r e k l a m a
Partnerzy portalu
Wartość szkód wyższa od kary umownej – czy można domagać się odszkodowania?
04.10.2023autor: adw. Mikołaj Pomin
Pytanie Czytelnika: W umowie o wybudowanie chlewni wpisaliśmy, że jeżeli wykonawca spóźni się z wykonaniem prac, mogę od niego żądać kary umownej. Okazuje się jednak, że szkody spowodowane brakiem chlewni są znacznie wyższe niż ta kara. Czy mogę domagać się odszkodowania wyższego niż kara?
Kara umowna to inaczej forma zryczałtowanego odszkodowania, należnego w razie niewykonania przez dłużnika zobowiązania niepieniężnego (w przypadku należności pieniężnych rolę kary odgrywają odsetki), a można jej dochodzić tylko wtedy, gdy przewiduje ją umowa (stąd nazwa).
Ułatwienie wierzycielowi dochodzenia naprawienia szkody
Z jednej strony kara ma mobilizować dłużnika do wykonania zobowiązania, z drugiej jednak ma na celu ułatwienie wierzycielowi dochodzenia naprawienia szkody dzięki temu, że nie będzie musiał wykazywać jej wysokości. Problem jednak może się pojawić, jak w tym przypadku, gdy wysokość kary nie pokrywa całej poniesionej szkody.
r e k l a m a
Uzyskanie kary umownej i odszkodowania uzupełniającego jest możliwe tylko wtedy, gdy taką możliwość przewiduje umowa. Wynika to z przepisu art. 484 § 1 zdanie 2 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że żądanie odszkodowania przenoszącego wysokość zastrzeżonej kary nie jest dopuszczalne, chyba że strony inaczej postanowiły. Z pytania nie wynika, czy taką możliwość przewidziano.
Czytelnik ma zatem prawo domagać się uzupełniającego odszkodowania, o ile umowa o roboty budowlane zawarta między nim i wykonawcą daje mu prawo jego dochodzenia.
Fot: enavto.elements
adw. Mikołaj Pomin
Prawnik w redakcji "top agrar Polska".
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a