Porażenie wirusem żółtaczki rzepy - Jak to rozpoznać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Porażenie wirusem żółtaczki rzepy - Jak to rozpoznać?

05.03.2023autor: Tomasz Czubiński

Pierwszy wiosenny zabieg fungicydowy w rzepaku zwykle ma dwa cele: regulację pokroju rośliny oraz zwalczanie chorób liści. W tym roku w wyniku zimowego uderzenia wiosny rośliny rozwijały się także w styczniu. Rozwijały się też na liściach choroby. Jak rozpoznać porażenie wirusem żółtaczki rzepy?

Porażenie wirusem żółtaczki rzepy - sprawca: Turnip yellows virus (TuYV).

Jakie są objawy porażenia wirusem żółtaczki rzepy?

Objawy: jeśli na liściach jesienią występowała mszyca brzoskwiniowa, a odmiana nie jest tolerancyjna na wirusa, to można zakładać porażenie. Objawia się ono buraczkowym przebarwieniem, zwłaszcza brzegów starszych liści. Brzeg blaszki czasem nienaturalnie kędzierzawieje. Może także dochodzić do skarłowacenia roślin, co powoduje brak wyrównania na plantacji. Starsze rośliny mogą mieć nieco zredukowaną wielkość liścia. Efekty widoczne później to mniejsza liczba rozgałęzień bocznych, drobniejsze nasiona.

  • Zapobieganie niechemiczne: wybór tolerancyjnych odmian, zwalczanie samosiewów rzepaku, izolacja od miejsc bytowania mszyc i źródła wirusa.
  • Zwalczanie chemiczne: zwalczanie jesiennej populacji mszyc.
Zobacz także: Jak to rozpoznać? – Zaraza i alternarioza ziemniaka

Więcej znajdziesz informacji znajdziesz tutaj: Atlas chorób roślin rolniczych dla praktyków

autor Tomasz Czubiński

Tomasz Czubiński

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rzepak

Sucha zgnilizna kapustnych - jak to rozpoznać, jakie są objawy?

Pierwszy wiosenny zabieg fungicydowy w rzepaku zwykle ma dwa cele: regulację pokroju rośliny oraz zwalczanie chorób liści. W tym roku w wyniku zimowego uderzenia wiosny rośliny rozwijały się także w styczniu. Rozwijały się też na liściach choroby. Sucha zgnilizna kapustnych - jak to rozpoznać, jakie są objawy?

czytaj więcej
Rzepak

Cylindrosporioza roślin kapustowatych – jak to rozpoznać, jakie są objawy?

Pierwszy wiosenny zabieg fungicydowy w rzepaku zwykle ma dwa cele: regulację pokroju rośliny oraz zwalczanie chorób liści. W tym roku w wyniku zimowego uderzenia wiosny rośliny rozwijały się także w styczniu. Cylindrosporioza roślin kapustowatych. Jakie daje objawy i jak rozpoznać?

czytaj więcej
Zboża

Łamliwość źdźbła zbóż – jak to rozpoznać?

Choroby podstawy źdźbła pod względem ochrony roślin mają jedną wspólną cechę – zwalczać i zapobiegać trzeba na długo przed powstaniem wyraźnych objawów. Stąd potrzeba trafnej diagnozy lub oceny ryzyka ich wystąpienia. Jeżeli nie mamy jeszcze tanich i powszechnie dostępnych narzędzi do diagnostyki molekularnej, czy testu ELISA, posługujemy się oceną wizualną pierwszych objawów. Nierzadko pomocna jest analiza płodozmianu i systemu uprawy, a także ocena na podstawie preferencji gatunku sprawcy choroby do określonego typu gleb. Łamliwość źdźbła zbóż, jakie są objawy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)