Białe panele na elewację budynków
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Białe panele na elewację budynków

04.06.2023autor: Jan Beba

Czarne, klasyczne panele fotowoltaiczne dobrze pochłaniają światło i ciepło, ale nie zawsze ich montaż się sprawdzi. Czym charakteryzują się białe panele w porównaniu z tymi tradycyjnymi? Które wybrać?

Klasyczne, czarne panele fotowoltaiczne

Choć grafitowe i czarne powłoki paneli fotowoltaicznych wpisały się w nasz krajobraz, to są na świecie firmy idące w tym zakresie pod prąd. Niepodważalnym atutem czarnej warstwy antyrefleksyjnej jest wyższe pochłanianie światła oraz ciepła, dające wyższą wydajność uzysku energii elektrycznej. Jednak nie we wszystkich sytuacjach montaż czarnych paneli może być odpowiedni, co od jakiegoś czasu zgłaszają firmy budowlane, inwestujące w budynki z fotowoltaicznymi ścianami.

Białe panele elewacyjne

Jedną z firm, która opracowała białe panele słoneczne, jest holenderski producent Solarix, wprowadzając na rynek linię białych elewacyjnych paneli słonecznych. Atutem białych paneli w porównaniu z tymi tradycyjnymi jest niewątpliwie estetyka, ale też niższe pochłanianie ciepła (czerń absorbuje je o wiele bardziej), co jest równoznaczne z wolniejszym nagrzewaniem się ich powierzchni. To problem szczególnie w nasłonecznionych lokacjach, bo panele słoneczne generują mniej energii elektrycznej wraz ze wzrostem ich temperatury i dlatego właśnie tak wielki potencjał dostrzega się w ich montażu, np. w nadmorskich kurortach. Białe moduły Solarixa mają wydajność od 110 do 190 W/m2, co nie jest najlepszym wynikiem na tle wydajności powyżej 400 W/m2 ciemnych paneli.

autor Jan Beba

Jan Beba

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Technika budowlana

Fotowoltaika zintegrowana z blachą - SolRoof

Choć każdego miesiąca na dachach polskich domów montowane są tysiące instalacji fotowoltaicznych, to nie wszystkim do gustu przypada wizja pokrywania eksponowanej części dachu konstrukcją pod moduły PV. Z rozwiązaniem tego problemu przychodzi producent blaszanych pokryć dachowych BP2, który pod marką SolRoof oferuje system fotowoltaiczny, połączony z prostym panelem blaszanym Fit o grubości 0,5 mm. 

czytaj więcej
Fotowoltaika i biogaz

Pożar fotowoltaiki? Sprawdź, przyczyny i jak postępować w razie zapłonu

Panele fotowoltaiczne, jako odnawialne źródło energii jest coraz częściej spotykane. Jednak warto pamiętać o zagrożeniach, takich jak ewentualny pożar. Co może wywołać zapłon paneli i o czym należy poinformować strażaków w czasie akcji ratowniczej?

czytaj więcej
Technika budowlana

Przydomowa oczyszczalnia ścieków: jaką wybrać? [FAKTY i MITY]

Ze względu na brak sieci kanalizacyjnej przydomowa oczyszczalnia ścieków jest – oprócz szamba – często jedynym sposobem zagospodarowania ścieków bytowych na wsi. Co warto wiedzieć, aby ją wybudować i bezproblemowo z niej korzystać?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)