W Niemczech powstaje silny sojusz nawozowy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W Niemczech powstaje silny sojusz nawozowy

28.05.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

Od 1 czerwca Raiffeisen RWZ i ZG Raiffeisen będą wspólnie kupować nawozy, by lepiej sprostać wymagającej sytuacji na rynku nawozowym. Co takie rozwiązanie przyniesie w praktyce?  

Firmy łączą siły, by radzić sobie z sytuacją na rynku

W połowie maja Raiffeisen Waren-Zentrale Rhein-Main eG (RWZ) i ZG Raiffeisen eG ogłosiły, że od początku czerwca połączą swoje wolumeny zakupów nawozów od wybranych dostawców. Jak informują obie firmy, główna spółdzielnia Baden z siedzibą w Karlsruhe będzie w przyszłości kupować znaczne ilości nawozów od RWZ, która pełni rolę hurtowni koordynującej. Przedsiębiorstwa zdecydowały się na taki krok, ponieważ chcą być lepiej przygotowane do tego, by radzić sobie z wciąż trudną sytuacją na rynku nawozowym. 

r e k l a m a

Niemiecki sojusz nawozowy rośnie w siłę

To nie pierwszy sojusz w zakresie nawozów, nawiązany przez Raiffeisen RWZ. Wcześniej do współpracy firma zaprosiła także RW Kassel i belgijskie Triferto. 

- Po RW Kassel i Triferto, ZG Raiffeisen Karlsruhe jest teraz kolejnym ważnym partnerem w naszym aliansie nawozowym wzdłuż Renu. Każdy może wnieść swój wkład zgodnie ze swoimi mocnymi stronami. Wspólnie zoptymalizujemy łańcuch dostaw od fabryki do magazynu detalisty - skomentował nawiązanie współpracy z ZG Raiffeisen dyrektor generalny RWZ Christoph Kempkes. 

Współpraca w zakresie nawozów odpowiedzią na wyzwania rynku 

Przedstawiciele ZG Raiffeisen nie ukrywają, że sojusz nawozowy to dobre rozwiązanie, by mierzyć się z wyzwaniami branży rolniczej. Prócz trudnej sytuacji na rynku nawozów, wśród tych wyzwań wymieniają także regulacyjne interwencje polityków, koncentrację dostawców i dynamiczne zmiany na rynkach międzynarodowych. 

- Aby jak najlepiej poradzić sobie z tymi wyzwaniami, musimy połączyć siły. Ponadto związane z tym optymalizacje, zwłaszcza w logistyce, poprzez zmniejszenie emisji w całym łańcuchu dostaw, przyczynią się do kwestii zrównoważonego rozwoju w rolnictwie – uzasadnia dr Holger Löbbert, członek zarządu odpowiedzialny za sektor rolny w ZG Raiffeisen. 

- Nasza sieć sojuszy teraz w pełni się opłaca, szczególnie na obecnie niezwykle wymagających rynkach nawozów: na arenie międzynarodowej z Triferto – i to z Agrifirm – oraz w kraju z RW Kassel, a teraz także z ZG Raiffeisena. Jako stowarzyszenie zakupowe jesteśmy znacznie lepiej przygotowani, niż gdybyśmy robili to sami - skomentował dr Christoph Leufen, kierownik produkcji roślinnej w RWZ. 

Równocześnie wszystkie powiązane sojuszem nawozowym firmy deklarują, że dla klientów z branży rolniczej nadal działają całkowicie niezależnie i konkurują ze sobą.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. ZG Raiffeisen

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rekordowy zysk SDM Wieluń cieszy spółdzielców

Pomimo pandemii koronawriusa Spółdzielnia Dostawców Mleka w Wieluniu zamknęła 2021 roku z zyskiem wysokości ponad 4,3 mln zł. – To wynik ciężkiej pracy dostawców i pracowników – mówił Marek Kapica, prezes SDM Wieluń. A jaka była średnia cena skupu mleka i jakie inwestycje planuje spółdzielnia?

czytaj więcej

Rolnicy mogą zarobić na sprzedaży bezpośredniej. Ale droga do zysków z RHD nie jest łatwa

Sprzedaż kozich serów własnej produkcji w ramach rolniczego handlu detalicznego daje ekologicznemu rodzinnemu gospodarstwu Jolanty i Waldemara Dalów poduszkę finansową. Kto jednak myśli, że wytwarzanie zdrowej żywności to droga usłana przez państwo różami, ten bardzo się myli.

czytaj więcej

Czy ceny świń będą rosły? Ile zakłady mięsne zapłacą na koniec roku? RAPORT

Stawki za żywiec wieprzowy rosną od kilku tygodni. Jak długo utrzyma się ten trend? Jakie będą ceny tuczników na koniec roku?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)