Wartość szkód wyższa od kary umownej – czy można domagać się odszkodowania?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wartość szkód wyższa od kary umownej – czy można domagać się odszkodowania?

04.10.2023autor: adw. Mikołaj Pomin

Pytanie Czytelnika: W umowie o wybudowanie chlewni wpisaliśmy, że jeżeli wykonawca spóźni się z wykonaniem prac, mogę od niego żądać kary umownej. Okazuje się jednak, że szkody spowodowane brakiem chlewni są znacznie wyższe niż ta kara. Czy mogę domagać się odszkodowania wyższego niż kara?

Kara umowna to inaczej forma zryczałtowanego odszkodowania, należnego w razie niewykonania przez dłużnika zobowiązania niepieniężnego (w przypadku należności pieniężnych rolę kary odgrywają odsetki), a można jej dochodzić tylko wtedy, gdy przewiduje ją umowa (stąd nazwa). 

Ułatwienie wierzycielowi dochodzenia naprawienia szkody

Z jednej strony kara ma mobilizować dłużnika do wykonania zobowiązania, z drugiej jednak ma na celu ułatwienie wierzycielowi dochodzenia naprawienia szkody dzięki temu, że nie będzie musiał wykazywać jej wysokości. Problem jednak może się pojawić, jak w tym przypadku, gdy wysokość kary nie pokrywa całej poniesionej szkody.
r e k l a m a
Uzyskanie kary umownej i odszkodowania uzupełniającego jest możliwe tylko wtedy, gdy taką możliwość przewiduje umowa. Wynika to z przepisu art. 484 § 1 zdanie 2 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że żądanie odszkodowania przenoszącego wysokość zastrzeżonej kary nie jest dopuszczalne, chyba że strony inaczej postanowiły. Z pytania nie wynika, czy taką możliwość przewidziano.

Czytelnik ma zatem prawo domagać się uzupełniającego odszkodowania, o ile umowa o roboty budowlane zawarta między nim i wykonawcą daje mu prawo jego dochodzenia.

Fot: enavto.elements
autor adw. Mikołaj Pomin

adw. Mikołaj Pomin

Prawnik w redakcji "top agrar Polska".

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady prawne

Kiedy wymagana jest zgoda wodnoprawna? Co rolnik musi zgłosić?

Każdy kolejny suchy rok rzuca wyzwanie – jak zabezpieczyć wodę do produkcji rolnej. Rolnicy mogą korzystać z wód pod określonymi warunkami. Kiedy są wymagane zgody wodnoprawne? Które działania można przeprowadzać na zgłoszenie?

czytaj więcej
Porady prawne

Nabycie ziemi bez aktu notarialnego. Czy to możliwe?

W 1978 r. rodzice przekazali gospodarstwo za emeryturę na rolniczą spółdzielnię produkcyjną. ANR wniosła o zasiedzenie tej ziemi, sąd jednak wniosek oddalił. KOWR wniósł o uzgodnienie treści księgi wieczystej, twierdząc, że Skarb Państwa skutecznie nabył ziemię, pomimo braku aktu notarialnego. Czy to możliwe?

czytaj więcej

Jak legalnie przechowywać obornik na polu i inne nawozy organiczne w gospodarstwie?

  Przechowywanie nawozów naturalnych reguluje unijna dyrektywa azotanowa, której przepisy zostały przeniesione do „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu (tzw. program azotanowy)”, który obowiązuje w Polsce. Jak zatem legalnie przechowywać obornik na polu i w gospodarstwie? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)