r e k l a m a
Partnerzy portalu
Strona główna>Artykuły>Technika>Fotowoltaika i biogaz>Pożar fotowoltaiki? Sprawdź, przyczyny i jak postępować w razie zapłonu
Pożar fotowoltaiki? Sprawdź, przyczyny i jak postępować w razie zapłonu
28.05.2023
Panele fotowoltaiczne, jako odnawialne źródło energii jest coraz częściej spotykane. Jednak warto pamiętać o zagrożeniach, takich jak ewentualny pożar. Co może wywołać zapłon paneli i o czym należy poinformować strażaków w czasie akcji ratowniczej?
Coraz więcej polskich domów może pochwalić się fotowoltaiką na dachu. Na założenie tego typu instalacji potrzeba niemałego budżetu, dlatego warto skusić się na dofinansowania z programu „Mój Prąd 5.0”. Korzystanie z energii słonecznej w celu wytworzenia własnego prądu to wyjście nie tylko proekologiczne, ale także ekonomiczne. Stawki za energię już od dawna poszybowały w górę, a posiadanie paneli, mimo sporej inwestycji, bardzo się opłaca (dzięki nim możemy liczyć na mniejsze rachunki za prąd).
Zagrożenia pożarowe w Polsce
Czy panele fotowoltaiczne zwiększają ryzyko wystąpienia pożaru w domu? Z danych statystycznych podsumowujących interwencje strażaków w 2022 roku wynika, że przez cały 2022 rok miało miejsce aż 32 320 pożarów w obiektach mieszkalnych, 387 osób straciło życie, a 2338 odniosło obrażenia. Dla porównania, według danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, w roku 2019 w Polsce doszło do 153 520 pożarów, z czego 31 994 dotyczyło budynków mieszkalnych, co daje ok. 20%, a w przypadku domów jednorodzinnych ilość ta wynosiła 16 086, czyli 10%. Najczęstszą przyczyną pożaru były wady urządzeń i instalacji elektrycznych (5.773 zdarzeń, czyli 18% pożarów w budynkach mieszkalnych). Jakie są powody tych nieszczęśliwych wypadków? Przestarzałe instalacje elektryczne w starych budynkach, które wymagają całkowitej wymiany.
r e k l a m a
Zagrożenia związane z fotowoltaiką
Aby wyobrazić sobie ewentualne zagrożenia, warto wspomóc się badaniami niemieckiego TÜV Rheinland oraz brytyjskiego BRE National Solar Centre. Według nich ilość pożarów wywołanych przez instalacje fotowoltaiczne w stosunku do wszystkich pożarów stanowi bardzo nikły procent. Według danych grupy badawczej Fraunhofer ISE w ciągu ostatnich 20 lat w Niemczech odnotowano 350 pożarów systemów solarnych. To zaledwie 0,006% tego rodzaju zniszczeń na 1,4 mln wszystkich instalacji zasilanych słońcem w Niemczech. Można pokusić się więc o stwierdzenie, że prawidłowo zrealizowany projekt instalacji PV gwarantuje bezpieczeństwo. Choć wiadomo – zwarcie w jakiekolwiek instalacji (nie tylko PV) może mieć miejsce i to z różnych przyczyn.
Ewentualne przyczyny pożaru fotowoltaiki:
- uderzenie pioruna,
- słaba jakość paneli skutkująca zwarciem,
- niewłaściwie dobrane zabezpieczenia elektryczne całego systemu,
- błędy w montażu – warto zatrudnić doświadczony zespół montujący,
- błędy w projekcie,
- nieprawidłowe łączenie przewodów,
- wykorzystywanie złączy pochodzących od różnych producentów,
- złe wykonanie instalacji,
- błędy związane z niewłaściwym zabezpieczeniem instalacji prądu stałego, np. źle dobranymi przewodami, wtyczkami złej jakości, które mogą ulec zapaleniu,
- brak zabezpieczeń, typu bezpieczniki czy wyłączniki.
Angelika Drygas
Źródło: Halowies.pl
Fot: envato.elements
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a