ziarna na ciężarówkę. Misja: załadować TIR-a cz. 1

Załadunek zboża na "wannę" to chleb powszedni dla większości rolników, jednak w niektórych okolicznościach może być dużym wyzwaniem. Oto pomysły naszych Czytelników, którzy skonstruowali urządzenia pomocne w załadunku ziarna na ciężarówki. Dzisiaj przedstawiamy pomysł numer 1! 

czytaj więcej
Maszyny rolnicze

Agregat uprawowy do ultrapłytkiej uprawy do 5 cm: TEST 7 maszyn

Czy można płytko podciąć ściernisko, dobrze je wymieszać i uzyskać wysoką wydajność pracy? Jaki rodzaj talerzy czy zębów najlepiej spisze się podczas uprawy na głębokości do 5 cm? Porównanie 7 technologii!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)