Grupa producencka i poważny problem z dotacją z ARiMR
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Grupa producencka i poważny problem z dotacją z ARiMR

18.10.2020autor: adw. Mikołaj Pomin

Pytanie: Kilka lat temu w pięć osób założyliśmy grupę producentów rolnych. Została ona zarejestrowana i otrzymywaliśmy przez trzy lata dofinansowanie. W czwartym roku po kontroli ARiMR okazało się, że jeden z członków grupy dzierżawi od drugiego ziemię i na niej prowadzi uprawę; jest to jedyna jego ziemia w gospodarstwie. ARiMR zakwestionowała ten stan rzeczy twierdząc, że jedno z gospodarstw tak podzielono, by przez wydzierżawienie jego części grupa mogła liczyć wymaganych ustawowo pięciu członków. Czy słusznie?

Odpowiedź: Podobna sprawa była rozpatrywana przez NSA w Warszawie i zakończyła się wyrokiem z 5 kwietnia 2016r. (II GSK 2467/14). Najpierw WSA, a następnie NSA oddaliły skargę kasacyjną grupy producentów rolnych od decyzji właściwych organów ARiMR odmawiającej przyznania pomocy finansowej na wspieranie grup producentów rolnych.

W sprawie tej ostatecznie stwierdzono, że wydzierżawienie przez jednego członka grupy drugiemu, który poza dzierżawą nie miał we władaniu żadnych innych gruntów rolnych, było sztucznym podziałem gospodarstwa. Uznano, że w takim przypadku sztucznie wykreowano jednego wspólnika do grupy, by spełnić ustawowy wymóg dotyczący minimalnej ilości wspólników.

Z tego względu sądy administracyjne uznały, że skoro grupa nie spełniała jednego z warunków ustawowych ARiMR miała prawo odmówić przyznania grupie pomocy. W tej sprawie sytuacja wygląda podobnie i decyzja Agencji o odmowie przyznania pomocy najprawdopodobniej zostanie podtrzymana.

adw. Mikołaj Pomin

Fot. pixabay
autor adw. Mikołaj Pomin

adw. Mikołaj Pomin

Prawnik w redakcji "top agrar Polska".

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pulrea +IN - nowy mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku, wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea +INu.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Uwaga młodzi rolnicy – korzystna zmiana zasad udzielania kredytów

ARiMR wprowadziła zmianę zasad udzielania kredytów na zakup użytków rolnych z częściową spłatą kapitału dla młodych rolników. Sprawdź na czym polega ta zmiana!

czytaj więcej

ARiMR wypłaca zaliczki dopłat bezpośrednich 2020. 1,5 mld złotych na początek

Od 16 października do 30 listopada ARiMR będzie wypłacać na konta rolników zaliczki dopłat bezpośrednich. Na poczet dopłat bezpośrednich za 2020 rok zostanie wypłaconych 15,5 mld zł. Ilu rolników dostanie pieniądze w pierwszych dniach?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)