XII Dni Soi w Głubczycach: plon 3 tony/ha osiągalny dla rolników?
Po raz dwunasty rolnicy spotkali się na polach doświadczalnych soi SDOO w Głubczycach. Uprawa tego ważnego składnika paszy jest w Polsce coraz bardziej popularna. Co jest najważniejsze w uprawie soi i dlaczego się opłaca?
Doświadczenia w Głubczycach
Opolscy naukowców i rolnicy 13 lat temu, jako pierwsi w kraju, zaczęli prowadzić doświadczalne plantacje soi. Wyniki doświadczeń w jej uprawie na Opolszczyźnie co roku prezentowane są pod koniec lata. Również w tym roku zademonstrowano efekty doświadczeń na dwunastych już Dniach Soi na poletkach Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Głubczycach oraz Top Farms Głubczyce.
Uniezależnienie od importowanej soi
Soja to podstawowy składnik większości pasz. Dotychczas w całości była sprowadzana z Ameryki. Rząd Polski chcąc się uniezależnić od importu postanowił zwiększyć areał upraw roślin białkowych i zwiększył też nakłady na badania soi. Ta ciepłolubna roślina nie była dotychczas masowo w Polsce uprawiana, ale dzięki pracom naukowców jej uprawa jest coraz bardziej opłacalna i systematycznie wzrasta areał upraw, który w tym roku w Polsce wynosi już 50 tys. hektarów.
W filmie wystąpili:
- dr Marta Bednarczyk, dyr. Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Głubczycach
- dr Marcin Markowicz, Top Farms Głubczyce
- prof. Andrzej Kotecki, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
- Tomasz Cichoń, rolnik z Ostrożnicy
- Tomasz Musielak, z-ca dyr. OODR w Łosiowie
- Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej w Opolu
- Antoni Konopka, członek zarządu województwa opolskiego Urzędu Marszałkowskiego w Opolu
tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż
Najważniejsze tematy