Jeszcze w tym roku Holendrzy przejmą zakład Ursusa za 6 mln zł
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jeszcze w tym roku Holendrzy przejmą zakład Ursusa za 6 mln zł

02.12.2019autor: Paweł Mikos

Ursus ze względu na swoje problemy finansowy postanowił sprzedać dwa swoje zakłady. Właśnie podpisał umowę o sprzedaży zakładu w Opalenicy. Fabryka ma trafić do Trioliet, producenta maszyn rolniczych z Holandii. Kwota transakcji to 6 mln złotych plus dodatkowe opłaty za „produkcję w toku” i „inwentarz”. Holendrzy mają stać się właścicielami fabryki w Opalenicy jeszcze w grudniu 2019 roku. 

Ursus sprzedaje Holendrom zakład w Opalenicy za 6 mln złotych 

Ursus, polski producent ciągników i maszyn rolniczych, poinformował, że 26 listopada 2019 roku zawarł w formie aktu notarialnego przedwstępną umowę sprzedaży Zakładu Ursus w Opalenicy firmie Trioliet Polska. Jest to spółka wchodząca w skład holenderskiej grupy Trioliet, producenta maszyn rolniczych, w tym wozów paszowych. 

Ursus podał, że fabryka w Opalenicy ma zostać sprzedana Trioliet za 6 mln złotych oraz dodatkowo holenderski producent maszyn rolniczych ma zapłacić za „produkcję w toku” i „inwentarz”, w tym podzespoły, materiały, towary i wyroby. 

Ursus ma zainkasować 90% podanej kwoty w dniu zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży. Kolejne 5% zostanie zapłacone Ursusowi w ciągu 6 miesięcy od dnia zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży, a pozostałe 5% w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia ostatecznej umowy. 

 

r e k l a m a

Co zyska Trioliet przejmując od Ursusa zakład w Opalenicy?

Zgodnie z umową zawartą przez Ursusa i Trioliet, holenderski producent maszyn rolniczych kupując zakład w Opalenicy przejmie m.in.: 

  • nieruchomości będące własnością lub użytkowane dotąd przez Ursusa; 
  • produkcję w toku oraz inwentarz, w tym podzespoły, materiały, towary i wyroby; 
  • prawa i zobowiązania wobec pracowników opalenickiej fabryki; 
  • licencje, zezwolenia, inne prawa własności przemysłowej, w tym wszelkie patenty i know-how oraz prawa autorskie i prawa pokrewne związane z Zakładem w Opalenicy.

Żeby doszło do sprzedaży fabryki w Opalenicy, Ursus musi do 20 grudnia 2019 roku uzyskać promesy wierzycieli rzeczowych na zwolnienie obciążeń składników zakładu w Opalenicy. 

Zarząd Ursusa musi również uzyskać także zgodę na taką transakcję zgodę Walnego Zgromadzenia. Taką zgodę akcjonariusze już wyrazili na początku listopada. Konieczna jest także zgoda ze strony Nadzorcy Sądowego i Rady Wierzycieli Ursusa. Potrzebna jest również zrzeczenie się przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa prawa pierwokupu w stosunku do jednej z nieruchomości wchodzących w skład fabryki w Opalenicy. 

 

Jakie maszyny rolnicze produkuje Trioliet? 

Trioliet B.V. ma swoją siedzibę w Oldenzaal w Holandii i jest producentem maszyn rolniczych i systemów karmienia dla hodowców bydła mlecznego i wołowego. 

Wśród maszyn produkowanych przez Trioliet można znaleźć m.in.: 

  • wozy paszowe; 
  • wozy paszowe samozaładowcze;
  • wozy paszowe samojezdne;
  • wycinaki do kiszonki; 
  • stacjonarne mieszalniki pasz;
  • urządzenia do automatycznego pomiaru wagi paszy.

Jakie maszyny rolnicze produkuje Trioliet?  

Paweł Mikos
Fot. Ursus, Trioliet

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ursus kupił Ursus Bus za 1 złotego i wyprowadzi się z Lublina

Ursus, polski producent ciągników i maszyn rolniczych, ma nowy pomysł na wyjście z kłopotów finansowych. Chce przeprowadzić połączenie ze spółką Ursus Bus. Zarząd Ursusa wystąpił też do sądu o wszczęcie przyspieszonego postępowania sanacyjnego.

czytaj więcej

Ursus nie sprzeda zakładu w Opalenicy… na razie

Ursus, polski producent ciągników i maszyn rolniczych miał do 20 grudnia sprzedać holenderskiemu Trioliet zakład w Opalenicy. Jednak jak na razie opalenicka fabryka Ursusa nie zmieni właściciela. Ma to się stać w późniejszym terminie.

czytaj więcej

Targi Polagra Premiery 2020 już w połowie stycznia

Jedne z największych targów rolniczych w Polsce, czyli Polagra Premiery odbędą się już w połowie stycznia w Poznaniu. Będzie można zobaczyć wiele nowych maszyn rolniczych,  w tym ciągniki. Co jeszcze czeka na rolników podczas Polagra Premiery 2020? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)