Tam, gdzie sucho, soja może nie obrodzić
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Tam, gdzie sucho, soja może nie obrodzić

24.08.2019autor: Jacek Daleszyński

Ten rok w rejonach, gdzie wystąpiła susza jest trudny także dla soi. W momentach kluczowych roślinom brakowało wody, co może przełożyć się na niższe plony nasion.

Zainteresowanie uprawą soi w naszym kraju rośnie, jednak niekoniecznie musi się to przekładać na wzrost areału jej uprawy. To prawda, że na przestrzeni zaledwie kilku lat mieliśmy ogromny skok pod tym względem, ale zarówno ten rok, jak i poprzedni, ze względu na suszę mogły ostudzić zapał rolników  i zniechęcić do jej uprawy.
Mimo że soja wymaga dobrych stanowisk to rolnicy zaczynając przygodę z jej uprawą nie zawsze takie pod nią przeznaczają. A to właśnie potrafi się zemścić, szczególnie w latach z deficytem wody.

– Soja najgorzej wygląda na glebach słabszych, na których obserwowaliśmy największy deficyt wody. Radzi tam sobie ciężko. W rejonach, gdzie deszczu było więcej, np. na Opolszczyźnie, uprawa ta wygląda już dużo lepiej – mówi Grzegorz Słonecki. Soja jednak nawet w regionach, gdzie wody było więcej, też może być w gorszej kondycji, a wpływ mają już na to inne czynniki.

– W mojej ocenie nieco gorzej soja wygląda w północnej części kraju. Powodem był chłodny maj, który dodatkowo był też mokry, a to nie sprzyjało jej wschodom. Spowodowało to problemy z obsadą, które pokutują do dziś. Efekt jest taki, że niektóre plantacje były wtórnie zachwaszczone i nie prezentują się zachwycająco – mówi Krzysztof Piłat z IGP Polska. Lokalnie wschody soi na północy kraju były nawet o 20% mniejsze, a to oznacza mniej zawiązanych kwiatów i strąków, i w rezultacie niższy plon.

Więcej na temat odchwaszczania zbóż ozimych jesienią w tym sezonie przeczytasz we wrześniowym wydaniu „top agrar Polska” od strony 120.

jd, fot. Daleszyński
autor Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński

<p>redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Strączkowe

Mamy prawie 20 tys. ha soi w Polsce

Kolejny rok suszy już się kończy. Jednak susza ta ma charakter punktowy. Są pola gdzie spadło zaledwie kilkadziesiąt milimetrów wody od początku wegetacji, a są i takie, gdzie było jej kilka razy więcej. Co zatem uprawiać? Na pustynnym piachu, przy "aptekarskich" opadach nie ma szans na to, że cokolwiek się uda. Jednak w miarę ocieplenia klimatu i przy lepszym rozkładzie nawet niewielkich opadów, alternatywą okazuje się soja.

czytaj więcej
Strączkowe

Uprawa soi na Opolszczyźnie: od pola do tłoczni [FILM]

Soja do tej pory w całości była sprowadzana z Ameryki. Ta ciepłolubna roślina dotychczas nie była masowo uprawiana w Polsce. To się jednak może zmienić. Co o uprawie soi mówią rolnicy?

czytaj więcej
Strączkowe

Soja i słonecznik - jak plonowały i jaka powierzchnia została zasiana?

Soja i słonecznik w tym roku rokują dobre plony na południu Polski. W pozostałej części kraju nie jest zawsze tak różowo i rolnicy zaczynają rezygnować z ich siewu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)