Scandinavian tractor test profi: 7×200 KM
International score team (Danemark, Finland, Norway, Holland) tested 7 tractors 200 KM: Case IH, Claas, Deutz-Fahr, John Deere, Massey Ferguson, New Holland i Valtra. Oto międzynarodowy skandynawski test 7 marek: zobacz, co z tego wyszło!
Celem było sprawdzenie, jak podczas użytkowania radzą sobie ciągniki o mocy ok. 200 KM. W wielu gospodarstwach, to główny i największy traktor, niezależnie od tego, czy chodzi o ciężkie prace polowe, wydajną pracę z ładowaczem czołowym, a także nawożenie i ochronę roślin. W tej lidze ciągniki muszą poradzić sobie ze wszystkimi zadaniami. Przed przystąpieniem do testu eksperci zdefiniowali „najwyższe możliwe” wyposażenie jako wstępny warunek udziału w tym teście.
Ocenie poddano siedem ciągników:
- Case IH Puma 220 MultiController,
- Claas Axion 810 Hexashift,
- Deutz-Fahr 6215 RCShift,
- John Deere 6195R DirectDrive,
- Massey Ferguson 7722 Dyna-6,
- New Holland T7.245 PowerCommand,
- Valtra T214 Versu.
Przekładnie Powershift
Świadomie chcieliśmy porównać tylko modele z przekładnią Powershift, bo w ostatnich latach wprowadzono wiele modyfikacji i nowych rozwiązań. Fendt ma tylko przekładnie bezstopniowe, więc nie ma go w tym zestawieniu.
Różnice tkwią w szczegółach
Z perspektywy 1000 punktów, bo tyle maksymalnie było do zdobycia, różnice między poszczególnymi modelami nie są aż tak duże, bo mieszczą się między 788 a 676 pkt. Jeśli jednak przyjrzymy się im bliżej, to w poszczególnych kategoriach są czasami dość znacznie.
Warto też zwrócić uwagę, że kupując traktor rolnik szuka różnych materiałów, które pozwolą przybliżyć mu osiągi i możliwości sprzętu. Istotną rolę odgrywają tu broszury i ulotki firmowe. Na tej podstawie wyrabia sobie zdanie o danym modelu. Dlatego w artykule przyglądamy się również informacjom zawartym w broszurach.
Wyniki testu
Jak na test przystało, są oczywiście wyniki z pomiarów. W przypisie tabeli dodano, że dane techniczne stanowią informacje jakie międzynarodowy zespół testujący otrzymał od producentów (jeśli nie podano jako zmierzone). To ważna informacja, bo zwraca uwagę na te dwa źródła danych.
Polscy dostawcy podali zakres cen testowanych modeli, które oferowane są na naszym rynku. Międzynarodowy zespół testujący składał się z redaktorów kilku pism: „Koneviesti” – Finlandia, „TraktorTech” – Dania, „Bedre Gardsdrift” – Norwegia i „Trekker” – Holandia.
Read in/szerzej w: profi 5/2019.
opr. jj
Jan Józefowicz
redaktor
<p class="MsoNormal">redaktor magazynu „profi" i portalu profitechnika.pl</p>
Najważniejsze tematy