Jakie mikroelementy są ważne dla strączkowych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie mikroelementy są ważne dla strączkowych?

25.03.2023

Nawozy dolistne można stosować w strączkowych trzykrotnie – począwszy od fazy 6 liści do początku kwitnienia. Dostarczone w ten sposób mikroelementy będą wspomagać m.in. symbiozę korzeni z bakteriami brodawkowymi oraz przyswajanie przez rośliny zasymilowanego azotu. Jakie mikroelementy są ważne dla strączkowych?

Mikroelementy w roślinach strączkowych są ważne głównie z punktu widzenia sprawnie przebiegającej symbiozy korzeni z bakteriami brodawkowymi, asymilacji azotu oraz możliwości jego przyswojenia już po pobraniu. Nie można zatem zaniechać nawożenia nimi, tym bardziej że niektórych z nich, jak boru, jest mało w polskich glebach.

Wpływ pH na przyswajalność mikroelementów

Pomimo konieczności uprawy większość gatunków strączkowych na glebach o odczynie obojętnym, mogą one trafić na kwaśne stanowiska, szczególnie mniej wymagający np. łubin żółty, na których mikroelementy są dużo gorzej dostępne (oprócz manganu, którego dostępność wzrasta wraz z pH). Warto zatem je stosować w strączkowych dolistnie.

Rola mikroelementów

Rola poszczególnych składników jest następująca:
  • bor – odgrywa ważną rolę w powstawaniu wiązek przewodzących w brodawkach korzeniowych. Jeśli te nie zostaną wytworzone, węglowodany z rośliny nie mogą odżywiać bakterii brodawkowych;


Zobacz także: Jakie są rodzaje szczepionek bakteryjnych? Co daje szczepienie nasion bakteriami brodawkowymi?

  • molibden – wchodzi w skład białka – nitrogenazy, enzymu, który ma zdolność wiązania wolnego azotu;
  • miedź – odpowiada za zwiększanie masy brodawek, przyspiesza w nich syntezę aminokwasów potrzebnych do budowania białka. Mikroelement ten jednak podany w formie doli może utrudniać, a wręcz uniemożliwiać rozwój bakterii brodawkowych, lepiej więc sprawdzi się w formie chelatu;
  • mangan – zwiększa intensywność fotosyntezy i przyswajanie azotu.
Tabela: Pobieranie mikroelementów (g/t nasion + resztki pożniwne)

r e k l a m a
Mikroelementgrochbobikłubinsoja
bor25324540
miedź10208025
cynk70100150 - 20060
mangan100458090
molibden2337

na podst: 100 pytań o strączkowe

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Strączkowe

Odmiany grochu dostępne na polskim rynku

Strączkowe to wdzięczne rośliny, jeśli chodzi o uprawę przygotowującą stanowisko do ich wysiewu. Można je uprawiać zarówno w tradycyjnym, orkowym systemie, jak i w uproszczeniach. Zanim jednak do tego dojdzie, warto zastanowić się nad doborem odmiany. Oto część odmian grochu dostępnych na polskim rynku.

czytaj więcej
Strączkowe

Jak wyznaczyć optymalny termin siewu soi?

Soję sieje się w Polsce od ostatniej dekady kwietnia do pierwszej dekady maja. Ważniejsza od kalendarza jest jednak temperatura gleby. Drugim warunkiem wyrównanych wschodów jest równa głębokość siewu i wilgotna gleba wokół nasion. Jak wyznaczyć termin siewu soi?

czytaj więcej
Strączkowe

Uprawa soi na Opolszczyźnie: od pola do tłoczni [FILM]

Soja do tej pory w całości była sprowadzana z Ameryki. Ta ciepłolubna roślina dotychczas nie była masowo uprawiana w Polsce. To się jednak może zmienić. Co o uprawie soi mówią rolnicy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)