Agrihadler Demo Tour: pokaz w gospodarstwie Agropol Sokołowo
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Agrihadler Demo Tour: pokaz w gospodarstwie Agropol Sokołowo

26.06.2021autor: Dawid Konieczka

Agrihandler jest dokładnie na półmetku tegorocznego Demo Tour. Na pokazach można zobaczyć w pracy ciągniki i ładowarki JCB, zestaw 3 kosiarek Elho, wóz asenizacyjny Veenhuis, przyczepę zbierająca Schuitemaker, aerator Evers Agro i zaczepiany opryskiwacz CHD.

- Skupiamy się na maszynach, które dzięki unikalnym rozwiązaniom pozwalają efektywniej pracować – informuje Aleksander Muss, dyrektor sprzedaży spółki Agrihandler. Uczestniczyłem w pokazie zorganizowanym w gospodarstwie Agropol w Sokołowie w centralnej Wielkopolsce. Oto najważniejsze szczegóły prezentowanych maszyn.

JCB Fastrac 8330 i zestaw trzech kosiarek Elho NM 10500
Pod maską ciągnika pracuje silnik AGCO Power o pojemności 8,4 l i mocy maksymalnej 355 KM. Napęd przenoszony jest przez bezstopniową przekładnię ML260. Hydraulika zasilana jest pompą tłoczkową o wydatku 180 l/min.
To co wyróżnia wszystkie ciągniki JCB Fastrac serii 8000 i mniejszych serii 4000 to układ amortyzacji osi przedniej i tylnej. Zdaniem producenta wpływa to na wysoki komfort pracy. Prezentowany na pokazach ciągnik 8330 rozwija prędkość 70 km/h i wyposażony jest standardowo w hamulce tarczowe z ABS.
Ciągnik współpracował  z zestawem kosiarek Elho NM 10500. Wszystkie 3 kosiarki wyposażone były w palcowy kondycjoner pokosu, a szerokość koszenia można regulować w zakresie od 9,4 do 10,5 m. Kosiarka tylna może być używana w połączeniu z maszyną zawieszoną na przednim TUZ lub w zestawie 3 kosiarek zawieszonych z tyłu, gdy ciągnik wyposażony jest w układ jazdy tyłem.
Prezentowane w Sokołowie kosiarki tylne wyposażone były w przenośniki ślimakowe transportujące koszona zielonkę na centralny pokos. Jego szerokość można regulować w zakresie od 1,6 do 2,5 m.
Kosiarka ma wbudowany, własny system GPS. Po wprowadzeniu odległości między kosiarką frontową i zestawem zawieszonym z tyłu automatyka na podstawie prędkości jazdy samoczynnie unosi maszyny zawieszone z tył. Traktorzysta używa w czasie pracy tylko jednego przycisku. Poza tym sprzęt posiada system kompensowania zakrętów. Oznacza to, że kosiarki samoczynnie wysuwają się na boki, po to aby nie powstawały tzw. grzywki.

r e k l a m a

JCB Fastrac 4220 i przyczepa Schuitemaker Rapide 5800
Fastrac 4220 ma aż 6 trybów skrętu kół. W jednym z nich podczas nawrotów tylne koła podążają w śladach przednich. Jeśli taki ciągnik będzie współpracował z opryskiwaczem z osią skrętną można uzyskać tylko jeden ślad na uwrociach, co zmniejsza uszkodzenia roślin. Kolejny tryb wykorzystywany jest do pracy z maszynami zaczepianymi na dyszlu. Operator może regulować w skali procentowej wychylenie kół tylnej osi względem przednich. Dopuszczalna masa ciągnika z obciążnikiem na przednim TUZ wynosi 10,5 t. Montując maszyny na pomoście za kabiną DMC zwiększa się do 14,5 t.
Fastrac 4220 współpracował z przyczepą Schuitemaker Rapide 8800, o pojemności 45 m3. To przyczepa wielozadaniowa, którą oprócz zbierania zielonki można wykorzystywać jako przyczepę objętościową. Przyczepy holenderskiego producenta wyróżnia m.in. wleczony i unoszony do tyłu podbieracz. Dzięki temu podbieracz podczas pracy w pozycji pływającej zawsze może swobodnie odchylić się do tyłu, co chroni go przed uszkodzeniem. Poza tym z obu stron podbieracza zamontowane jest tandemowy układ jego prowadzenia. Oś koła pracującego z przodu wysunięta jest o ok. 3 cm w stosunku do końców palców podbieracza. Dzięki temu na nierównym terenie koło zawsze jako pierwsze pokonuje wzniesienie, i palce nie pracują w glebie. Zapewnia to czystość zbieranego materiału.

autor Dawid Konieczka

Dawid Konieczka

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Technology Demo Tour Steyr. Zapraszamy na pokaz maszyn rolniczych

Zapraszamy na Technology Demo Tour Steyr, czyli pokaz maszyn rolniczych!

czytaj więcej
Targi wystawy

Srebrni medaliści targów Agritechnica 2023, cz. II: Steyr, New Holland i Stoll

Kontynuujemy prezentację srebrnych medalistów targów Agritechnica 2023. Tym razem przyjrzyjmy się czterem srebrnym medalom: Steyr Hybrid CVT, Elektryczny ciągnik T4 Electric Power, Stoll teleskopowy ładowacz czołowy i T7.270 Methane Power. 

czytaj więcej
Targi wystawy

Srebrni medaliści Agritechnica 2023, cz.I: Claas, All-In-One, Saphir i Zunhammer

Przedstawiamy kolejnych czterech srebrnych medalistów Agritechnica Innovation Awards 2023. Pozostały laureatów pokażemy w następnych publikacjach.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)