Czy nasion rzepaku z neonikotynoidami wystarczy dla wszystkich?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy nasion rzepaku z neonikotynoidami wystarczy dla wszystkich?

05.08.2019autor: Tomasz Czubiński

Czasowe zezwolenia na stosowanie neonikotynoidów do zaprawiania nasion rzepaku ucieszyły plantatorów, choć zmartwiły tzw. „ekologów”. Szkopuł w tym, że zezwolenia te obejmują określone partie towaru oraz areał rzepaku.

Minister wydał dwa czasowe zezwolenia 15 maja 2019 r. na stosowanie zapraw Criuser OSR 322 FS i Moodesto 480 FS. Zezwolenia te dotyczą okresu od 1 czerwca do 28 września 2019 r. Zaprawianie i wysiew zaprawionych nasion rzepaku mogą mieć miejsce tylko w tym okresie. Jednak dla każdej z zapraw określono limity ilościowe.

Całkowity areał przewidywany do obsiewu nasionami zaprawionymi obejmuje po 250 tys. ha każdej z zapraw. Czyli łącznie będzie to 500 tys. ha. Tymczasem rzepaku sieje się w Polsce co najmniej o kolejne 300–400 tys. ha więcej. Wniosek płynie jeden - nasion zaprawionych neonikotynoidami nie wystarczy dla wszystkich.

Kto zatem dostanie, a kto nie? Jak to w przyrodzie - zwycięża silniejszy albo szybszy. Docierają do nas sygnały, że nie wszystkie firmy są równo obdarowane. Dlatego mamy do Was pytanie - ankietę dotycząca dostępności nasion zaprawionych neonikotynoidami. Prosimy o odpowiedzi.

---> KLIKNIJ TUTAJ ABY WYPEŁNIĆ ANKIETĘ <---
autor Tomasz Czubiński

Tomasz Czubiński

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rzepak

Opolskie: Słaba jakość nasion rzepaku

Największy odbiorca na Opolszczyźnie - Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica” w Brzegu wciąż zwiększa przerób: w ubiegłym roku przekroczył pół miliona ton. W tym roku jednak parametry jakościowe nasion są słabe.

czytaj więcej
Rzepak

Mszyce na odpornej odmianie rzepaku. Czy zwalczanie jest konieczne?

Na rzepaku najczęściej pojawia się jeden z dwóch gatunków mszycy – kapuściana lub brzoskwiniowa. Ta druga jest wektorem wirusowej żółtaczki rzepy (TuUV). Najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobie wirusowej jest wybór odmiany odpornej. Co, jednak kiedy na odmianie odpornej mszyca się pojawi?

czytaj więcej
Rzepak

Ile azotu pobierze rzepak?

Ponad 100 kg/ha pobrania N przez rzepak jesienią to normalny wynik. Trzeba to uwzględnić w całkowitej dawce szacowanej pod oczekiwany plon. Pomniejszenie jej o to właśnie pobranie da nam całkowitą dawkę wiosenną azotu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)