Źródło zysku i taniej energii. Fotowoltaika w uprawie brokułów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Źródło zysku i taniej energii. Fotowoltaika w uprawie brokułów

07.07.2022autor: Patrycja Bernat

Jakie zastosowania mogą mieć jeszcze farmy fotowoltaiczne? Okazuje się, że to idealne miejsce do uprawy brokułów.

Farmy fotowoltaiczne to idealne źródło zysku i taniej energii, jak donoszą naukowcy, mają jeszcze jeden plus. To idealne miejsce do uprawy brokułów.

Farma przyszłości kojarzona jest obecnie z uprawą wertykalną, której zadaniem jest zaopatrzenie wielomiliardowej populacji, kładąc tym samym kres problemowi głodu na świecie.

Południowokoreańscy naukowcy z eksperymentu – Przyszłość jest dzisiaj, udowodnili, że brokuły uprawiane pod panelami fotowoltaicznymi uzyskiwały większą masę niż te uprawiane na tradycyjnej plantacji. Według czasopisma naukowego Agronomy obecność paneli słonecznych sprzyja również mocniejszemu wybarwieniu tych warzyw, co wpływa na zwiększenie poziomu atrakcyjności dla sklepów i odbiorów końcowych- konsumentów.


Informacje o strukturze agrowoltaicznej dla tego eksperymentu (A) i zdjęcie upraw pod panelem słonecznym (B).

Uprawa na farmach fotowoltaicznych nie przyczyniła się do zmniejszenia wartości odżywczych ani nie wpłynęła negatywnie na walory smakowe.

r e k l a m a

Zdjęcia struktury agrowoltaicznej od strony zachodniej (A) i południowej (B) z dodatkowym zacienieniem w tym eksperymencie i wspornikiem do zainstalowania siatki zacieniającej (C).

127 kWh energii

Na farmie fotowoltaicznej oprócz brokułów, wyprodukowano również 127 kWh energii, czyli to, co rolników równie mocno interesuje – korzyści finansowe z produkcji własnej energii. Dochód z wyprodukowanej energii słonecznej był mniej więcej dziesięciokrotnie większy niż potencjalny dochód z brokułów.

 
Zdjęcia obszaru południowego pod panelem słonecznym (A) i brokuły uprawiane na otwartym polu (B) tuż przed zbiorem. Czerwone strzałki wskazują szaro-fioletowe różyczki brokułów.

 źródło: spidersweb.pl/mdpi.com "Agrivoltaic Systems Enhance Farmers’ Profits through Broccoli Visual Quality and Electricity Production without Dramatic Changes in Yield, Antioxidant Capacity, and Glucosinolates"
Fot: mdpi.com "Agrivoltaic Systems Enhance Farmers’ Profits through Broccoli Visual Quality and Electricity Production without Dramatic Changes in Yield, Antioxidant Capacity, and Glucosinolates"
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy rosnące koszty energii doprowadzą do upadku upraw wertykalnych?

Jedną z ofiar podwyżek cen energii jest rolnictwo wertykalne. Koszty energii stanowią niekiedy nawet 70% całkowitych wydatków. Przetrwają tylko te gospodarstwa, które posiadają panele fotowoltaiczne?

czytaj więcej

Farmy słoneczne to zagrożenie dla gruntów rolnych? Zapowiadane są zmiany w przepisach

Według rolników istnieje realne zagrożenie dla gruntów rolnych ze strony powstawania coraz to kolejnych farm słonecznych. Jest duże prawdopodobieństwo, że te tereny nie wrócą już do produkcji. Jak zapowiada Minister rolnictwa, trwają pracę nad zmianą w przepisach.

czytaj więcej

Zwiększenie pogłowia i fotowoltaika sposobem rolnika z mazowieckiego na rosnące koszty produkcji mleka

Gospodarstwo Ewy i Jacka Dybowskich odwiedziliśmy niespełna dwa lata temu. Gospodarze wspominali wówczas o konieczności budowy nowego jałownika. Niestety, drastyczne ceny materiałów budowlanych odroczyły inwestycję w czasie, niemniej w gospodarstwie zaszło wiele zmian.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)