r e k l a m a
Partnerzy portalu
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>Jakie czynniki warunkują efektywność nawożenia azotem rzepaku? Jakie znaczenie ma siarka?
Jakie czynniki warunkują efektywność nawożenia azotem rzepaku? Jakie znaczenie ma siarka?
03.03.2023autor: Patrycja Bernat
Jeśli szukamy oszczędności w uprawie rzepaku, w roślinie która nie jest tania, powinniśmy skupić się na zwiększeniu efektywności stosowanych nawozów w tym nawozów azotowych. Jak to zrobić? Jaki wpływ na plon ma wiosenne dokarmianie siarką?
Od czego zależy efektywność nawożenia azotem rzepaku? To zagadnienie zostało omówione przez prof. dr hab. Witolda Szczepaniaka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Od czego zależy efektywność nawożenia azotem?
— Dzisiaj zostałem poproszony o przygotowanie tematu dotyczącego optymalizacji wykorzystania azotu w uprawie rzepaku. Temat ciekawy, chociażby ze względu na sytuację na rynku nawozowym w ostatnich latach. Wszystkie nawozy podrożały, w przypadku azotowych wzrost jest bardziej znaczący. Pomimo ostatniego trendu spadkowego, obserwujecie Państwo, że mimo wszystko w porównaniu do sytuacji sprzed 2-3 lat płody rolne podrożały nieproporcjonalnie do środków służących produkcji. Trzeba pamiętać, że rzepak zalicza się do roślin wymagających, żeby efektywnie gospodarować nawozami, warto się zastanowić jak zastosować nawozy azotowe — prof. dr hab. Witold Szczepaniak.
Podczas swojego wystąpienia prof. dr hab. Witold Szczepaniak poruszył następujące punkty:
- Fizjologia plonowania a krytyczne fazy rozwoju/odżywienia rzepaku. Jeśli zrozumiemy roślinę, kiedy buduje ona plon, wtedy nam będzie łatwiej efektywniej zastosować nawozy, w tym nawozy azotowe.
- Wiosenne nawożenie azotem – dawka, dobór nawozów, termin aplikacji i technika stosowania.
- Wiosenne nawożenie siarką – dlaczego, bo jest to jeden z niezbędnych skalników, który jest potrzebny do efektywnego pobierania azotu i przetwarzania go w plon.
r e k l a m a
— Jeśli szukamy oszczędności w uprawie rzepaku roślinie, która nie jest tania w uprawie, powinniśmy skupić się na zagadnieniach związanych ze zwiększeniem efektywności stosowanych nawozów.
Jakie czynniki warunkują efektywność nawożenia azotem?
— Jeśli patrzymy na czynniki warunkujące efektywność nawożenia azotem, można je podzielić na tzw. czynniki, które zalicza się do czynników minimum: regulacja odczynu gleby, ustalenie optymalnego systemu nawożenia P i K — prof. dr hab. Witold Szczepaniak.
Inne aspekty to:
- Racjonalne ustalenie dawki nawozowej azotu,
- Zwiększenie efektywności pobierania i przetwarzanie pobranego azotu, poprzez bilansowanie azotu składnikami drugoplanowymi jak Mg, S, Ca;
- Profilaktyczne stosowanie mikroelementów B, Mn, Mo oraz inne.
Fizjologia plonowania a krytyczne fazy rozwoju/ odżywienia rzepaku
— Jeśli poznamy roślinę moment, kiedy potrzebuje ona składników, i jak one wpływają na poszczególne parametry związane z tworzeniem plonu i jego jakości, będzie Państwu zdecydowanie łatwiej efektywnie nawozić, bo będziemy je stosować, wtedy kiedy trzeba. Trzeba mieć jednak świadomość, że jeżeli roślina żywi się z gleby, to trzeba te nawozy zastosować z odpowiednim wyprzedzeniem. Żeby one były już dostępne nie tylko rozpuszczone, ale i przemieszczone w głąb w gleby — prof. dr hab. Witold Szczepaniak.
Jakie dawki nawozu zastosować, jakie terminy i techniki aplikacji wybrać? Wiosenne nawożenie siarką – niezbędny składnik do efektywnego pobierania azotu. Koniecznie zobacz nasz FILM!
Patrycja Bernat
<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a