Rynek rzepaku: cisza przed burzą?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek rzepaku: cisza przed burzą?

15.05.2020autor: dr Juliusz Urban

W rzepaku na runku europejskim panuje kompletna cisza, w Polsce są dokonywane niewielkie transakcje, które przetwórcy natychmiast zabezpieczają. Wszyscy wietrzą jakieś przesilenie. Czy będzie to zwyczajna dla okresu połowy maja spora obniżka notowań, czy może odradzający się wolno rynek ropy spowoduje wzrost ceny surowców oleistych?

Ropa cierpliwie odrabia straty, w czwartek rośnie o ponad 2%. Ropa BRENT jest już kwotowana po 32 USD/baryłkę, a ropa WTI po 28 USD/baryłka. Tym samym ceny ropy wzrosły od końca kwietnia ponad dwukrotnie. Na razie nie przynosi to jednak wpływu na rzepak, gdyż notowania oleju palmowego i soi są wciąż na niskich poziomach.

 

Rzepak od początku tygodnia najpierw potaniał o 6 euro, ale wczoraj odzyskał 3,5 euro/t i na nowe zbiory jest wyceniany na sierpień 370 euro/t. Ciagle słaba jest złotówka, aktualny kurs w stosunku do euro waha się pomiędzy  4,55–4,56. 


Firmy handlowe jednak oferują ceny podobne jak przed tygodniem. Najczęściej propozycje zakupu są na poziomach 1600–1650 zł/t. 
 

Przetwórcy jedni utrzymali ceny, a inni nawet je podnieśli i dalej kupują tylko niewielkie partie. Do większej liczby transakcji dochodziło we środę, kiedy to udawało się negocjować ceny ok. 1700 zł/t. Na tak płytkim rynku jest nawet przypuszczenie, że to właśnie nieco większe zakupy spowodowały, że na stabilnym cały dzień Matifie, środowe popołudniowe załamanie nastąpiło, gdy przetwórcy wrócili zabezpieczyć swoje zakupy sprzedając te wolumeny na giełdzie.
Zakłady Tłuszczowe oferują aktualnie za rzepak z dostawami poniższe ceny:

  • ZT Kruszwica dostawy na maj                  – 1665 zł/t               
  • ADM Szamotuły  dostawy  na czerwiec      – 1680 zł/t 

                         Czernin  na maj            – 1660 zł/t

r e k l a m a

  • Komagra Tychy na bieżąco                        – 1685 zł/t

                          Kosów Lacki                       – 1675 zł/t

  • Glencore Bodaczów na czerwiec                 – 1650 zł/t
  • Bestoil Lasocice na bieżąco                        – 1710 zł/t 


Rzepak na nowe zbiory kontraktowany jest podobnie niż jak tygodniem od 1654–1685 zł/t w zakładach tłuszczowych. Natomiast firmy skupowe proponują poziomy 1600–1630 zł/t. 


Sprawdź też najnowsze notowanie cen zbóż.

Juliusz Urban  Foto: Siklicki

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

IMGW ostrzega przed burzami z gradem w całym kraju

Najbliższe dni upłyną pod znakiem burz z gradem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał właśnie ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego kraju.

czytaj więcej
Rzepak

Rzepiary. Czy to nowy gatunek szkodnika w rzepaku?

Uwaga! W rzepaku pojawił się nowy gatunek szkodnika – rzepiary. Żeruje głównie na obrzeżach pól, choć pojedyncze osobniki można spotkać również w dalszych łanach. W ciągu kilku minut potrafi zniszczyć kilkanaście roślin. Charakteryzuje się kolorowym ubarwieniem i… robieniem dziwnych min do telefonu.

czytaj więcej

II Ogólnopolska Giełda Rzepaczano-Zbożowa - ostatni moment na zapisy!

Tym razem największe wydarzenie rynkowe organizowane przez redakcję top agrar Polska odbędzie się na zasadach webinarium. Tematem wiodącym są: Trendy cenowe zbóż i rzepaku – czego możemy spodziewać się na rynku w nowym sezonie? Termin transmisji naszego spotkania online: 28 maja godz. 17.00

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)