W Niemczech powstaje silny sojusz nawozowy
Od 1 czerwca Raiffeisen RWZ i ZG Raiffeisen będą wspólnie kupować nawozy, by lepiej sprostać wymagającej sytuacji na rynku nawozowym. Co takie rozwiązanie przyniesie w praktyce?
Firmy łączą siły, by radzić sobie z sytuacją na rynku
W połowie maja Raiffeisen Waren-Zentrale Rhein-Main eG (RWZ) i ZG Raiffeisen eG ogłosiły, że od początku czerwca połączą swoje wolumeny zakupów nawozów od wybranych dostawców. Jak informują obie firmy, główna spółdzielnia Baden z siedzibą w Karlsruhe będzie w przyszłości kupować znaczne ilości nawozów od RWZ, która pełni rolę hurtowni koordynującej. Przedsiębiorstwa zdecydowały się na taki krok, ponieważ chcą być lepiej przygotowane do tego, by radzić sobie z wciąż trudną sytuacją na rynku nawozowym.
Niemiecki sojusz nawozowy rośnie w siłę
To nie pierwszy sojusz w zakresie nawozów, nawiązany przez Raiffeisen RWZ. Wcześniej do współpracy firma zaprosiła także RW Kassel i belgijskie Triferto.
- Po RW Kassel i Triferto, ZG Raiffeisen Karlsruhe jest teraz kolejnym ważnym partnerem w naszym aliansie nawozowym wzdłuż Renu. Każdy może wnieść swój wkład zgodnie ze swoimi mocnymi stronami. Wspólnie zoptymalizujemy łańcuch dostaw od fabryki do magazynu detalisty - skomentował nawiązanie współpracy z ZG Raiffeisen dyrektor generalny RWZ Christoph Kempkes.
Współpraca w zakresie nawozów odpowiedzią na wyzwania rynku
Przedstawiciele ZG Raiffeisen nie ukrywają, że sojusz nawozowy to dobre rozwiązanie, by mierzyć się z wyzwaniami branży rolniczej. Prócz trudnej sytuacji na rynku nawozów, wśród tych wyzwań wymieniają także regulacyjne interwencje polityków, koncentrację dostawców i dynamiczne zmiany na rynkach międzynarodowych.
- Aby jak najlepiej poradzić sobie z tymi wyzwaniami, musimy połączyć siły. Ponadto związane z tym optymalizacje, zwłaszcza w logistyce, poprzez zmniejszenie emisji w całym łańcuchu dostaw, przyczynią się do kwestii zrównoważonego rozwoju w rolnictwie – uzasadnia dr Holger Löbbert, członek zarządu odpowiedzialny za sektor rolny w ZG Raiffeisen.
- Nasza sieć sojuszy teraz w pełni się opłaca, szczególnie na obecnie niezwykle wymagających rynkach nawozów: na arenie międzynarodowej z Triferto – i to z Agrifirm – oraz w kraju z RW Kassel, a teraz także z ZG Raiffeisena. Jako stowarzyszenie zakupowe jesteśmy znacznie lepiej przygotowani, niż gdybyśmy robili to sami - skomentował dr Christoph Leufen, kierownik produkcji roślinnej w RWZ.
Równocześnie wszystkie powiązane sojuszem nawozowym firmy deklarują, że dla klientów z branży rolniczej nadal działają całkowicie niezależnie i konkurują ze sobą.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. ZG Raiffeisen
Zuzanna Ćwiklińska
Najważniejsze tematy