Nabycie ziemi bez aktu notarialnego. Czy to możliwe?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nabycie ziemi bez aktu notarialnego. Czy to możliwe?

08.08.2023autor: adw. Mikołaj Pomin

W 1978 r. rodzice przekazali gospodarstwo za emeryturę na rolniczą spółdzielnię produkcyjną. ANR wniosła o zasiedzenie tej ziemi, sąd jednak wniosek oddalił. KOWR wniósł o uzgodnienie treści księgi wieczystej, twierdząc, że Skarb Państwa skutecznie nabył ziemię, pomimo braku aktu notarialnego. Czy to możliwe?

Pytanie Czytelnika: Nabycie ziemi bez aktu notarialnego. Czy to możliwe? 

W 1978 r. rodzice przekazali gospodarstwo za emeryturę na rolniczą spółdzielnię produkcyjną. Umowy nie sporządzono w formie aktu notarialnego, a zbycie nie zostało ujawnione w księdze wieczystej. Po śmierci rodziców zażądałem jego wydania. W odpowiedzi ANR wniosła o zasiedzenie tej ziemi, sąd jednak wniosek oddalił. Po jakimś czasie KOWR wniósł o uzgodnienie treści księgi wieczystej, twierdząc, że Skarb Państwa skutecznie nabył ziemię, pomimo braku aktu notarialnego. Czy to możliwe?
r e k l a m a

Odpowiedź eksperta: Przekazanie gospodarstwa w 1978 r. nastąpiło pod rządami nieobowiązującej już ustawy z 27 października 1977 r. o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin (DzU z 1977 r., nr 32, poz. 140 z późniejszymi zmianami).

Zgodnie z treścią art. 52, przekazanie gospodarstwa następcy w celu uzyskania świadczenia emerytalnego lub rentowego na rzecz następcy następowało w drodze umowy pisemnej sporządzonej przez naczelnika gminy, natomiast na rzecz państwa w drodze decyzji naczelnika gminy. Na podstawie umowy bądź decyzji następował wpis do ewidencji gruntów oraz (na wniosek rolnika) w księdze wieczystej. Artykuł 58 przewidywał też możliwość nabycia gospodarstwa przez tzw. jednostki uspołecznione, czyli np. spółdzielnie rolnicze. W tym przypadku również dochodziło do nabycia w drodze umowy pisemnej, zatwierdzonej decyzją naczelnika gminy. W każdym przypadku, gdy przeniesienie własności następowało na podstawie przepisów tej ustawy w drodze umowy, nie była wymagana forma aktu notarialnego. Dopuszczalne jest zatem ustalenie, że Skarb Państwa jest właścicielem nieruchomości. KOWR musi jednak wykazać, że stał się następcą prawnym spółdzielni, która nabyła gospodarstwo oraz przedstawić oryginał umowy.

adw. Mikołaj Pomin

fot: envato.elements
autor adw. Mikołaj Pomin

adw. Mikołaj Pomin

Prawnik w redakcji "top agrar Polska".

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wartość szkód wyższa od kary umownej – czy można domagać się odszkodowania?

Pytanie Czytelnika: W umowie o wybudowanie chlewni wpisaliśmy, że jeżeli wykonawca spóźni się z wykonaniem prac, mogę od niego żądać kary umownej. Okazuje się jednak, że szkody spowodowane brakiem chlewni są znacznie wyższe niż ta kara. Czy mogę domagać się odszkodowania wyższego niż kara?

czytaj więcej
Aktualności

Wspólnota majątkowa – gospodarstwo przekazane następcy. Pozostaje we wspólności czy w majątku odrębnym?

Sąd Najwyższy już niejednokrotnie badał charakter prawny umów przekazania gospodarstwa rolnego następcy, ale czy takie gospodarstwo pozostaje we wspólności majątkowej małżeńskiej, czy wchodzi w skład majątku odrębnego?

czytaj więcej
Aktualności

Dzierżawa, poddzierżawa i zakup gruntów rolnych od KOWR do zmiany?

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli postępowania przetargowe w zakresie dzierżawy i sprzedaży nieruchomości rolnych Zasobu WRSP wymagają nadal poprawy, choć w efekcie poprzednich kontroli NIK w tym obszarze nastąpił istotny postęp. Podobnie ulepszenia wymaga proces udzielania zgody na poddzierżawę tych nieruchomości i realizacja zasad poddzierżawy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)