Rzepiary. Czy to nowy gatunek szkodnika w rzepaku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rzepiary. Czy to nowy gatunek szkodnika w rzepaku?

19.05.2020autor: Kamila Szałaj

Uwaga! W rzepaku pojawił się nowy gatunek szkodnika – rzepiary. Żeruje głównie na obrzeżach pól, choć pojedyncze osobniki można spotkać również w dalszych łanach. W ciągu kilku minut potrafi zniszczyć kilkanaście roślin. Charakteryzuje się kolorowym ubarwieniem i… robieniem dziwnych min do telefonu.

Kwitnący rzepak jest przepiękny. Wiedzą to także polskie celebrytki, które znudzone siedzeniem w domu z powodu epidemii koronawirusa, postanowiły o sobie przypomnieć. Dlatego robią sobie zdjęcia na polach rzepaku i wrzucają je w media społecznościowe. Internauci, trochę złośliwie, nazwali je rzepiarami


Na swoich profilach fotki udostępniły już m.in. Katarzyna Cichopek, Anna Wendzikowska, Katarzyna Zielińska, Julia Wieniawa i Magdalena Lamparska. W ślady swoich koleżanek poszli także panowie: m.in. Maciej Dowbor. Modzie na „rzepiary” nie oparł się nawet sam David Beckham, który podczas porannego joggingu pstryknął sobie fotkę na żółtym polu i opublikował ją na Instagramie.

r e k l a m a


Temu dziwnemu trendowi przyglądają się rolnicy, bo niestety takie wejście w rzepak niszczy rośliny. Chętnych na fotkę przybywa, więc szybko może okazać się, że po kilku takich sesjach zdjęciowych będzie sporo połamanych łanów. Zdarza się przecież, że influencerki w pogodni za sławą i lajkami wjeżdżają w pole rowerami lub samochodami. W sieci już pojawiło się sporo komentarzy potępiających tę modę.

- Najgorsze jest to, że taka 'celebrytka' myśli wyłącznie o sobie, mając w nosie fakt, że niszczy czyjeś uprawy.. W jakim celu? Dowartościowania się lajkami pod zdjęciem? To tylko dowód na to jak te osoby są płytkie – tak modę na „rzepiary” komentuje jedna z internautek.

- Rzepiaczarom mówię stanowcze NIE – to kolejny głos w dyskusji nt. zdjęć w rzepaku.

- Rolnik uprawia, robi co może żeby zaradzić suszy, pryska żeby robale nie zjadły roślin, a taka sobie wjedzie bez pytania, rzęsami machnie i zadowolona. Nawet o zgodę nie pyta – czytamy w następnym komentarzu.

Ten nowy trend skomentował także Michał Nowacki, znany Wam jako Rolnik Nieprofesjonalny.



Pojawiają się też głosy, że rzepiary to kolejna plaga, która czeka w tym roku polskich rolników. Miejmy jednak nadzieję, że skoro rzepaki radzą sobie z nalotem chowaczy czy słodyszka, poradzą sobie także z nalotem rzepiar. 

A co Wy myślicie na ten temat? Czy rzepiary rzeczywiście zagrażają uprawom rzepaku? Piszcie w komentarzach pod artykułem. 


ksz, fot. Instagram
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pierwsze pokosy za nami

Pierwsze sianokosy za nami. Mimo, że zielonki zdążyły lekko nadgonić dzięki ostatnim deszczom, plony były niższe niż te w lepszych latach.

czytaj więcej

II Ogólnopolska Giełda Rzepaczano-Zbożowa - ostatni moment na zapisy!

Tym razem największe wydarzenie rynkowe organizowane przez redakcję top agrar Polska odbędzie się na zasadach webinarium. Tematem wiodącym są: Trendy cenowe zbóż i rzepaku – czego możemy spodziewać się na rynku w nowym sezonie? Termin transmisji naszego spotkania online: 28 maja godz. 17.00

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Rynek rzepaku: cisza przed burzą?

W rzepaku na runku europejskim panuje kompletna cisza, w Polsce są dokonywane niewielkie transakcje, które przetwórcy natychmiast zabezpieczają. Wszyscy wietrzą jakieś przesilenie. Czy będzie to zwyczajna dla okresu połowy maja spora obniżka notowań, czy może odradzający się wolno rynek ropy spowoduje wzrost ceny surowców oleistych?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)