Spóźniona faktura VAT RR
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Spóźniona faktura VAT RR

30.06.2020autor: adw. Mikołaj Pomin

W marcu sprzedałam tuczniki, ale do dziś nie otrzymałam zapłaty i faktury RR. Odbiorca twierdzi, że fakturę wystawi, gdy będzie płacił, ale nie chce powiedzieć, kiedy to będzie. Co robić w tej sytuacji?

Faktury VAT RR (dokumentujące sprzedaż przez rolników ryczałtowych), zgodnie z przepisem wielokrotnie nowelizowanej ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług wystawia nabywca towarów od rolnika – czynny podatnik VAT (nabywca).

Zgodnie z art. 106i ustawy, faktura winna być wystawiona nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru. Zapłata winna natomiast nastąpić w terminie 14 dni, bowiem wskazanie na fakturze VAT RR terminu płatności dłuższego niż 14 dni (i dokonanie zapłaty we wskazanym terminie) nie uprawnia nabywcy produktów rolnych do zwiększenia kwoty podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku.

Postępowanie nabywcy w omawianej sprawie sugeruje, że nie wystawiając faktury zamierza przeciągnąć termin zapłaty, a z drugiej zachować prawo do odliczenia podatku.

W tej sytuacji należałoby wysłać do nabywcy wezwanie do zapłaty z wyznaczeniem krótkiego terminu. Warto również zastanowić się nad ewentualnym zawiadomieniem urzędu skarbowego o postępowaniu nabywcy.
adw. Mikołaj Pomin
autor adw. Mikołaj Pomin

adw. Mikołaj Pomin

Prawnik w redakcji "top agrar Polska".

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Darowane jabłka bez VAT. Sadownik wygrał z fiskusem.

Urząd skarbowy konsekwentnie upierał się, by opodatkować podatkiem VAT sadownika, który otrzymał unijne środki finansowe z tytułu wsparcia producentów owoców i warzyw, którzy zostali poszkodowani przez rosyjskie embargo. Sprawa miała swój finał przed Naczelnym Sądem Apelacyjnym, który oddalił skargę kasacyjną fiskusa. NSA uznał, że takie wsparcie nie powinno być opodatkowane VAT.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Stany tuczą na kontraktach

Ponad połowa z 60 tys. gospodarstw w USA to fermy kontraktowe. Integratorzy na rynku posiadają blisko 40 mln świń.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Coraz droższe stanowisko tuczu

Rosną koszty budowy chlewni. Dziś, by wybudować tuczarnię na tysiąc stanowisk, nie starczy milion złotych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)