Mszyce na odpornej odmianie rzepaku. Czy zwalczanie jest konieczne?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mszyce na odpornej odmianie rzepaku. Czy zwalczanie jest konieczne?

28.10.2023

Na rzepaku najczęściej pojawia się jeden z dwóch gatunków mszycy – kapuściana lub brzoskwiniowa. Ta druga jest wektorem wirusowej żółtaczki rzepy (TuUV). Najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobie wirusowej jest wybór odmiany odpornej. Co, jednak kiedy na odmianie odpornej mszyca się pojawi?

Pytanie Czytelnika: Czy konieczne jest zwalczanie mszyc na odmianie rzepaku odpornej na wirusa żółtaczki rzepy?

Zobacz także: Jesienne zabiegi w rzepaku. O tym trzeba pamiętać

Zapobieganie chorobie wirusowej w rzepaku

Na rzepaku najczęściej pojawia się jeden z dwóch gatunków mszycy – kapuściana lub brzoskwiniowa. Ta druga jest wektorem wirusowej żółtaczki rzepy (TuUV).

Mszyca brzoskwiniowa na rzepaku i objawy żółtaczki rzepy. Fot. Daleszyński

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobie wirusowej jest wybór odmiany odpornej. Jeśli takiej nie mamy, to zabiegi na mszyce jesienią są często wykonywane co kilka dni.

Natomiast gdy wysialiśmy odmianę odporną, zwalczanie mszyc nie musi być już aż tak intensywne, ale i tak warto monitorować sytuację i zwalczać je, zanim wzrośnie liczebność ich populacji. Zwalczanie mszyc ma wówczas zabezpieczyć przed szkodami bezpośrednimi – wysysaniem soków, co może osłabić rośliny przed zimą oraz pośrednimi – niezwiązanymi z przenoszeniem wirusów. W tym ostatnim chodzi o zapobieganie pokryciu roślin spadzią (co utrudnia kolejne zabiegi, gdyż przywabia pszczoły) oraz powstawaniu otworów w liściach, przez które wnikają do roślin patogeny.

Fot: Daleszyński

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak dobrze zastosować obornik?

Obornik obornikowi nierówny. Różnią się one składem, na co wpływ ma jego pochodzenie czy udział słomy. Czyli jak dobrze zastosować obornik?

czytaj więcej
Rzepak

Jesienne zabiegi w rzepaku. O tym trzeba pamiętać

Niezależnie od tego, czy jesień jest chłodna, czy też – tak jak to ostatnio bywa – ciepła i sucha, rzepaki muszą być dobrze przygotowane do zimy. Oznacza to, że w zależności od zasobności stanowiska i rozwoju systemu korzeniowego muszą one być nie tylko dobrze zaopatrzone w makro- i mikroskładniki, ale także dobrze ochronione.

czytaj więcej
Rzepak

Ile azotu pobierze rzepak?

Ponad 100 kg/ha pobrania N przez rzepak jesienią to normalny wynik. Trzeba to uwzględnić w całkowitej dawce szacowanej pod oczekiwany plon. Pomniejszenie jej o to właśnie pobranie da nam całkowitą dawkę wiosenną azotu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)