Pogotowie polowe TAP: Plaga szkodników! Czym je zwalczać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pogotowie polowe TAP: Plaga szkodników! Czym je zwalczać?

22.10.2019autor: dr Maria Walerowska

W ostatnich dniach pogoda wyraźnie się ociepliła – także noce są dość ciepłe. To idealne warunki dla szkodników, a pojawiło się ich wiele nie tylko na zbożach czy rzepaku, które natychmiast trzeba chronić, ale także na międzyplonach.

W tym roku wystąpiła gradacja wielu szkodników, a niektóre z nich potrafią być naprawdę żarłoczne. Właśnie takim przykładem żarłoka jest larwa gnatarza rzepakowca, która pojawiła się nie tylko na rzepaku, ale także na gorczycy wysianej w międzyplonie, której w tym roku zasiano bardzo wiele, albo też deszcze i ocieplenie  sprawiły, że jest bardzo widoczna na polach. Larwa gnatarza potrafi doszczętnie wyjeść blaszkę liściową. Na rzepaku pojawił się także tantniś krzyżowiaczek.

Cały czas na polach jest jeszcze kukurydza ziarnowa, z której przelatują mszyce na zboża i rzepaki. Pamiętajcie, że to groźni roznosiciele wirusów, w zbożach wirusa żółtej  karłowatości jęczmienia, a w rzepaku żółtaczki rzepy.

Wirusy przenoszą także skoczki, które także licznie występują w tym roku. Nie dość tego, mamy prawdziwy wysyp szkodników glebowych. W tym odcinku Pogotowia polowego powiem Wam, jakie szkodniki się pojawiły w jakich uprawach, a także kiedy i czym je zwalczać.

ZAPRASZAM NA FILM!


dr Maria Walerowska
autor dr Maria Walerowska

dr Maria Walerowska

zastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Pogotowie polowe TAP: Uwaga na mszyce w rzepaku i zbożach!

Plantacje kukurydzy praktycznie oblepione są mszycami w wielu regionach. Oznacza to, że najprawdopodobniej z kukurydzy przeniosą się na oziminy. W pierwszej kolejności na rzepak ozimy. Czym je zwalczać jesienią w rzepaku?

czytaj więcej

Zbiory marchwi i pietruszki – susza i szkodniki dokuczają

Na opolskich polach trwają zbiory marchwi i innych warzyw korzeniowych. Jedni robią to ręcznie inni maszynowo. W czasie wegetacji oprócz suszy sporym problemem były owady i myszy. Wielkość warzyw nie jest imponująca. Rolników nie zadowala cena, która jest bardzo wysoka tylko w sklepach. W przypadku pietruszki dochodzi problem braku zarejestrowanych środków do ochrony herbicydowej. Chwasty muszą więc wyrywać ręcznie zatrudniając do tego ludzi, co znacznie podraża koszty.

czytaj więcej
Rzepak

Szkodniki w rzepaku po wschodach. Czas na opryski!

W tym roku żniwa szybko się skończyły, a warunki pogodowe sprzyjały pracom polowym, dlatego wielu rolników zaczęło siać rzepak ozimy jeszcze przed 20-go sierpnia. Ze wschodami nie było problemu, ale szkodniki zaczęły atakować rośliny. Ci, którzy nie zareagowali na czas muszą przesiewać plantacji. Inni zaczęli wykonywać opryski.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)