Sucha zgnilizna kapustnych - jak to rozpoznać, jakie są objawy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sucha zgnilizna kapustnych - jak to rozpoznać, jakie są objawy?

10.03.2023autor: Tomasz Czubiński

Pierwszy wiosenny zabieg fungicydowy w rzepaku zwykle ma dwa cele: regulację pokroju rośliny oraz zwalczanie chorób liści. W tym roku w wyniku zimowego uderzenia wiosny rośliny rozwijały się także w styczniu. Rozwijały się też na liściach choroby. Sucha zgnilizna kapustnych - jak to rozpoznać, jakie są objawy?

Sprawca suchej zgnilizny kapustnych: stadium płciowe – Leptosphaeria maculans i L. biglobosa; stadium konidialne – Phoma lingam.

Jakie są objawy suchej zgnilizny kapustnych?

Objawy: na liściach pojawiają się początkowo małe, żółte plamki, które dość szybko powiększają się, a w ich środku pojawia się beżowa lub słomkowa, sucha nekroza. Na powierzchni plamy występują czarne punkty. Są to owocniki – piknidia z zarodnikami konidialnymi.
Wokół plamy prawie zawsze występuje otoczka, początkowo wodnista, później chlorotyczna (żółta). Plamy mogą powiększać się i łączyć, obejmując większą część liścia. Można też obserwować podłużne plamy na ogonkach liściowych.

Zobacz także: Cylindrosporioza roślin kapustowatych – jak to rozpoznać, jakie są objawy?

  • Zapobieganie niechemiczne: wybór mniej podatnych odmian, zmianowanie z kapustowatymi nie częściej niż co 4 lata, przyspieszenie mineralizacji resztek pożniwnych.
  • Zwalczanie chemiczne: opryskiwanie fungicydami przeciwko najgroźniejszej formie, powodowanej przez L. maculans, która powoduje uszkodzenie szyjki korzeniowej, przeprowadza się jeszcze jesienią w chwili zauważenia pierwszych objawów lub wg systemu wspomagania decyzji. Wiosenne zabiegi mają na celu powstrzymanie rozwoju patogenu na liściach oraz zmniejszenie jego presji infekcyjnej w kolejnym sezonie, także na polach sąsiednich. Chorobę ogranicza się środkami o działaniu układowym, a rozwój na nowych liściach można powstrzymać także preparatami powierzchniowymi.





Więcej dowiesz się tutaj: Rzepak - przewodnik polowy + Fazy rozwojowe rzepaku

autor Tomasz Czubiński

Tomasz Czubiński

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kukurydza

Drutowce w kukurydzy – Jak rozpoznać i jak zwalczać?

Gdy wysiewamy kukurydzę, zakładamy, że blisko 90–95% nasion szybko i równomiernie wykiełkuje i wyrosną z nich zdrowe rośliny. To od obsady zależy plon zielonki i energii na kiszonkę czy ziarna. Tymczasem od startu wegetacji czyhają na nie różne zagrożenia. W przeciwieństwie do większości gatunków uprawianych w naszym klimacie kukurydza nie jest zagrożona ze strony chorób odnasiennych czy odglebowych, ale przez szkodniki. Wpłynąć mogą one w pierwszej kolejności na obsadę poprzez eliminację zaatakowanych siewek. Drugorzędny, ale niewiele mniejszy wpływ szkodniki mogą mieć na kondycję młodych roślin i tempo ich wzrostu. Jak rozpoznać obecność drutowców w kukurydzy, jak zapobiegać i jak je zwalczać?

czytaj więcej
Rzepak

Kiła kapusty na rzepaku – jak rozpoznać i zapobiegać

Pierwszy wiosenny zabieg fungicydowy w rzepaku zwykle ma dwa cele: regulację pokroju rośliny oraz zwalczanie chorób liści. W tym roku w wyniku zimowego uderzenia wiosny rośliny rozwijały się także w styczniu. Rozwijały się też na liściach choroby. Kiła kapusty na rzepaku. Jakie są objawy i jak można jej zapobiegać?

czytaj więcej
Rzepak

Mączniak rzekomy kapustowatych – jak rozpoznać, zapobiegać i zwalczać

Pierwszy wiosenny zabieg fungicydowy w rzepaku zwykle ma dwa cele: regulację pokroju rośliny oraz zwalczanie chorób liści. W tym roku w wyniku zimowego uderzenia wiosny rośliny rozwijały się także w styczniu. Rozwijały się też na liściach choroby. Mączniak rzekomy kapustowatych. Jakie są objawy i jak można zapobiegać i zwalczać.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)