Systemy wspomagające rozsiewacze Lemkena
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Systemy wspomagające rozsiewacze Lemkena

04.03.2020

Lemken wprowadził do oferty trzy nowe produkty. Dzięki nim firma wchodzi w segment rozsiewaczy do nawozów. Spica, Tauri i Polaris to urządzenia o różnej wydajności pozwalające na wysiew granulatu od 9 do aż 50 m. Niemiecki producent nie ukrywa, że maszyny powstały w wyniku nawiązania współpracy z francuską firmą Sulky. Zostały jednak tak skonfigurowane, że oferować będą indywidualne rozwiązania i parametry techniczne.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie nowoczesne rozwiązania oferują nowe rozsiewacze Lemken?
  • Co posiadają poszczególne modele rozsiewaczy Lemken: Spica, Tauri i Polaris
  • Dzięki jakiej technologii rozsiewacze spełniają surowe unijne wymogi dot. ochrony środowiska

5 nowym modeli rozsiewaczy Lemken

Gamę rozsiewaczy będzie tworzyć pięć modeli. Najmniejszy Spica 8, średni Tauri i największy Polaris, dostępne będą w dwóch odmianach 8 i 12 w przypadku tego pierwszego oraz 12 i14 dla drugiego.

r e k l a m a
Spica 8 jest to rozsiewacz oparty w większości na rozwiązaniach mechanicznych. Podobnie jak dysponujący nieco większymi parametrami Tauri 8. W obydwu tych modelach dawka wysiewu ustalana jest ręcznie poprzez regulację zasuwy, która umożliwia określenie ilości wysiewu z dokładnością co do kg. Za wysiew graniczny odpowiada talerz wyposażony w łopatę Ecobord lub opcjonalnie Tribord 2D. Ta pierwsza służy do tego, aby rozsiewanie nawozu nie odbywało się poza wyznaczone granice pola. Łopatki można szybko i łatwo zamontować na tarczach rozsiewających bez użycia narzędzi.

Elektryczne urządzenie do wysiewu granicznego Tribord 2D - jak to działa?

Za dopłatą rozsiewacze Spica i Tauri mogą być wyposażone w elektryczne urządzenie do wysiewu granicznego Tribord 2D. Za jego pomocą operator może łatwo przełączać między wysiewem na pełnej szerokości a wysiewem granicznym, znajdując się w kabinie.

Tribord 2D posiada dwa tryby wysiewu: „pełna szerokość” i „wysiew graniczny”. W przypadku przełączenia z jednego ustawiania na drugi punkt spadania nawozu na tarczę rozsiewającą zostaje zmieniony w taki sposób, że nawóz jest rozrzucany za pomocą specjalnej łopatki do wysiewu granicznego a odległość rozrzucania zostaje odpowiednio skrócona. Ten sposób przekierowania chroni ziarna nawozu przed uszkodzeniem i zapobiega pękaniu granulek. Dwa ustawienia systemu Tribord 2D powodują, że rozsiewacze nie dostarczają nawozu na graniczące z gruntami rolnymi cenne tereny pod względem przyrodniczym. Dzięki temu maszyny spełniają unijną normę EN-13739-1. Świadczy ona o spełnianiu surowych wymogów związanych z ochroną środowiska. Ma być to jeden z dodatkowych atutów w przypadku ubiegania się przez rolników o dofinansowanie UE na zakup maszyn.


  • Fot. Przemysław Staniszewski

Sensor wagi dokładnie określający dawkę wysiewu

W rozsiewaczach Tauri 12 oraz Polaris 12 i 14 zastosowany został sensor wagi z funkcją wykrywania pochylenia, który mierzy zmniejszanie się masy w wyniku rozrzucania nawozu. Komputer roboczy przelicza tę wartość z przebytą odległością i podaną szerokością roboczą, dzięki czemu maszyna jest w stanie dokładnie określić dawkę wysiewu. Aktualne napełnienie zbiornika jest wskazywane bezpośrednio w kabinie. Dzięki temu operator ma przez cały czas wszystko pod kontrolą. W Tauri 12 podobnie jak w większych modelach Polaris, dostępne są także rozwiązania rolnictwa precyzyjnego i sterowanie w oparciu o GPS.  Regulacja sekcji wysiewających następuje automatycznie przez regulację dawki wysiewu. Zasuwy mogą być otwierane lub zamykane w czterech stopniach. Tauri 12 przygotowany jest do współpracy z systemem Isobus poprzez terminale fabryczne CCI lub też inne tego typu urządzenia. Rozsiewacze Tauri i Polaris można wyposażyć w pokrywę zbiornika zabezpieczającą nawóz przed oddziaływaniem wilgoci. W największym modelu jest dostępna hydrauliczna regulacja.

Czym jest system Econov w rozsiewaczach Polaris?

Największe modele rozsiewaczy Polaris 14 mają możliwość automatycznego ustawiania szerokości roboczej przez system Econov. Wykorzystuje on sygnał GPS, poprzez który kontroluje sekcje wysiewające.  Lemken zapewnia, że nie tylko znacznie odciąża operatora, ale też przyczynia się do ochrony środowiska i pomaga zaoszczędzić koszty działalności gospodarstwa. Econov, bowiem w pełni automatycznie przejmuje kontrolę nad włączaniem i wyłączaniem 12 sekcji na uwrociach i krawędziach pola. Kiedy zachodzi zagrożenie, że dojdzie do niepożądanego nakładania się sekcji lub pozostawienia obszarów bez wysiewu. W ten sposób system Econov zapobiega przenawożeniu lub niedonawożeniu pojedynczych obszarów pola. Minimalizuje ryzyko wylegania upraw. Producent zapewnia, że dzięki efektywnemu wykorzystaniu rozsiewanego materiału pozwala osiągnąć oszczędności na poziomie co najmniej 6%. Warto zwrócić uwagę na układ podłączania i odłączania pojedynczych sekcji. Mogą one następować zarówno od zewnątrz, jak i do wewnątrz. Dzięki temu proces wysiewu może odbywać się na klinach, gdzie nawóz nie został dostarczony bez względu czy ich kształt podczas jazdy rozszerza się czy też zmniejsza.


Rozsiewacze Tauri i Polaris można wyposażyć w pokrywę zbiornika zabezpieczającą nawóz przed oddziaływaniem wilgoci. W największym modelu jest dostępna hydrauliczna regulacja
  • Rozsiewacze Tauri i Polaris można wyposażyć w pokrywę zbiornika zabezpieczającą nawóz przed oddziaływaniem wilgoci. W największym modelu jest dostępna hydrauliczna regulacja
W rozsiewaczach dostępne są trzy warianty wysiewu granicznego. Podstawowy to Ecobord  w postaci łopatek montowanych na tarczach. Tribord 2D to rozwiązanie elektryczne, które gwarantuje przełączanie między wysiewem granicznym a pełnym. Najbardziej rozbudowany jest Tribord 3D umożliwiający wysiew w trzech zakresach
  • W rozsiewaczach dostępne są trzy warianty wysiewu granicznego. Podstawowy to Ecobord  w postaci łopatek montowanych na tarczach. Tribord 2D to rozwiązanie elektryczne, które gwarantuje przełączanie między wysiewem granicznym a pełnym. Najbardziej rozbudowany jest Tribord 3D umożliwiający wysiew w trzech zakresach

Łopatki systemu Ecobord można łatwo zamontować na tarczach wysiewających bez użycia narzędzi. Jest on standardowym wyposażeniem rozsiewaczy Spica 8 oraz Tauri 8 i 12

  • Łopatki systemu Ecobord można łatwo zamontować na tarczach wysiewających bez użycia narzędzi. Jest on standardowym wyposażeniem rozsiewaczy Spica 8 oraz Tauri 8 i 12

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

3 nowe modele rozsiewaczy do nawozów od Lemkena

Trzy modele dostępne w pięciu różnych wariantach. Lemken Polska wprowadza na nasz rynek nowe rozsiewacze do nawozów. Spica, Tauri i Polaris mają pojemność od 900 do 4000 l i jak zapewnia producent, są to maszyny pozycjonowane w trzech różnych klasach wydajności. 

czytaj więcej
Testy maszyn

Test profi: Lemken Azurit 9

Początki bywają trudne – dotyczyło to także stworzonego od podstaw siewnika Azurit marki Lemken. Śledziliśmy jego losy przez 3 lata. W końcu przyszedł czas na test i ocenę pracy sekcji DeltaRow.

czytaj więcej

Jan-Hendrik Mohr nowym szefem Claas

1 kwietnia 2023 r. w Grupie CLAAS miejsce dotychczasowego dyrektora generalnego Thomasa Böcka zajął Jan-Hendrik Mohr. Powodem zmiany na kierowniczym stanowisku było złożenie rezygnacji przez Böcka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)