Test profi: Lemken Azurit 9
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Test profi: Lemken Azurit 9

17.01.2020autor: dr Artur Jakubek

Początki bywają trudne – dotyczyło to także stworzonego od podstaw siewnika Azurit marki Lemken. Śledziliśmy jego losy przez 3 lata. W końcu przyszedł czas na test i ocenę pracy sekcji DeltaRow.




Siewnik Azurit pracował w naszym teście przez dłuższy czas, w trakcie którego firma poprawiała pewne elementy. Mniejsze i większe problemy zostały ostatecznie rozwiązane zeszłej zimy. Wiosną 2019 roku, mogliśmy ostro zabrać się do pracy i ruszyliśmy agregatem uprawowo–siewnym Lemken do testu. Pracowaliśmy maszyną Azurit 9/8.75 K D z ośmioma podwójnymi rzędami DeltaRow. Do dawkowania i podsiewania nawozu zastosowaliśmy Solitair 25. 

Sekcja wysiewająca DeltaRow

Dwutalerzowa redlica osadza nawóz pośrodku, między dwoma rzędami sekcji wysiewającej DeltaRow, które oddalone są od siebie o 12,5 cm. Szerokość pasa nawozowego wynosi 2,5 cm, więc rośliny są oddalone od nawozu na podobną odległość, jak w konwencjonalnym siewie kukurydzy. 

Więcej miejsca dla rośliny

Sekcja wysiewająca DeltaRow daje roślinom bardziej przestrzenne stanowisko (teoretycznie o 70%), w porównaniu z wysiewem pojedynczych rzędów w konwencjonalnym rozstawie. W pierwszych tygodniach wydaje się, że korzenie obu rzędów rosną ku sobie nawzajem. W przypadku niedoboru wody rośliny we wczesnym etapie rozwoju nie mają więcej miejsca (a w konsekwencji wody), jak to przedstawia teoria DeltaRow. Ale w najgorszej sytuacji stanowisko dla pojedynczej rośliny jest przynajmniej tak duże, jak w przypadku siewu pojedynczych rzędów. Z tego względu nie znaleźliśmy wad rozwiązania DeltaRow.

Separacja nasion

Do separacji nasion w siewniku Azurit stosuje się nadciśnienie ok. 65 milibarów. Bęben z przesuniętymi względem siebie otworami rozdziela nasiona na dwa rzędy. Właśnie to przesunięcie umożliwia wysiew nasion w dwóch sąsiednich rzędach w układzie tzw. magicznego trójkąta, który Lemken nazywa DeltaRow. Ta koncepcja siewu jest już znana od kilku lat, ale byliśmy ciekawi, jak wypadnie w trakcie naszego testu. Po siewie osobno zmierzyliśmy obydwa rzędy…

Kompletny test siewnika Lemken Azurit 9 prezentujemy w profi 1/2020 na s.50–54.

opr. aj

autor dr Artur Jakubek

dr Artur Jakubek

redaktor naczelny magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Systemy wspomagające rozsiewacze Lemkena

Lemken wprowadził do oferty trzy nowe produkty. Dzięki nim firma wchodzi w segment rozsiewaczy do nawozów. Spica, Tauri i Polaris to urządzenia o różnej wydajności pozwalające na wysiew granulatu od 9 do aż 50 m. Niemiecki producent nie ukrywa, że maszyny powstały w wyniku nawiązania współpracy z francuską firmą Sulky. Zostały jednak tak skonfigurowane, że oferować będą indywidualne rozwiązania i parametry techniczne.

czytaj więcej

Profi 2-2020 już w druku

W najnowszym wydaniu profi 2-2020 przeczytasz wiele ciekawych informacji. Oto niektóre z nich:

czytaj więcej

Dotacje na nawadnianie: poradnik w profi

W profi pokazujemy praktyczne rozwiązania, jak zbudować od podstaw sprawny system nawodnieniowy w gospodarstwie, pobór wody, stawy i sieć rozprowadzającą. Do tego stawki opłat za wodę i poradnik, jak przygotować pozwolenia wodnoprawne.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)