Case Vestrum zastąpi Versum. Skąd taka zmiana?
Choć od światowej premiery tej serii ciągników minęło zaledwie kilka miesięcy, firma Case IH zdecydowała się zmienić ich nazwę z Versum na Vestrum. Wiadomo, że podyktowane to było skargą jednej z firm, która uważała, że wcześniejsza nazwa była zbyt podobna do nazwy jej produktu. I choć Case IH nie ujawnia, który z producentów złożył ową skargę, to możemy się tylko domyślać, że może chodzić o koncern Agco, który w traktorach Valtra montuje skrzynię biegów o nazwie Versu. Nie mamy jednak potwierdzenia, że nasz trop jest właściwy.
– Wybraliśmy nazwę Vestrum, która w łacinie oznacza „Twój”, bo właśnie te traktory zostały zbudowane dla takich klientów, którzy potrzebują wydajnej i wygodnej maszyny do różnorodnych zadań w gospodarstwie – mówi Peter Friis, który w firmie Case IH pełni funkcję Marketing Director Europe. – Pragnę jednocześnie podkreślić, że poza zmianą nazwy w ciągnikach nic się nie zmieniło. Wszystkie specyfikacje pozostały takie same jak w momencie premiery. Również dostawy realizowane w tym roku pozostają bez zmian
Case IH Versum Vestrum – co charakteryzuje gamę ciągników pod tą nazwą?
Nowa gama została po raz pierwszy zaprezentowana na targach SIMA w Paryżu w lutym tego roku, otrzymując na tej wystawie nagrodę Machine of the Year 2019 w kategorii ciągników klasy średniej. W skład serii wchodzą cztery modele o mocy znamionowej od 100 do 130 KM, co pozycjonuje ją między seriami Luxxum a Maxxum.
Innym systemem wpływającym na oszczędność jest funkcja automatycznego zarządzania wydajnością (APM), która sama redukuje prędkość obrotową silnika przy niższym zapotrzebowaniu na moc, na przykład podczas prac uprawowych na lżejszych glebach lub przy współpracy z maszynami, które nie wymagają dużego obciążenia obwodu hydraulicznego. Standardem w Vestrum jest pompa hydrauliczna o zmiennym wydatku z kompensacją ciśnienia i natężenia przepływu, która jest w stanie podać do 110 l/min. Przy tej pompie przepływ oleju ma miejsce tylko w razie potrzeby, a przy korzystaniu z większej liczby funkcji hydraulicznych wykluczone jest negatywne oddziaływanie jednej funkcji na drugą. Ciągniki posiadają do czterech zaworów hydrauliki, gdzie dwa mogą być sterowane elektrycznie. Tylny podnośnik dźwiga do 5600 kg, a wałek WOM ma trzy prędkości 540/540E/1000 obr./min lub 540E/1000/1000E obr./min. Kabina jest czterosłupkowa, a w jej wnętrzu znajduje się znany z innych modeli Case IH podłokietnik z Multicontrollerem. Jest też automatyczna klimatyzacja oraz zaawansowany fotel operatora w wersji Deluxe.
Przemysław Staniszewski
fot. Przemysław Staniszewski
Najważniejsze tematy