Myśliwi mogą wrócić do pilnowania pól – jest nowelizacja rozporządzenia!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Myśliwi mogą wrócić do pilnowania pól – jest nowelizacja rozporządzenia!

16.04.2020autor: wk Bartłomiej Czekała

Wczoraj informowaliśmy o apelu, który do premiera Mateusza Morawieckiego wystosował prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski. W swoim piśmie prezes WIR domagał się pilnej zmiany rozporządzenia, które uniemożliwiało myśliwym pilnowanie pól uprawnych. Odpowiedź z Kancelarii Premiera była natychmiastowa.

Już 15 kwietnia Rada Ministrów dokonała nowelizacji rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W myśl nowych zapisów z ograniczeń dotyczących przemieszczania się wyłączono m.in. myśliwych, jako osoby realizujące zadania mające na celu ochronę i zabezpieczenie upraw i płodów rolnych przed szkodami wyrządzanymi przez zwierzynę lub przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych zwierząt.

To dobra wiadomość dla rolników, bo teraz koła łowieckie nie mają formalnych przeciwwskazań do pilnowania pól uprawnych. Miejmy nadzieję, że zastosują się do zapisów nowelizacji tego rozporządzenia i pojawią się na polach. Zapowiadają to już niektóre okręgowe zarządy PZŁ.

- W związku z tym, że zmiany wchodzą w życie z dniem 15.04.2020 roku możemy m.in. polować, pilnować upraw czy też realizować odstrzały sanitarne dzików. Pamiętajmy jednak o bezwzględnym przestrzeganiu zasad bioasekuracji zarówno w sprawie COVID-19 jak i ASF! – napisano na stronie Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Elblągu.

Tymczasem z sytuacji, która wystąpiła pomiędzy 10 a 15 kwietnia, Zarząd WIR wysnuł jeszcze jeden wniosek: konieczne jest przywrócenie rolnikom prawa do ochrony swojej własności poprzez odstraszanie zwierzyny z pól. Jego zdaniem to właściciele upraw są najbardziej zainteresowani minimalizowaniem ryzyka wystąpienia szkód w swoich gospodarstwach. W związku z tym prezes Piotr Walkowski zapowiada wystąpienie w najbliższych dniach do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę obowiązujących obecnie przepisów.

Czytaj pełną treść Rozporządzenia Rady Ministrów.



bcz, wk
Fot. pixabay
autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mleczne

Amerykanie wylewają mleko

Nie tylko polskie mleczarstwo ma problem z zagospodarowaniem nadwyżek mleka – także i amerykańscy farmerzy są zmuszeni, by w drastyczny sposób pozbywać się surowca. Dotyczy to nie tylko producentów mleka – owoce swojej pracy wyrzucają też producenci warzyw i jaj.

czytaj więcej
Szkody łowieckie

Pola uprawne bez ochrony myśliwych. WIR apeluje do premiera Morawieckiego

W Polsce trwa stan pandemii koronawirusa i związane z nim regulacje, zakazy, nakazy i obostrzenia. Jednym ze skutków ich wprowadzenia jest także niewielka aktywność terenowa myśliwych. których też obowiązuje zakaz przemieszczania się. To oznacza, że pola uprawne zostały prawie bez ochrony.

czytaj więcej
Szkody łowieckie

Będą rekompensaty za szkody wyrządzane przez ptaki. Kiedy i jakie?

  Grupa ekspercka opracowała rozwiązania, które mają umożliwić obiektywne szacowanie szkód i wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzane przez ptaki. Jak to ma wyglądać i kiedy rolnicy mogą liczyć na odszkodowania i konkretne zmiany?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)