Rolniczy OPZZ chce by myśliwi płacili więcej za polowania
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolniczy OPZZ chce by myśliwi płacili więcej za polowania

26.09.2019autor: wk

Rolniczy OPZZ domaga się zwiększenia opłat dla myśliwych za polowania. Jego zdaniem na obecnym modelu gospodarki łowieckiej Skarb Państwa traci ogromne pieniądze. O wyjaśnienia został poproszony premier Mateusz Morawiecki.

Sławomir Izdebski podczas konferencji prasowej po raz kolejny nazwał obecny model łowiectwa w Polsce jako Bierutowski i komunistyczny. Co więcej, jego zdaniem nie daje on korzyści dla budżetu państwa takich jakie powinien dawać. Dlatego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostało dziś złożone pismo, w którym przewodniczący OPZZiOR domaga się od premiera Mateusza Morawieckiego odpowiedzi na kilka pytań dotyczących szczegółów finansowych prowadzenia w kraju gospodarki łowieckiej.

Pytania zostało zadane w trybie dostępu do informacji publicznej:
  1. Jakie przychody uzyskuje skarb państwa z tytułu dzierżawy obwodów łowieckich?
  2. Jakie przychody uzyskuje skarb państwa z tytułu szkoleń dla nowo wstępujących myśliwych?
  3. Jakie przychody uzyskuje skarb państwa z tytułu polowań dewizowych?
  4. Jakie przychody uzyskuje skarb państwa z tytułu opłat za prawo do wykonywania polowania przez osoby fizyczne?
  5. Jakie przychody uzyskuje skarb państwa ze sprzedaży tusz zwierzyny dzikiej?
  6. Jakie przychody uzyskuje skarb państwa z tytułu sprzedaży trofeów?
  7. Jakie przychody uzyskuje skarb państwa z tytułu prowadzenia Ośrodków Hodowli Zwierzyny?
Aby ułatwić przeprowadzenie takich obliczeń S. Izdebski do pisma załączył cennik opłat za trofea obowiązujący w Polsce.

r e k l a m a
- Taki cennik ma zobrazować wartość upolowanej zwierzyny i będzie przydatny do próby znalezienia odpowiedzi na pytanie, co tak naprawdę dzieje się z pieniędzmi znajdującymi się w obrocie gospodarki łowieckiej i gdzie one trafiają - powiedział przewodniczący OPZZiOR.

Zdaniem S. Izdebskiego np. w Skandynawii myśliwi muszą wnieść oprócz opłaty podstawowej (na rzecz ministerstwa środowiska) dodatkowe opłaty na rzecz właścicieli ziemi, na której polują. A te są w różnej wysokości, ale mogą wynieść nawet 500 zł od hektar gruntów.

- Jesteśmy jedynym krajem w Europie, w którym gospodarka łowiecka nie przynosi korzyści dla budżetu państwa - przekonywał S. Izdebski.

Rolnicze OPZZ złożyło ostatnio w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości swój autorski projekt zmian w prawie łowieckim oraz zasadach działalności Polskiego Związku Łowieckiego. Zakłada on m.in. powołanie podległej premierowi Agencji Rozwoju Gospodarki Łowieckiej w miejsce obecnego Polskiego Związku Łowieckiego oraz wprowadzenia dodatkowych obciążeń finansowych dla myśliwych.  wk

Fot. Pixabay


r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady prawne

Dziki lub sarny zniszczyły uprawy? Jak szacować szkody łowieckie - odcinek #4

Co należy zrobić, gdy na swoim polu zauważysz szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne (dziki, sarny, daniele)? Od czego zacząć i o czym pamiętać, by otrzymać odszkodowanie za szkody łowieckie - wyjaśnia mecenas Mikołaj Pomin. Obejrzyj!

czytaj więcej
Zarządzanie

Susza 2019: Szacowanie strat z ubezpieczenia

Wiosną tego roku ruszył pilotażowy program ubezpieczeń upraw rolnych od suszy, realizowany przez firmę Concordia Generali. Sprawdziliśmy, jak rzeczoznawcy szacowali straty w terenie.

czytaj więcej
Szkody łowieckie

Będą rekompensaty za szkody wyrządzane przez ptaki. Kiedy i jakie?

  Grupa ekspercka opracowała rozwiązania, które mają umożliwić obiektywne szacowanie szkód i wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzane przez ptaki. Jak to ma wyglądać i kiedy rolnicy mogą liczyć na odszkodowania i konkretne zmiany?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)