Listy odmian zalecanych roślin bobowatych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Listy odmian zalecanych roślin bobowatych

25.02.2021autor: Janusz Biernacki

Rolnicy uprawiający rośliny bobowate liczą na dobre ich plony. Aby tak się stało, jednym z podstawowych warunków jest wybór odmiany dostosowanej do rejonu uprawy. Ich wykaz prezentują tzw. „Listy odmian zalecanych do uprawy na obszarze województwa”.

Listy odmian zalecanych – LOZ – opracowuje COBORU i są one co roku aktualizowane na podstawie wyników badań PDO. Informacje te są niezwykle cenne dla producentów, gdyż odmiany roślin bobowatych, analogicznie jak w pozostałych gatunkach roślin rolniczych, plonują różnie, zależnie m.in. od rejonu uprawy. Zależność ta wynika ze zmiennych typów gleb oraz przebiegu pogody w sezonach wegetacyjnych.

Listy odmian zalecanych
COBORU, rządowa jednostka rejestracyjna, doświadczalna i oceny odmian, prowadzi m.in. kilka typów doświadczeń. W ramach tzw. Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO) uzyskuje wyniki, pozwalające np. na wytypowanie do uprawy odmian wielu gatunków roślin najlepiej sprawdzających się (plonujących) w poszczególnych rejonach uprawy. Element ten wykorzystuje się do tworzenia wojewódzkich „List odmian zalecanych”. Nie są one obowiązkowe w każdym z gatunków uprawnych, nie tworzą ich również zawsze wszystkie województwa.
W grupie roślin bobowatych wykazy te obejmują:
  • bobik
  • groch siewny
  • łubin wąskolistny
  • łubin żółty
  • soję.
LOZ bobiku
W gatunku tym na LOZ na 2021 r. znajduje się 8 odmian. Zalecanymi do uprawy w największej liczbie województw są: Apollo (13), Capri (12) i Fanfares (11; odmiana syntetyczna). W województwach, które utworzyły takie wykazy, liczba odmian do wyboru mieści się w przedziale 3–6 szt. (patrz LOZ Bobik/2021 r.).

LOZ grochu siewnego
Odmiany grochu siewnego podzielone są na dwa typy – ogólnoużytkowe i pastewne. Łącznie lista ta obejmuje 18 odmian, a najbardziej  popularne to: Astronaute (rekomendowana do uprawy w 16 województwach), Batuta (15), Tarchalska (14) i Mandaryn (12). Najliczniejszą ofertę mają do dyspozycji rolnicy z woj. śląskiego – 10 odmian oraz kujawsko-pomorskiego, podlaskiego i zachodniopomorskiego – po 9 (patrz LOZ Groch siewny/2021 r.). W gatunku tym LOZ utworzone są dla każdego województwa.

LOZ łubinu wąskolistnego
Na LOZ ł.w. znajduje się 17 odmian. Zalecanymi do uprawy w największej liczbie województw są: Agat i Roland (po 9) oraz Koral (9). Obecne na liście Homer i Regent to z kolei tzw. odmiany samokończące (patrz LOZ Łubin wąskolistny/2021 r.).

LOZ łubinu żółtego
LOZ ł.ż. na 2021 r. uprawy zawiera 6 odmian. Zalecanymi do uprawy w największej liczbie województw są Puma (12) i Mister (10). W wykazie tym znajduje się jedna odmiana samokończąca – Perkoz (patrz LOZ Łubin żółty/2021 r.).

[bie]
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zdrowotne właściwości koniczyny

Legenda związana z czerwoną koniczyną głosi, że jeśli znajdzie się takową z czterema liśćmi, zapewni się sobie pomyślność i bogactwo. Nie jeden z nas co najmniej raz w życiu próbował znaleźć w trawie właśnie czterolistną koniczynę. Koniczyna jest cenną rośliną miododajną, paszową, leczniczą. Jakie jeszcze właściwości wykazuje?

czytaj więcej
Strączkowe

Nietrudno zwalczać chwasty w grochu

Niebawem wielu rolników zapewne zdecyduje się na siew grochu, bo to jego korzystny termin ze względu na duże potrzeby wodne na starcie wegetacji. Jaki inne uprawy, trzeba ją będzie zapewne chronić przed chwastami, jednak oferta rynkowa jest dość obszerna – zawiera 55 herbicydów, co daje rolnikom duży wybór.

czytaj więcej
Strączkowe

Uprawa soi na Opolszczyźnie: od pola do tłoczni [FILM]

Soja do tej pory w całości była sprowadzana z Ameryki. Ta ciepłolubna roślina dotychczas nie była masowo uprawiana w Polsce. To się jednak może zmienić. Co o uprawie soi mówią rolnicy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)