Nowy pielnik do kukurydzy z Agro-Maszu z funkcją nawożenia
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowy pielnik do kukurydzy z Agro-Maszu z funkcją nawożenia

31.07.2020

Firma Agro-Masz zaczyna być specjalistą w produkcji maszyn wykorzystywanych w kukurydzy. Nie tak dawno opracowała i wdrożyła do oferty cztero- i sześciorzędowy siewnik punktowy, a teraz testuje pielnik, który oprócz spulchniania gleby i niszczenia chwastów, pozwala dokarmić kukurydzę azotem.

Kiedy nowy pielnik wejdzie do sprzedaży?

W tym roku pielnik przechodzi fazę testów – mówi Piotr Szlakiewicz, odpowiedzialny za sprzedaż krajową w firmie Agro-Masz. – W przyszłym roku chcemy wprowadzić go do sprzedaży. Szukamy dla niego teraz odpowiedniej nazwy.

r e k l a m a

Jakie funkcje będzie miała nowa maszyna Agro-Maszu?

Pielnik ma sztywną ramę, do której poprzez układ równoległoboczny zamocowanych jest 5 sekcji narzędziowych. Na każdej znajduje się po pięć zębów zakończonych gęsiostopkami, które płytko spulchniają glebę. Ich głębokość pracy jest zmieniana bezstopniowo ustawieniem kółek podporowych. Kukurydza w czasie pielenia osłaniana jest wyprofilowanymi stalowymi ekranami, zamocowanymi za pomocą połączeń pływających. Na każdej sekcji jest też po 7 palców, których zadaniem jest wyrównanie pola. Sekcje można rozstawić w zakresie od 70 do 80 cm. Za pomocą sprężyny naciągowej można także zmienić docisk sekcji. Dostępnych jest tutaj pięć poziomów regulacji.

Oprócz spulchniania gleby, które niszczy chwasty i ogranicza parowanie, zadaniem pielnika może być też pogłówne nawożenie kukurydzy. Dlatego na ramie nabudowany został zbiornik nawozowy o pojemności 700 litrów, z którego – poprzez zespół ośmiu aparatów wysiewających i elastyczne przewody – nawóz grawitacyjnie trafia w międzyrzędzia i jest umieszczany około 5 cm obok rosnących roślin. W zespole napędowym zastosowano przekładnię łańcuchową poruszaną od koła ostrogowego, która pozwala ustawić dawkę wysiewu nawozu w zakresie od 50 do 400 kg/ha.

Pielnik ze zbiornikiem nawozowym waży netto 950 kg. Wymaga około 80 koni mocy – dodaje Piotr Szlakiewicz.

Azot niezbędny dla prawidłowego rozwoju kukurydzy

Kukurydza jest rośliną azotolubną. Na wytworzenie każdych 10 ton zielonej masy pobiera z gleby co najmniej 38 kg azotu. Jednak zapotrzebowanie na ten składnik nie jest jednakowe przez cały okres wegetacji. W początkowych fazach rozwoju azot pobierany jest w niewielkich ilościach. Wzrasta z rozwojem roślin. Intensywne pobieranie rozpoczyna się w okresie od wykształcenia 6–8 liści do zasychania znamion słupków kwiatowych. Szacuje się, że właśnie w tym czasie kukurydza pobiera 85 procent całkowitej ilości azotu.
Przemysław Staniszewski
Zdjęcia: Przemysław Staniszewski
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jesienne nawożenie użytków zielonych wpływa na wiosenne plonowanie

Jednym z najważniejszych zabiegów decydujących o wysokim plonowaniu użytków zielonych wiosną jest jesienne nawożenie. Powinno być oczywiście poprzedzone koszeniem ostatniego pokosu lub wykaszaniem niedojadów oraz przeglądem urządzeń melioracyjnych.

czytaj więcej

Żniwa kukurydzy czas start!

Wystartowały żniwa kukurydzy na kiszonkę, ale te pierwsze plantacje przy optymalnej zawartości suchej masy są zbierane najczęściej z konieczności. Powodów tego jest wiele, a najczęściej są skutkiem ekstremalnych zjawisk pogodowych, występujących lokalnie gradobić, nawałnic i niedoborów wody. 

czytaj więcej

Jakie czynniki uwzględnić w planowaniu nawożenia przedsiewnego?

Planując przedsiewne nawożenie zbóż ozimych pamiętajmy, że głównym czynnikiem limitującym pobieranie składników pokarmowych i plonowanie roślin jest woda. Szacuje się, że niedobory wody w okresie wegetacji roślin dotykają w Polsce aż 60% areału. Po wodzie kluczowe znaczenie dla plonowania ma odczyn pH gleby, a zaraz po nim, według wielu specjalistów od nawożenia – dostępność potasu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)