Rzepak odchwaszczany nieco później
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rzepak odchwaszczany nieco później

09.10.2019autor: Jacek Daleszyński

Nalistne, późniejsze zabiegi odchwaszczania rzepaku są oczywiście możliwe. Nie należy ich jednak zbytnio odsuwać w czasie, bo warunki, faza chwastów czy rzepaku mogą znacznie zmniejszyć ich skuteczność.

Rzepak wysiewany był w tym roku w wielu przypadkach w suchą glebę. Rolnicy nastawiali się na zabiegi doglebowe herbicydami, które jednak nie do końca mogły zadziałać. Byli też tacy, którzy odpuścili doglebówkę i planowali zabiegi nalistne. Warto jednak pamiętać, że nie mogą być one wykonywane zbyt późno. Etykiety preparatów nalistnych przewidują wykonanie zabiegu nawet w fazie 9 liści. Zakrywający międzyrzędzia rzepak w fazie BBCH 14–18 (zależy od międzyrzędzi) ogranicza wschody nowych chwastów, ale utrudnia też dostęp herbicydów do już rosnących i gleby. Niektóre gatunki nie zostają jednak zagłuszone. Do takich należą rumianowate, przytulia czepna, mak polny, jasnota purpurowa czy chaber bławatek. Jeśli przetrwają do wiosny, ich szkodliwość jest już bardzo duża. Po obumarciu starych liści rzepaku bardzo szybko zaczynają wegetację i nabierają odporności na herbicydy, przechodząc kolejne fazy rozwojowe. Choć mogą wydawać się małe, to z fizjologicznego punktu widzenia są dojrzałe i dość odporne na herbicydy. W takim przypadku na wiosnę pozostaje niewiele czasu na zabieg (szybka wegetacja i graniczna faza rzepaku na odchwaszczanie), a dodatkowo trzeba zastosować maksymalną, zalecaną dawkę substancji bez gwarancji jednak, że zadziała zadowalająco.

Nalistne raczej jako korekta

Zabieg nalistny w rzepaku jesienią nie powinien być jedynym przeciwko chwastom, a raczej korektą. Warto też pamiętać, że im wcześniej przeprowadzony taki zabieg, tym większe jego powodzenie. W praktyce warto go wykonać najlepiej w fazie 5–6 liści rzepaku. Korekcyjny zabieg w przypadku zachwaszczenia będzie wymagany, jeśli np. substancje dobrane do odchwaszczania przedwschodowego okażą się nietrafione, było zbyt sucho lub zapas nasion chwastów w glebie jest spory i dochodzi do zachwaszczenia wtórnego już jesienią.

Więcej na temat odchwaszczania rzepaku przeczytasz w październikowym wydaniu „top agrar Polska” od strony 84.



jd, fot. Daleszyński
autor Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński

<p>redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek rzepaku

Polska szczęśliwą wyspą rzepakową?

Rzepaku w Unii Europejskiej jest w tym roku znacznie mniej. Natomiast kolejne dane statystyczne i informacje z firm przetwórczych zdają się przedstawiać Polskę jako kraj wiecznej szczęśliwości, bo zbiory były w tym roku ponoć dobre. 

czytaj więcej
Rzepak

Mszyce na odpornej odmianie rzepaku. Czy zwalczanie jest konieczne?

Na rzepaku najczęściej pojawia się jeden z dwóch gatunków mszycy – kapuściana lub brzoskwiniowa. Ta druga jest wektorem wirusowej żółtaczki rzepy (TuUV). Najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobie wirusowej jest wybór odmiany odpornej. Co, jednak kiedy na odmianie odpornej mszyca się pojawi?

czytaj więcej
Rzepak

Ile azotu pobierze rzepak?

Ponad 100 kg/ha pobrania N przez rzepak jesienią to normalny wynik. Trzeba to uwzględnić w całkowitej dawce szacowanej pod oczekiwany plon. Pomniejszenie jej o to właśnie pobranie da nam całkowitą dawkę wiosenną azotu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)