Dłuższy czas na wniosek o zwrot wywłaszczonych nieruchomości
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dłuższy czas na wniosek o zwrot wywłaszczonych nieruchomości

14.05.2020autor: Andrzej Sawa

Tarcza antykryzysowa wydłużyła termin składania wniosków o zwrot nieruchomości, które wywłaszczona na rzecz Skarbu Państwa ponad 20 lat temu, lecz okazały się być zbędne na cel wywłaszczenia.

Za czasów PRL powszechnie wywłaszczane były nieruchomości, argumentując to realizacją celów publicznych. Zabierano ziemię pod budownictwo tzw. uspołecznione, przedsiębiorstwa państwowe, drogi itp. Wypłacano za nie rekompensaty finansowe, ale znacznie poniżej wartości. Na niektórych nieruchomościach nie zrealizowano zamierzonych inwestycji publicznych lub zbudowano co innego. Podstawą wywłaszczenia była decyzja wywłaszczeniowa lub umowa, która w praktyce była przymusowa.

Możliwość ubiegania się o zwrot nieruchomości, która okazała się być zbędna na cel wywłaszczenia zakłada art. 137 ustawy z 21 sierpnia o gospodarce nieruchomościami, która precyzuje, że:

1.    Nieruchomość uznaje się za zbędną na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu, jeżeli:

a) pomimo upływu 7 lat od dnia, w którym decyzja o wywłaszczeniu stała się ostateczna, nie rozpoczęto prac związanych z realizacją tego celu albo
b) pomimo upływu 10 lat od dnia, w którym decyzja o wywłaszczeniu stała się ostateczna, cel ten nie został zrealizowany.

r e k l a m a
2.    Jeżeli w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, cel wywłaszczenia został zrealizowany tylko na części wywłaszczonej nieruchomości, zwrotowi podlega pozostała część.

Można starać się o zwrot nieruchomości jedynie wtedy, gdy jest ona własnością Skarbu Państwa lub samorządu. Jeżeli stała się ona własnością prywatną, prawo do zwrotu już nie przysługuje, podobnie jak przy użytkowaniu wieczystym. O zwrot mogą ubiegać się dawni właściciele, współwłaściciele lub ich spadkobiercy.

Przewidziano dwa terminy składania wniosków o zwrot. Jeżeli organ zawiadomił byłego właściciela lub jego spadkobierców o zamiarze użycia wywłaszczonej nieruchomości lub jej części na inny cel niż określony w decyzji o wywłaszczeniu – mają oni 3 miesiące od daty otrzymania zawiadomienia na złożenie wniosku. Taki sam termin obowiązuje gdy organ dokonał zawiadomienia w trybie publicznego zawiadomienia. Jeśli zaś organ nie dokonał takiego zawiadomienia przysługuje 20 lat od dnia, w którym decyzja o wywłaszczeniu stała się ostateczna (podpisanie umowy o zbyciu nieruchomości) – na dochodzenie zwrotu nieruchomości. Tarcza antykryzysowa 2.0 bieg terminów administracyjnych. Pierwotnie termin miał minąć 14 maja br., doszło dalsze 45 dni. Tyle czasu właśnie mają byli właściciele na składanie wniosków o zwrot.

Wnioski o zwrot nieruchomości można składać do wydziałów geodezji właściwych miejscowo starostw, procedura nie przewiduje opłat. Do wniosku należy dołączyć decyzję wywłaszczeniową, ewentualnie postanowienie sądowe o nabyciu spadku lub notarialny akt poświadczenia dziedziczenia.

Więcej szczegółowych informacji na blogu mec. Jana Górskiego odszkodowanieodpanstwa.net

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady prawne

Podatek od nieruchomości przy elektrowni fotowoltaicznej

Pytanie: Kto płaci podatek od nieruchomości wydzierżawionej pod elektrownie fotowoltaiczne?

czytaj więcej
Porady prawne

Czy można reklamować w banku przelew wykonany bez wiedzy i zgody właściciela rachunku?

Obecnie często zdarzają się sytuacje, w których ludzie padają ofiarami oszustów podszywających się pod pracowników banku lub dane do logowania na konta wyciekają z komputera do sieci z powodu braku odpowiednich zabezpieczeń przed hakerami. Czy w związku z tym można reklamować w banku przelew wykonany bez wiedzy i zgody właściciela rachunku? Nasz prawnik radzi.

czytaj więcej
Porady prawne

Spór o dzierżawę ziemi - kiedy ziemia ma zostać zwrócona?

Pytanie Czytelnika: W umowie dzierżawy podpisanej 31 sierpnia 2020 r. zapisano, że jest zawarta na 5 lat i kończy się w styczniu 2025 r. Pomiędzy właścicielem i dzierżawcą powstał spór o to, kiedy ziemia ma być zwrócona – dzierżawca twierdzi, że po zbiorach w 2024 r. może jeszcze obsiać i zebrać plon w 2025 r., a wydzierżawiający – że po zbiorach w 2024 r. dzierżawca nie może już nic na polu robić. Jak tę rozbieżność interpretować?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)