Test profi: porównanie 10 reflektorów LED
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Test profi: porównanie 10 reflektorów LED

21.01.2020autor: dr Artur Jakubek

Czy dobry reflektor musi być drogi albo czy drogi zawsze jest dobry? Czy reflektor LED może powodować zakłócenia radia? To wszystko sprawdziliśmy w teście 10 reflektorów roboczych LED.




Siew pszenicy w trakcie krótkich, jesiennych dni to zawsze wyzwanie dla maszyn i operatorów. Najważniejsza jest dobra widoczność, zarówno do przodu, jak i do tyłu na zaczepiony agregat uprawowo–siewny. Jeszcze nigdy nie było tak łatwo i tanio uzyskać nawet 5 razy więcej światła niż z tradycyjnego reflektora H3, bez zmiany alternatora w ciągniku. Podczas testu 10 reflektorów LED, właśnie reflektor H3 był naszym modelem bazowym. Uzyskuje on wydajność świecenia 16,7 lumenów na wat, a najlepsze reflektory LED nawet 90 lm/W. 

Ilość światła 

Nie martwiąc się o alternator czy grubość przewodów można odkręcić stary reflektor i wymienić go na wydajny LED. Ale uwaga! Większa efektywność to wcale nie znaczy więcej światła. Właśnie dlatego testowane modele Winkler i TraktorLed świecą tylko tak słabo, jak H3. Dopiero jasne reflektory Hella, Nordic Lights i Thomas pokazują, jaki potencjał drzemie w technologii  LED.

Uczestnicy testu

Kandydaci do testu to przekrojowe zestawienie tańszych i droższych reflektorów roboczych LED. Firmy Buhr, Granit, TraktorLed i Winkler to firmy handlowe. Producenci, jak Grote, Thomas, Solea-Led i Hella siedziby mają w Niemczech i Austrii, podczas gdy Nordic Lights produkuje reflektory w Finlandii, a Tyri Lights w Szwecji.

r e k l a m a

W poszukiwaniu światła

Szukając oświetlenia roboczego szybko można natrafić na zwodniczą ofertę. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że zewnętrzny wygląd produktu zupełnie nie mówi nic o jego jakości czy możliwościach. Początkowo byliśmy  więc pod wrażeniem wykonania i wzornictwa modelu 40W–C60–Degree marki TraktorLed, ale niestety – po teście czar prysł.

Ile diod mam reflektor?

Wnioskowanie o jakości świecenia na podstawie liczby wbudowanych diod LED jest również niemożliwe. Przykładowo wyposażony w 6 diod reflektor Blixtra marki Winkler daje strumień światła 892 lumeny, podczas gdy Grote 64G1 osiąga 1600 lumenów, a ma tylko 2 diody LED.

Kiedy radio szumi… 

może to wynikać z zakłóceń powodowanych przez nowy reflektor LED. Po naszym artykule o wymianie oświetlenia roboczego na technologię diodową (w „profi” 1/2019), otrzymaliśmy pytania od Czytelników, którzy narzekali na trzaski i zakłócenia radia. Rzeczywiście, w niektórych przypadkach elektronika reflektora LED może zakłócać odbiór radia, a może się zdarzyć, że także elektronikę pokładową ciągnika.

Pełną treść artykułu prezentujemy w „profi” 1/2020 na s. 68–73.

opr. aj

autor dr Artur Jakubek

dr Artur Jakubek

redaktor naczelny magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Hella – inteligentny reflektor roboczy

Według producenta nowy reflektor roboczy Hella RokLUME 280N Smart dopasowuje emitowane światło do różnych warunków pogodowych lub warunków pracy.

czytaj więcej

Profi 2-2020 już w druku

W najnowszym wydaniu profi 2-2020 przeczytasz wiele ciekawych informacji. Oto niektóre z nich:

czytaj więcej
Testy maszyn

Test profi: pilarki akumulatorowe

Pod lupę wzięliśmy pięć pilarek łańcuchowych zasilanych bateryjnie. To sprzęt do użytku domowego, w gospodarstwie  i na budowie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)