Seminaria uprawowe 2021: soja dobrze rozpracowana
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Seminaria uprawowe 2021: soja dobrze rozpracowana

12.01.2021autor: Jacek Daleszyński

Drugi dzień naszych seminariów uprawowych. Zaczynamy wykładem o uprawie soi. Prof. Schönberger podpowie, jak w naszych warunkach uzyskiwać większe plony tej rośliny.

– Gdyby ktoś 30 lat temu powiedział mi, że w przyszłości w naszej części Europy będziemy uprawiać soję to zwyczajnie popukałbym się w głowę. Zmiany klimatyczne jednak i związane z nimi ocieplenie klimatu oraz postęp hodowlany doprowadziły do tego, że soja gości na naszych polach– zaczął prof. Schönberger. Soja to roślina, która dobrze znosi te zmiany klimatyczne i wręcz korzysta z nich. Europa importuje 35 mln ton soi, zatem jest rynek na ten surowiec w tej części świata.

Lubi ciepło

Soja zaczyna rosnąć, jesli temperatury są wyższe niż 10°C. Do osiągnięcia dojrzałości w naszych warunkach potrzebuje 1600°-dni, co przy średniej temperaturze dziennej 16°C daje około 100 dni wegetacji. W strefach tropikalnych dla porównania można uprawiać soję wymagającą nawet 2500°-dni. W naszych warunkach uprawia się najczęściej odmiany z grupy 00, 000 i 0000, czyli od średnio wczesnych do ekstremalnie wczesnych. Grupy odmian mozna porównać do wczesności kukurydzy. I tak:
  • grupa 00 odpowiada kukurydzy o FAO 270,
  • grupa 000 odpowiada kukurydzu o FAO 230,
  • grupa 0000 odpowiada kukurydzy o FAO 200.

Dobrze gospodaruje wodąSoja potrzebuje 40 mm/ha opadów dla uzyskania 1 t nasion. To lepszy wynik niż np. rzepak, który potrzebuje na to 45 mm/ha opadów.
Zanim zasieje się soję trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów:
  • równomiernie rozprowadzić słomę i wymieszać,
  • eliminacja zagęszczeń gleby,
  • optymalne zagęszczenie gleby,
  • wyrównanie gleby przed zimą,
  • marzec/kwiecień – uprawa gleby na 8 do 10 cm,
  • siew przy temperaturze gleby od 8°C na głębokość 4–5 cm przy założeniu, że temperatura będzie systematycznie wzrastać,
  • 2 dni po siewie zwałować – zagęszczenie gleby wokół nasion oraz wbicie kamieni w glebę.

Nasiona przed siewem warto skontrolować pod kątem siły kiełkowania, bo są one bardzo delikatne i wszelka ich obróbka mechaniczna czy konfekcjonowanie może kiełkowanie obniżyć.
r e k l a m a

Zapotrzebowanie na składniki

– Soja na wytworzenie 1 t/ha nasion potrzebuje 15 kg P2O5, 15–17 K2O, 5 MgO. Zapotrzebowanie na azot to około 50 kg ma każdą tonę nasion – mówił ekspert. Jeśli chodzi o mikroelementy to pod względem boru soja ma takie same wymagana jak rzepak – na każdą tonę nasion 150 g B. Warto pamiętać też o molibdenie, manganie, miedzi i cynku, z tym że 2 ostatnie w nadmiarze mogą utrudniać brodawkowanie.

Najważniejsze w soi jest odchwaszczanie!

Najgroźniejsze chwasty w soi to komosa biała, a z jednoliściennych gatunki prosowate. Pozostałe mocno zagrażające soi to szarłat, rdesty, psianka, przytulia i rumianowate. Z chwastami możemy walczyć przedwschodowo, z tym że w tym terminie nie pozbędziemy się ostrożenia, powoju czy szczawiu. Przeciwko pozostałym dwuliściennym zastosować możemy np. metrybuzynę, chlomazon, flufenacet, pendimetalinę, prosulfokarb czy metolachlor-S. Powschodowo natomiast do dyspozycji jest właściwie tylko imazamoks.

Więcej o uprawie soi przeczytasz na naszych łamach.

jd
autor Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński

<p>redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Strączkowe

Czy uda się ograniczyć import śruty sojowej?

Od wielu lat dyskutuje się o zmniejszeniu importu śruty sojowej w paszach dla zwierząt. Są też głosy, że należy ją całkowicie wyeliminować, gdyż jest to surowiec GMO, którego nie chcą konsumenci wielu państw. Czy są to jednak realne oczekiwania?

czytaj więcej

Krajowy Rejestr bogatszy o 16 nowych odmian roślin pastewnych

W dniu 4 lutego 2021 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian roślin pastewnych. Posiedzenie miało charakter wideokonferencji i było poprzedzone medialnym spotkaniem z przedstawicielami jednostek zgłaszających odmiany roślin pastewnych do Krajowego Rejestru, na którym mieli oni możliwość przedstawienia swoich uwag oraz dodatkowych informacji i argumentów w odniesieniu do odmian będących przedmiotem opiniowania przez Komisję.

czytaj więcej

Seminaria uprawowe 2021 - zyskaj dostęp do relacji filmowej!

Tegoroczne seminaria uprawowe w wersji online już dawno za nami, ale ta ogromna dawka fachowej i praktycznej wiedzy oraz zaleceń z zakresu ochrony i nawożenia nadal jest aktualna, bo to praktyczne wskazówki na wiosnę w polu, która dopiero przed nami. Teraz możesz sięgnąć po tę wiedzę i obejrzeć wszystkie lub wybrane prelekcje z tego wyjątkowego wydarzenia. Zobacz jak!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)