Brak kontaktu ze sprzedawcą. Jak odzyskać zadatek?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Brak kontaktu ze sprzedawcą. Jak odzyskać zadatek?

06.05.2023autor: adw. Mikołaj Pomin

Rolnik podpisał umowę zakupu słomy i wpłacił zadatek. Niestety, termin dostawy upłynął, a sprzedawca nie odpowiada na monity i próby kontaktu. Co rolnik może zrobić w tej sytuacji? Czy sprzedawca nie wykonał umowy z przyczyn niezawinionych?

Nie mogę skontaktować się ze sprzedawcą

Zamówiłem słomę, podpisałem umowę i wpłaciłem dość spory zadatek. Termin dostawy upłynął, na monity i próby kontaktu sprzedawca nie odpowiada. Z plotek wiem, że sprzedawca jest ciężko chory, a interes przejął jego syn. Co w tej sytuacji powinienem zrobić?

Krzysztof K. (woj. opolskie)

Oszustwo czy okoliczność niezawiniona?

Szczęśliwie dla Czytelnika zawarł on umowę na piśmie, co z pewnością ułatwi wyegzekwowanie jej postanowień. Niewątpliwie, skoro sprzedawca nie dostarczył zamówionej słomy, nie wywiązał się z umowy i ponosi wobec nabywcy odpowiedzialność. W tej sytuacji Czytelnik może złożyć oświadczenie o odstąpieniu od niej i zażądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości. Podstawę prawną w tym przypadku stanowi art. 394 Kodeksu cywilnego.

Choroba, szczególnie ciężka, może stanowić okoliczność niezawinioną. W tej sytuacji, skoro Czytelnik podejrzewa, że interesy chorego dostawcy przejął jego syn, powinien przesłać na adres wskazany przez sprzedawcę w umowie pisemne oświadczenie o odstąpieniu od umowy i wezwanie do zapłaty zadatku w podwójnej wysokości. Musimy jednak przypomnieć, że prawo do zwrotu zadatku w podwójnej wysokości przysługuje tylko wtedy, gdy sprzedawca nie wykonał umowy z przyczyn niezawinionych.

Gdyby jednak pogłoski o chorobie nie potwierdziły się, a sprzedawca nadal unikał kontaktu i nie zwracał pieniędzy, można przypuszczać, że Czytelnik padł ofiarą oszustwa. Zasadne byłoby zatem zgłoszenie tego faktu na policji lub w prokuraturze.

Niezależnie od tego, sprawę o zwrot pieniędzy należy skierować do właściwego sądu.

dyżur prawnika porady dla rolników prawne

adw. Mikołaj Pomin
fot. Sierszeńska

autor adw. Mikołaj Pomin

adw. Mikołaj Pomin

Prawnik w redakcji "top agrar Polska".

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Skupował zboże i nie wypłacał pieniędzy. 30-latek zatrzymany

Zatrzymany mężczyzna posługiwał się dany firmy, której nie był właścicielem. Skupował zboże, nie wywiązywał się z umowy i nie wypłacał pieniędzy. Oszukał pokrzywdzonych na ponad 100 tysięcy złotych. Nie wykluczone, że pokrzywdzonych jest więcej.

czytaj więcej
Aktualności

Pożyczki do budowy silosów i magazynów zbożowych dla rolników i skupujących

Będą niskooprocentowane pożyczki dla rolników i podmiotów skupowych oraz ułatwienia w prawie budowlany przy inwestycjach związanych silosami oraz budynkami gospodarczymi. Ustawa zawierająca te przepisy została już skierowana do pierwszego czytania przez Marszałek Sejmu.

czytaj więcej
Porady prawne

Czy można reklamować w banku przelew wykonany bez wiedzy i zgody właściciela rachunku?

Obecnie często zdarzają się sytuacje, w których ludzie padają ofiarami oszustów podszywających się pod pracowników banku lub dane do logowania na konta wyciekają z komputera do sieci z powodu braku odpowiednich zabezpieczeń przed hakerami. Czy w związku z tym można reklamować w banku przelew wykonany bez wiedzy i zgody właściciela rachunku? Nasz prawnik radzi.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)