Ile metrów od domu budować silosy, zbiornik na gnojowicę, myć opryskiwacz, przechowywać nawozy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ile metrów od domu budować silosy, zbiornik na gnojowicę, myć opryskiwacz, przechowywać nawozy?

07.05.2023autor: wk Jan Beba

Ile metrów od domu można zbudować zbiornik na gnojowicę lub myć opryskiwacz? Gdzie budować silosy? Odpowiadamy na te i podobne pytania dotyczące budowli rolniczych.

Z artykułu dowiesz się

  • Dojazd do budowli rolniczych
  • Jak przechowywać nawozy?
  • Gdzie budować zbiorniki na nawozy płynne i poferment?
  • Gdzie można budować silosy?
  • Jak daleko od domu wolno myć opryskiwacz?
  • Pozwolenie na budowę hali czy zgłoszenie?
  • Hala dobra do maszyn, pasz i zwierząt

Dojazd do budowli rolniczych

Projekt rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie, wszedł w życie w połowie lutego 2023 r. Rozporządzenie powiela w zdecydowanej większości dotychczasowe regulacje.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia, do budowli rolniczych zapewnia się dojścia i dojazdy odpowiednie do przeznaczenia i sposobu użytkowania tych budowli oraz przystosowane do prowadzenia działań ratowniczych przez straż pożarną, w tym umożliwiające dojazd pojazdów jednostek strażackich o każdej porze roku.

Szerokość dojazdów do budowli rolniczych i urządzeń budowlanych z nimi związanych powinna wynosić co najmniej 3 m.

Jak przechowywać nawozy?

Zbiorniki na płynne nawozy naturalne i poferment powinny mieć dno i ściany nieprzepuszczalne. Z kolei zamknięte zbiorniki na nawozy naturalne płynne powinny mieć szczelne przykrycie, wylot wentylacyjny i zamykany otwór wejściowy, z wyłączeniem zbiorników na nawozy naturalne płynne lub ich części, które znajdują się pod budynkiem inwentarskim i stanowią technologiczne wyposażenie tego budynku.

Konstrukcja zbiorników na nawozy naturalne płynne oraz zbiorników na poferment z biogazowni w postaci płynnej powinna zapewniać warunki ich użytkowania przez:

  • umożliwienie dojazdu oraz opróżnienia gromadzących się osadów;
  • wykonanie spadków w dnie w kierunku komory czerpalnej nawozów naturalnych płynnych oraz produktów pofermentacyjnych w postaci płynnej;
  • wykonanie spadków na zewnątrz, aby był możliwy odpływ wód opadowych lub roztopowych.

Płyty do przechowywania nawozów naturalnych stałych powinny mieć dno i ściany nieprzepuszczalne.

r e k l a m a

Gdzie budować zbiorniki na nawozy płynne i poferment?

Odległości zamkniętych zbiorników na nawozy naturalne płynne i poferment, mierzone od pokryw i wylotów wentylacyjnych tych zbiorników, powinny wynosić co najmniej:

  • 10 m od pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi na działkach sąsiednich, jednak nie mniej niż 15 m od okien i drzwi w tych pomieszczeniach;
  • 15 m od magazynów środków spożywczych, a także od budynków do przetwórstwa artykułów rolno-spożywczych;
  • 5 m od silosów na kiszonki, magazynów pasz i ziarna, silosów na zboże i pasze;
  • 4 m od granicy działki sąsiedniej.

Otwarte zbiorniki na nawozy naturalne płynne lub stałe i poferment powinny znajdować się w odległości nie mniejszej niż:

  • 25 m od pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi na działkach sąsiednich, jednak nie mniej niż 30 m od okien i drzwi w tych pomieszczeniach;
  • 50 m od magazynów środków spożywczych, a także od budynków przetwórstwa artykułów rolno-spożywczych;
  • 10 m od silosów na kiszonki, magazynów pasz i ziarna;
  • 5 m od silosów na zboże i pasze;
  • 4 m od granicy działki sąsiedniej.

Gdzie można budować silosy?

W silosach na zboże i pasze niedopuszczalne jest stosowanie toksycznych związków chemicznych i materiałów budowlanych o stężeniu naturalnych izotopów promieniotwórczych większym od stężenia określonego w przepisach w sprawie dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia, wydzielanych przez materiały budowlane, urządzenia i elementy wyposażenia w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi.

Silosy na zboże i pasze do 100 t powinny być sytuowane w odległości minimum:

  • 8 m od pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi i budynków innych niż budynki inwentarskie i gospodarcze;
  • 15 m od instalacji służących do otrzymywania biogazu rolniczego oraz od składu węgla i koksu;
  • 4 m od granicy działki sąsiedniej.

W przypadku silosów na zboże i pasze o poj. większej niż 100 t:

  • 10 m od pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz od budynków inwentarskich, jednak nie mniej niż 15 m od okien i drzwi w tych pomieszczeniach oraz budynkach;
  • 8 m od budynków innych niż budynki inwentarskie;
  • 15 m od instalacji służących do otrzymywania biogazu rolniczego oraz składu węgla i koksu;
  • 4 m od granicy działki sąsiedniej.

Jak daleko od domu wolno myć opryskiwacz?

Odległość myjni urządzeń ochrony roślin powinna wynosić:

  • 30 m od pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, urządzeń wodnych do ujmowania wód powierzchniowych oraz wód podziemnych, urządzeń wodnych prowadzących wody powierzchniowe, ujęć wody oraz zbiorników i cieków wodnych, silosów na kiszonki, budynków magazynowych pasz i ziarna, magazynów środków spożywczych oraz przetwórstwa rolno-spożywczego;
  • 5 m od granicy działki sąsiedniej.

Hala dobra do maszyn, pasz i zwierząt

Sprzedajemy coraz więcej hal, które tak jak tradycyjnie budowane obiekty, mogą być dostosowane do lokalnych obciążeń wiatrowych i śnieżnych (nawet do 300 kg/m2). Rolnicy, którzy mają gospodarstwa specjalizujące się w produkcji mleka, doceniają nasze konstrukcje z lekkich i wytrzymałych profili aluminiowych, ze względu na walory użytkowe, atrakcyjny w porównaniu z konstrukcjami stalowymi koszt, zwłaszcza w przypadku hal o rozpiętości powyżej 15 metrów i szybki czas realizacji.

Hale są zaprojektowane nawet na kilka dekad użytkowania i zarówno w wersji z poszyciem ścian z PCV, jak i blachy trapezowej, zapewniają znacznie lepsze warunki przechowywania siana niż stogi pod przykryciem z folii. Hale mają odpowiednią, naturalną wentylację i zabezpieczenie przed skraplaniem się wilgoci na wewnętrznej powierzchni dachu w postaci podsufitki przeciwskropleniowej, dzięki czemu siano nie ulega zawilgoceniu i zbytniemu przesuszeniu, zachowując długo wysoką jakość. Wszystkie hale namiotowe oferowane przez Pol-Plan, jeśli mają spełniać funkcję obiektów stałych, wymagają pozwolenia na budowę. Te same konstrukcje mogą także funkcjonować jako obiekty tymczasowe, stawiane na maksymalnie 180 dni na podstawie uproszczonej procedury zgłoszenia.

Hale służące do magazynowania siana czy też zboża muszą spełniać określone wymagania związane z bezpieczeństwem pożarowym, przede wszystkim w aspekcie wentylacji. Hale namiotowe mogą także funkcjonować jako obory. W takim przypadku dochodzą wszystkie określone przepisami wymogi sanitarne. Wielu rolników użytkuje hale namiotowe jako garaże dla sprzętu rolniczego i hale ogólnorolnicze, w których jest wydzielona przestrzeń na przechowywanie płodów rolnych. Dużym ułatwieniem jest możliwość stawiania hal na kostce brukowej lub asfalcie. Przy większych obciążeniach gruntu stosowane są stopy lub fundamenty.

Benedykt Bródka, Pol-Plan
Benedykt Bródka, Pol-Plan

Pozwolenie na budowę hali czy zgłoszenie?

Budowa hal namiotowych jest różnie interpretowana. W części przypadków do wystarczy zgłoszenie do wydziału budownictwa w starostwie, a czasem trzeba uzyskać pozwolenie na budowę. W tym celu trzeba uzyskać warunki zabudowy, przygotować projekt budowlany, architektoniczny i zagospodarowania terenu. Dlatego przed rozpoczęciem inwestycji zapytaj o szczegóły w starostwie.

wk, jb

autor Jan Beba

Jan Beba

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Czy to koniec kryzysu na rynku nawozów? Wojna w Ukrainie i jej wpływ na dostawy potasu

Wojna na Ukrainie i rewolucja cenowa na rynku nawozów to dwa czynniki, które miały duży wpływ na sytuację rolników i firm nawozowych w ostatnim roku. Podczas Kongresu Bio_Reaction w Pierzchnie k. Kórnika w Wielkopolsce zapytaliśmy Dominika Młodeckiego prezesa K+S Polska, jak zadbać o glebę, jak dobrać odpowiednie nawozy.

czytaj więcej
Aktualności

Kontrowersyjna ustawa przyjęta. Rolnicy jeszcze nie wiedzą co grozi ich polom i siedliskom!

Sejm uchwalił nowelizację prawa geologicznego i górniczego. Przewidziane rozwiązania skrytykował Związek Gmin Wiejskich: przepisy ochronią złoża kopalin, jednocześnie blokując rozwój gmin wiejskich zakazem zabudowy i zabiorą władztwo planistyczne gminy.

czytaj więcej
Porady prawne

Wymiana więźby dachowej stodoły a pozwolenie na budowę

Czy na wymianę więźby dachowej stodoły wymaga się pozwolenia na budowę? Jak przepisy definiują wymianę dachu na budynku gospodarskim?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)