Zwiększenie pogłowia i fotowoltaika sposobem rolnika z mazowieckiego na rosnące koszty produkcji mleka
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zwiększenie pogłowia i fotowoltaika sposobem rolnika z mazowieckiego na rosnące koszty produkcji mleka

09.08.2022autor: Józef Nuckowski

Gospodarstwo Ewy i Jacka Dybowskich odwiedziliśmy niespełna dwa lata temu. Gospodarze wspominali wówczas o konieczności budowy nowego jałownika. Niestety, drastyczne ceny materiałów budowlanych odroczyły inwestycję w czasie, niemniej w gospodarstwie zaszło wiele zmian.

Z artykułu dowiesz się

  • W jaki sposób rolnik planuje zrekompensować rosnące koszty produkcji i gdzie szuka oszczędności?
  • Dlaczego hodowca zmienił zdanie na temat zakupu paszowozu?
  • Jakie inwestycje planuje jeszcze rolnik?

Na budowę obory dla młodzieży trzeba jeszcze poczekać

Gdy ceny materiałów budowlanych zaczęły szaleć, to zrezygnowałem z budowy obiektu wolnostanowiskowego na młodzież i krowy zasuszone. Jednak budynek ten musi powstać z uwagi na coraz większą ilość utrzymywanych jałówek. Prawdopodobnie w tym roku zacznę przygotowywanie dokumentacji i bez względu na ceny materiałów rozpocznę inwestycję – mówi Jacek Dybowski, który jeszcze niedawno utrzymywał 20 krów mlecznych, a obecnie stado liczy blisko 30 sztuk i nie jest to jeszcze ostatnie słowo w tej kwestii. Sprzedaż mleka w 2021 roku wyniosła ponad 100 tys. litrów mleka i stale rośnie, a gospodarz w najbliższym czasie planuje osiągnąć pułap 200 tys. litrów rocznie.

r e k l a m a

Koszty produkcji mleka szybują

Koszty produkcji mleka w ostatnim czasie wzrosły ogromnie. Szczególnie dotkliwe są dla nas duże koszty paliwa, w związku z tym wielu hodowców bydła mlecznego zwiększa pogłowie, by dodatkową produkcją pokryć koszty utrzymania rodziny i prowadzenia gospodarstwa. Moja obora pozwala na utrzymywanie ponad 40 krów dojnych przy zachowaniu dobrostanu zwierząt, tak więc i ja również zwiększam stado. Za rok chciałbym dojść do 40 krów mlecznych – mówi Jacek Dybowski.

Inwestycja w fotowoltaikę pozwoli na oszczędności

Hodowca oprócz zwiększenia produkcyjnego pogłowia w sierpniu ub.r. w gospodarstwie zamontował instalację fotowoltaiczną o mocy 17 KW.

Instalacja kosztowała 50 tys. zł, ale oszczędności daje duże. Nie musimy ograniczać się w używaniu urządzeń elektrycznych, gdyż obecnie po rozliczeniu ostatniego okresu przy posiadanej taryfie G12 rachunek za energię elektryczną mamy zerowy. Przed założeniem instalacji płaciliśmy za prąd miesięcznie około 700 zł i jak tylko pojawiły się informacje o planowanych podwyżkach energii elektrycznej, podjęliśmy decyzję o zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych – wyjaśnia gospodarz.

Jacek Dybowski zmienił zdanie i planuje zrezygnować z ręcznego zadawania pasz krowom

  • Jacek Dybowski zmienił zdanie i planuje zrezygnować z ręcznego zadawania pasz krowom

Żywienie z paszowozu poprawia zdrowie krów i skraca pracę

Wcześniej pan Jacek nie planował zakupu wozu paszowego, lecz i w tej kwestii zmienił zdanie.

Zdrowie powoli zaczyna odmawiać posłuszeństwa i chciałem sobie po prostu ulżyć w pracy. Oczywiste jest też, że żywienie z paszowozu wpływa na poprawę zdrowotności i wydajności mlecznej stada. Tak więc, złożyłem wniosek o dofinansowanie zakupu wozu paszowego o pojemności 8 m3, z dolnym zasypem do witamin i dodatkowymi elektromagnesami. Wybrałem także grubszą blachę skrzyni wozu oraz chcę, by był on obniżony do wysokości 2,15 m, by bez problemów mieścił się w drzwiach obory – mówi hodowca.

Zwiększenie stada pociągnęło za sobą zwiększenie ilości mleka. Obecny zbiornik chłodzący o pojemności 1200 litrów powoli robi się za mały, więc pan Jacek złożył wniosek o dofinansowanie zakupu zbiornika samomyjącego o pojemności 2000 l.

Fotowoltaika daje spore oszczędności – mówi Jacek Dybowski

  • Fotowoltaika daje spore oszczędności – mówi Jacek Dybowski

W tym roku hodowca zdecydował się także na zakup kombajnu zbożowego.

Dotychczas żniwa w naszym gospodarstwie prowadzone były usługowo. Stwierdziłem, że przy 17 ha uprawianego zboża opłacalny będzie zakup własnego używanego kombajnu i zdecydowałem się na Bizona Z056, którego zakup szybko powinien się zwrócić – mówi Jacek Dybowski.

Krowy i starsze jałówki w gospodarstwie państwa Dybowskich od wiosny do jesieni korzystają z pastwisk

  • Krowy i starsze jałówki w gospodarstwie państwa Dybowskich od wiosny do jesieni korzystają z pastwisk

Jakie plany na dalsze inwestycje ma rolnik?

Hodowca planuje wkrótce wprowadzić kolejną zmianę pozwalającą na redukcję kosztów produkcji. Jest nią sposób zbioru i zakiszania zielonki.

Ten rok dokończymy raczej sporządzając baloty, jednak przy obecnych cenach folii do balotów zmienimy strategię. W przyszłym roku zastosuję zbiór przyczepą samozbierającą i zakiszanie na pryzmach korzystając z usług. Uważam, że takie rozwiązanie pozwoli mi na uzyskanie dodatkowych oszczędności – mówi Jacek Dybowski, który zastanawia się także nad ukończeniem kursu insemiancyjnego. – Może wcześniej zdecyduję się na zakup kontenera i sam będę zamawiał nasienie, precyzyjniej dobierając buhaje do rozrodu.

Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 32/2022 na str. 51. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

autor Józef Nuckowski

Józef Nuckowski

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Siedlec

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Siedlec

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Na fermie "Mlekoland" wydajność krów wzrosła do 12 tys. l mleka. Wszystko dzięki precyzyjnemu żywieniu i nowemu paszowozowi

Dobra genetyka zwierząt, wysokiej jakości pasze objętościowe, najwyższy dobrostan zwierząt to główne czynniki warunkujące wysoką wydajność mleczną. Ale niewystarczające. Konieczna jest też ogromna precyzja żywienia mlecznego stada, którą zapewnia m.in. dobry TMR.

czytaj więcej

Co robić, gdy zawartość tłuszczu w mleku spada?

Warunki pogodowe, zwłaszcza letnie upały, negatywnie wpływają na zawartość tłuszczu w mleku. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji – podpowiadają doradcy De Heus, partnera programu Krowie na Zdrowie.

czytaj więcej

W Australii spadła produkcja mleka

Produkcja mleka w Australii w pierwszych jedenastu miesiącach minionego roku rozliczeniowego była o 3,9% niższa niż w tym samym okresie roku poprzedniego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)