Soja do ogrzanej gleby
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Soja do ogrzanej gleby

10.03.2021autor: Jacek Daleszyński

Na polach widać już pierwsze narzędzia uprawowe. Tam, gdzie da się wjechać można już myśleć nad siewem pszenicy czy owsa. A kiedy siać soję?

Nasiona soi to delikatny materiał. Podczas zbioru, przeładunku, czyszczenia, zaprawiania, czy pakowania, przy niedelikatnym ich traktowaniu może dojść do wybicia zarodków. Skutkiem jest obniżenie zdolności i siły kiełkowania nasion. Dlatego zawsze trzeba monitorować ten parametr, nawet przy zakupie materiału kwalifikowanego.
Siew możemy rozpocząć, gdy temperatura gleby osiągnie przynajmniej 8°C, ale będzie sukcesywnie wzrastać. W przeciwnym razie wschody będą się wydłużać, kiełki będą narażone na atak szkodników glebowych, a całe nasiona wyjadane przez ptaki, np. gołębie.
Jeśli 2 dni po siewie gleba przeschnie, warto stanowisko zwałować, by poprawić jej kontakt z nasionami i wcisnąć w nią kamienie dla ułatwienia niskiego koszenia.

Dobierz obsadę

Obsadę nasion dobieramy w zależności od wczesności odmiany. Kreacje „000” powinno się wysiewać w normie 60 szt./m2. Takie odmiany najlepiej siać w międzyrzędziach 15–25 cm i z odległością roślin w rzędzie 6–10 cm. Szersze międzyrzędzia umożliwiają m.in. odchwaszczanie mechaniczne, które w związku z rewolucją w rejestrze środków ochrony roślin stanie się nieodzowne w walce z chwastami. Warto też pomyśleć nad siewem punktowym soi, bo ta pozytywnie reaguje wyższym plonem na równomierne rozłożenie roślin na jednostce powierzchni.

Wczesność odmian

W ujęciu globalnym mamy aż 13 grup wczesności soi. W naszych warunkach realna jest uprawa tych, które do pełni dojrzałości potrzebują 1450–1600° sumy temperatur. Mówimy tu zatem o odmianach trzyzerowych („000”, średnio wczesne), a w przypadku uprawy w północnych regionach Polski o czterozerowych („0000”, wczesne). Te ostatnie jednak zdecydowanie gorzej plonują, nawet w porównaniu z odmianami „000”.
Wczesność odmian soi można porównać do wczesności kukurydzy, wyrażanej w liczbie FAO. Odmiany „0000” nadają się do regionów, gdzie uprawia się kukurydzę ziarnową o FAO 200. Soja „000” wymaga dłuższej wegetacji i może być uprawiana tam, gdzie dojrzewa kukurydza o FAO 230. Południowe rejony kraju mogą sobie pozwolić na odmiany „00”, odpowiadające wczesności kukurydzy o FAO 270.

jd, fot. Daleszyński
autor Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński

<p>redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Soja - lista zalecanych odmian na sezon 2021

Na Listach Odmian Zalecanych soi na 2021 r. znajdują się 22 odmiany ze wszystkich grup wczesności. Warto przypomnieć, że jeszcze kilka lat temu Krajowy Rejestr w zakresie odmian soi świecił prawie pustkami, a LOZ soi tworzyło tylko woj. opolskie. Zalecenia na ten rok są zatem rewolucyjne, bo odmiany soi do uprawy rekomendują wszystkie województwa.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Niższa emisja CO2 w produkcji trzody chlewnej dzięki paszy

W Austrii zmieniono system utrzymania trzody chlewnej, który ma wpływać korzystnie na dobrostan zwierząt, ponadto dzięki paszy z certyfikatem Donau Soja można ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. 

czytaj więcej
Strączkowe

Uprawa soi na Opolszczyźnie: od pola do tłoczni [FILM]

Soja do tej pory w całości była sprowadzana z Ameryki. Ta ciepłolubna roślina dotychczas nie była masowo uprawiana w Polsce. To się jednak może zmienić. Co o uprawie soi mówią rolnicy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)