Siew rzepaku lepiej przyspieszyć czy opóźnić?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Siew rzepaku lepiej przyspieszyć czy opóźnić?

28.07.2021autor: dr Maria Walerowska

Pogoda potrafi płatać figle. Nie zawsze uda się wysiać rzepak w zalecanym terminie. Podjęcie decyzji o terminie siewu rzepaku jest zdecydowanie trudniejsze niż w przypadku zbóż, ponieważ reaguje on silnym spadkiem plonu zarówno w warunkach zbyt wczesnego, jak i zbyt późnego siewu. Wszystko zależy od przebiegu pogody oraz jakości stanowiska.

Dla siewu rzepaku istotne jest zwłaszcza ocieplenie okresu jesienno-zimowego, któremu towarzyszy zwiększenie opadów atmosferycznych w stosunku do wiosennej wegetacji. Wymusza to większą elastyczność w technologii produkcji rzepaku ozimego, w tym terminu siewu.

Pogoda rozdaje karty

Każdy rok jest inny, przykładowo w 2017 r. notowano podczas żniw i siewu ozimin intensywne opady, które mocno opóźniły siew rzepaku, nie tylko ograniczając potencjał roślin, ale także powodując posiewne zamulenie gleby i uniemożliwiając terminowe wykonanie jesiennych zabiegów ochrony roślin i regulacji ich pokroju. Z kolei sezon 2018/19 wyróżniał się wysokimi temperaturami i opadami sprzyjającymi równomiernym wschodom rzepaku, co prowokowało do wczesnego siewu, który niestety prowadził do wybujałości roślin i sprzyjał intensywnemu zasiedleniu plantacji przez szkodniki (w tym mszyce, będące wektorami wirusa żółtaczki rzepy) oraz patogeny (kiła kapustnych, sucha zgnilizna kapustnych).

Tylko 5 substancji owadobójczych

Kolejne lata ze skrajną suszą glebową w okresie żniw charakteryzowały się szybkim zbiorem roślin przedplonowych, więc wielu rolników decydowało się na wcześniejszy siew. W zeszłym roku monitoring wykazał duże nasilenie śmietki, pchełek i mszyc, co z dużym prawdopodobieństwem może powtórzyć się podczas tegorocznej jesieni. Pamiętajmy, że do jesiennej ochrony przed szkodnikami mamy jedynie 5 substancji aktywnych (cypermetrynę, flupyradifuron, w mieszaninie acetamipryd i lambda-cyhalotrynę i cyjanotraniliprol). Oznacza to, że w tym sezonie ochrona przed szkodnikami może być dużym wyzwaniem.

Jakie są konsekwencje zarówno przyspieszenia, jak i opóźnienia siewu rzepaku i o ile dni ewentualnie można przesuną jego termin, czytajcie w najnowszym wydaniu top agrar, tj. 8/2021 od str. 94.


autor dr Maria Walerowska

dr Maria Walerowska

zastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kiła już nie zagraża plonom rzepaku dzięki odmianom hybrydowym

Pomagają ograniczać negatywne skutki monokultury lub ubogiego płodozmianu. Zapewniają wysoki plon z gruntów o przeciętnej, jak i słabej bonitacji. Są odporne na niektóre szkodliwe czynniki, a do tego są ważnym uzupełnieniem dla uproszczonej technologii uprawy gleby. Takie są odmiany hrybrydowe rzepaku.

czytaj więcej
Rzepak

Mszyce na odpornej odmianie rzepaku. Czy zwalczanie jest konieczne?

Na rzepaku najczęściej pojawia się jeden z dwóch gatunków mszycy – kapuściana lub brzoskwiniowa. Ta druga jest wektorem wirusowej żółtaczki rzepy (TuUV). Najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobie wirusowej jest wybór odmiany odpornej. Co, jednak kiedy na odmianie odpornej mszyca się pojawi?

czytaj więcej
Rzepak

Ile azotu pobierze rzepak?

Ponad 100 kg/ha pobrania N przez rzepak jesienią to normalny wynik. Trzeba to uwzględnić w całkowitej dawce szacowanej pod oczekiwany plon. Pomniejszenie jej o to właśnie pobranie da nam całkowitą dawkę wiosenną azotu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)