Będą rekompensaty za szkody wyrządzane przez ptaki. Kiedy i jakie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Będą rekompensaty za szkody wyrządzane przez ptaki. Kiedy i jakie?

26.09.2023autor: Dorota Kolasińska

  Grupa ekspercka opracowała rozwiązania, które mają umożliwić obiektywne szacowanie szkód i wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzane przez ptaki. Jak to ma wyglądać i kiedy rolnicy mogą liczyć na odszkodowania i konkretne zmiany?

25 maja 2023 r. została powołana grupa ekspertów ekspercka, która wraz KRIR oraz MKiŚ, GDOŚ, Instytutem Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej– Państwowy Instytut Badawczy oraz Instytutem Technologiczno-Przyrodniczym - Państwowy Instytut Badawczy omówiła najważniejsze kwestie związane z szacowaniem i wypłatą odszkodowań.

Jak podają Izby Rolnicze efektem końcowym prac wspominanej grupy było przygotowanie propozycji rozwiązań, które pozwolą na wypłatę rekompensat za szkody wyrządzone m.in. przez łabędzie, gęsi lub żurawia - w uprawach na gruntach ornych; kormorana - na gruntach pod stawami rybnymi.

Grupa ekspertów zaproponowała aby wysokość rekompensat była ustalana w sposób prosty tj. w oparciu o stawki ryczałtowe (zł/ha).

- Do oszacowania szkód wyrządzanych przez ptaki roślinożerne (łabędzie, gęsi lub żurawia) zaproponowano powoływanie zespołu, który zająłby się dokonaniem oględzin i potwierdzeniem wystąpienia szkody. W skład zespołu wchodziliby przedstawiciele ośrodka doradztwa rolniczego i wojewódzkiej izby rolniczej oraz poszkodowany. W przypadku kormorana rekompensata wyliczana byłaby z uwzględnieniem miejsca występowania kormorana w okresie lęgowym i pozalęgowym oraz liczebności ptaków w tych okresach, powierzchni gruntów pod stawami rybnymi, na których wystąpiły te szkody, oraz stawki rekompensaty – podaje WIR.

Resort rolnictwa chce aby wypłaty rekompensat za szkody wyrządzane przez ptaki mogły zacząć funkcjonować już w 2024 roku.

r e k l a m a

Ogromne szkody w uprawach i stawach

- Jak wskazuje Instytut Rybactwa Śródlądowego, kormorany żerujące na jeziorach północno-wschodniej polski zjadają rocznie blisko 1,2 ty. ton ryb (80% ryb zjadanych przez wszystkie zwierzęta drapieżne), przy odłowie przez rybaków na poziomie około 1 tys. ton. Podjęte środki ochrony gatunkowej kormorana czarnego spowodowały niewspółmierny wzrost populacji, co przekłada się na bezpośrednie skutki finansowe i populację lokalną ryb. W przypadku upraw rolnych bytowanie dzikiego ptactwa powoduje, że pola niszczone są doszczętnie, poprzez wydziobywanie ziaren bądź wybieranie młodych roślin, co powoduje konieczność ich przeorania i ponownych zasiewów. A więc ponoszenia po raz kolejny kosztów przez rolników, które nikt nie zrekompensuje – podaje WIR.

Na portalu topagrar.pl wielokrotnie opisywaliśmy historie rolników, którzy latami walczą z ptactwem, które niszczy ich uprawy, najwięcej problemów sprawiają żurawie wyjadające kiełkujące ziarno kukurydzy wczesną wiosną i łabędzie oraz gęsi wydziobujące oziminy. Niektórzy rolnicy mają podobne problemy z wronami, te jednak na liście się nie znalazły.

Oprac. dkol na podst. WIR

Fot. Envato Elements

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Branża drobiarska z rosnącymi długami, kryzys pogłębił ukraiński drób. Jakie ceny i prognozy?

  Jak wynika z raportu Big InfoMonitor sytuacja w sektorze drobiarskim od ubiegłego roku się pogorszyła. Co najbardziej wpłynęło na coraz większe zadłużenie przedsiębiorców?

czytaj więcej

Hodowla świń rasy złotnicka pstra w ekologii. Jak to wygląda w praktyce?

Pozytywni i uśmiechnięci, otoczeni szczęśliwymi zwierzętami, produkujący zdrową, ekologiczną żywność. Brzmi jak z bajki? A to codzienność w Bio Farmie Kolin. Zobacz, jak wygląda ekologiczna hodowla świń rasy złotnicka pstra!

czytaj więcej
Szkody łowieckie

Nie będzie odszkodowań za straty w uprawach wyrządzone przez żurawie, gęsi i inne dzikie ptaki. Ustawa trafiła do kosza

Miało być tak pięknie, a wyszło jak zwykle. Rząd wyrzucił do kosza projekt ustawy, który miał umożliwić wypłatę odszkodowań za straty spowodowane przez dzikie ptactwo, czyli m. in. żurawie, gęsi, kormorany łabędzie i krukowate. Odrzucając propozycję opozycyjnego projektu autorstwa PSL rząd obiecał przygotowanie własnego projektu ustawy, który ma być uchwalona jeszcze w tej kadencji Sejmu i obowiązywać od 2024 roku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)