Jak gęsto i głęboko siać soję?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak gęsto i głęboko siać soję?

11.03.2023

Podczas siewu soi trzeba bardzo ostrożnie obchodzić się z nasionami, które są wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego lepiej używać siewników o mechanicznym rozdziale nasion, z plastikowymi przewodami siewnymi. Jak gęsto powinna być siana soja i jak głęboko?

Obsada soi powinna zapewnić z jednej strony szybkie pokrycie przestrzeni między roślinami, a z drugiej zapewnić roślinom przestrzeń do rozwoju. Ponadto w zależności od techniki odchwaszczania w celu użycia opielaczy trzeba pozostawić szersze miedzyrzędzia, a to powoduje zagęszczenie roślin w rzędzie, które nie może być nadmierne.

Ile wynosi norma wysiewu soi?

Przyjmuje się, że docelowo obsada roślin po wschodach (wartość brana do wzoru na ustalenie ilości wysiewu nasion) wynosić powinna 50-100 szt./m2. Są to jednak dość znaczne różnice, wynikające z odmiany i stanowiska. Zatem norma wysiewu soi wynosi:
  • odmiany wczesne na stanowiska słabsze: 80 – 100 szt./m2;
  • odmiany średnio wczesne na stanowiska mocne: 60 – 70 szt./m2;
  • odmiany późniejsze na stanowiska mocniejsze ( na słabszych lepiej nie siać takich odmian): 50 – 60 szt./m2.
r e k l a m a

Powodzenie w uprawie soi – równomierne wschody

Warunkiem powodzenia w uprawie soi jest uzyskanie równomiernych wschodów. Nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza na glebach gliniastych i ilastych. Dlatego na tych stanowiskach soje lepiej siać w szersze międzyrzędzia, co powoduje zagęszczenie nasion w rzędzie. Kiełkując grupowo, mają one większą siłę przebijania gleby.
Natomiast na stanowiskach lżejszych oraz na glebach o dobrej strukturze, oraz z mulczem możliwe są siewy w wąskie międzyrzędzia w większej rozstawie między roślinami. Możliwe są także siewy punktowe.
  • Przy międzyrzędziach „buraczanych” 45 cm i normie 50 szt./m2 odstęp między siewkami wynosi 4,4 cm.
  • Natomiast większa obsada, np. 80 szt./m2 lub międzyrzędzia 75 cm przy obsadzie 50 szt./m2 to niespełna 3 cm między roślinami. Mamy się już efekt wspólnego przebijania skorupy.

Jak głęboko siać soję?

Soja, podobnie do łubinu czy fasoli, a przeciwnie niż groch i bobik kiełkuje epigeicznie. Podczas kiełkowania wydłuża się część pod liścieniami i wynosi je w górę. W efekcie gleby nie przebija cienki i ostry kiełek, ale szerokie i tępe na końcu liścienie. Na polu widać wówczas podnoszenie pękniętych płytek gleby wzdłuż rzędów. Liścienie po przebiciu gleby zielenią się i rozpoczynają fotosyntezę. Z jednej strony ten sposób kiełkowania umożliwia szybkie przejście na system samożywny rośliny, z drugiej kiełek podczas przebijania gleby zużywa więcej energii. Wynika stąd wniosek, że nasion soi nie można siać zbyt głęboko.

Nie jest to zbyt korzystne, ponieważ w okresie siewu soi – na przełomie kwietnia i maja – powierzchniowa warstwa gleby jest w tym czasie przesuszona. Ponadto nasiona są narażone na wyjadanie przez ptaki.

Czytaj także: Jakie są rodzaje szczepionek bakteryjnych? Co daje szczepienie nasion bakteriami brodawkowymi?
Optymalna głębokość siewu soi wynosi 3-4 cm. W przypadku gleby o bardzo dobrej strukturze, ciepłej, ale wilgotnej w głębszych warstwach, można nasiona umieszczać na głębokości 5 cm. Nasion nie powinno siać się jednak głębiej, gdyż mogą być problemy z równomiernymi wschodami.

Technika siewu soi

Podczas siewu soi ważna jest technika zabiegu. Można wykorzystywać redlice stopkowe oraz talerzowe. Istotne jest mocne dociśnięcie gleby dookoła nasion i pozostawienie pulchnej warstwy nad nasionami.

Drugim niezwykle ważnym elementem agrotechniki jest sposób dystrybucji nasion. Soja ma nasiona bardzo wrażliwe na uderzenia. Powodują one mikropęknięcia, a także rozłupywanie nasion. Dlatego nie zaleca się do siewu soi siewników pneumatycznych. Lepszy jest rozdział nasion mechaniczny, a zwłaszcza z plastikowymi elementami roboczymi i przewodami nasiennymi.

Na podstawie: 100 pytań o strączkowe
fot. Evnato.Elements
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Strączkowe

Agrotechnika sorgo - Jakie są główne zalecenia uprawowe?

Jakie są główne zalecenia uprawy sorga ziarnowego? Na jakich glebach najlepiej go uprawiać? 

czytaj więcej
Zboża

Kiedy siać jęczmień jary? Optymalny termin siewu

Poza owsem, który wymaga wczesnego wiosennego siewu ze względu na duże wymagania wodne, warto pamiętać, że wczesne siewy tyczą się również jęczmienia jarego, głównie typu browarnego. Jaki jest optymalny termin siewu jęczmienia jarego? 

czytaj więcej
Strączkowe

Kiedy najlepiej siać groch? Terminy, warunki glebowe, norma wysiewu

Odmiany niezimujące grochu na suche nasiona sieje się jak najwcześniej, gdy temperatura gleby do kiełkowania wynosi od 1 do 2 stopni C. Jaki jest optymalny termin wysiewu grochu na terenie Polski? Jaka jest norma wysiewu? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)