Stany tuczą na kontraktach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Stany tuczą na kontraktach

02.07.2020autor: Paulina Janusz-Twardowska

Ponad połowa z 60 tys. gospodarstw w USA to fermy kontraktowe. Integratorzy na rynku posiadają blisko 40 mln świń.

Pogłowie świń w USA przekracza 77,5 mln szt. i jest utrzymywane w ponad 60 tys. stadach. Ponad połowa to farmy kontraktowe. W Stanach przez lata wykształciły się 3 podstawowe rodzaje umów na tucz świń, podpisywane między rolnikami i integratorami na rynku: zakładami mięsnymi, firmami paszowymi czy specjalizującymi się w handlu żywcem.

Wariant 1.: Umowa ze stałą stawką za wytuczoną sztukę, obejmująca premie oraz kary za wyniki produkcyjne. W ramach tego kontraktu rolnik zapewnia budynki, robociznę, narzędzia i niezbędne ubezpieczenie. Integrator dostarcza świnie, paszę, usługi weterynaryjne i leki oraz transport. Nadzoruje również cały proces produkcji.
Producent często otrzymuje część zapłaty w momencie, gdy świnie wchodzą do jego budynku. Reszta jest uiszczana po zakończonym tuczu – może to być stała kwota za sztukę lub stawka uzależniona od masy końcowej tuczników.

Wariant 2.: Kontrakt z producentem pasz. Głównym celem zawierania tych umów jest zapewnienie firmom paszowym niezawodnego rynku zbytu. Integrator zapewnia paszę i pewną pomoc w zarządzaniu – zazwyczaj kieruje programem karmienia.
Rolnik zgadza się na zakup wszystkich pasz i powiązanych usług od kontrahenta i jest odpowiedzialny za wszystkie koszty produkcji. Producent otrzymuje wszystkie wpływy ze sprzedaży świń minus koszty paszy oraz usług integratora.

Wariant 3.: Umowa o podziale zysków. Farmer i integrator dzielą zysk proporcjonalnie do części nakładów dostarczonych przez każdą ze stron. Rolnik zapewnia zaplecze, robociznę, narzędzia i ubezpieczenie obiektów i zwierząt. Integrator kupuje świnie, paszę, usługi weterynaryjne, transport i sprzedaż. Koszty powstałe z tego tytułu są odejmowane od przychodu rolnika po sprzedaży partii tuczników.
Producent ma zwykle gwarancję minimalnej kwoty za tucznika pod warunkiem, że liczba upadków utrzymuje się w ramach określonych kontraktem.  Rolnik otrzymuje tę płatność niezależnie od tego, czy tucz zakończy się zyskiem, czy stratą.
autor Paulina Janusz-Twardowska

Paulina Janusz-Twardowska

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady prawne

Spóźniona faktura VAT RR

W marcu sprzedałam tuczniki, ale do dziś nie otrzymałam zapłaty i faktury RR. Odbiorca twierdzi, że fakturę wystawi, gdy będzie płacił, ale nie chce powiedzieć, kiedy to będzie. Co robić w tej sytuacji?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hodowcy i pracownicy branży komentują sytuację na rynku trzody chlewnej. Co mówią o cenach świń?

Stabilizacja na rynku wieprzowiny i utrzymujące się od miesięcy stosunkowo wysokie ceny żywca wieprzowego pozwalają odrabiać straty rolnikom. Na rynku od lat nie było takiego ożywienia. Sprawdzamy, jak obecną sytuację komentują uczestnicy rynku.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ponad 428,4 mln zł wsparcia na odbudowę produkcji trzody chlewnej trafiło do hodowców

Od początku października trwa wypłata wsparcia na odbudowę produkcji trzody chlewnej z ARiMR. Na kontach 27,1 tys. hodowców do tej pory pojawiło się ponad 428,4 tysięcy złotych. Ilu rolników jeszcze czeka na pieniądze?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)