SZOK! W jednym z państw UE wkrótce zabraknie zboża
r e k l a m a
Partnerzy portalu

SZOK! W jednym z państw UE wkrótce zabraknie zboża

16.02.2023autor: Zuzanna Ćwiklińska

Nie tylko Polska mierzy się z trudnościami na rynku zbóż. W naszym kraju problemem jest cena i nadmiar surowca, podczas gdy inne państwo UE ma odwrotny kłopot. Niebawem może tam zabraknąć zboża! Jaki kraj ma problem z niedoborami? Z czego on wynika?    

W jakim kraju UE może zabraknąć zboża?

W związku z toczącą się wojną w Ukrainie, Polska wciąż próbuje poradzić sobie z nadmiarem ukraińskiego zboża, które trafiło do naszego kraju, choć Europa zapewniała, że wesprze nas w dystrybuowaniu towarem ze wschodu. Tymczasem z odwrotnym problemem mierzy się Portugalia. Według szacunków portugalskich organizacji rolniczych, tamtejsze zapasy zboża wystarczą na około dwa tygodnie. Jak podał lizboński tygodnik “Expresso", to rekordowo niska wartość. 

r e k l a m a

Organizacje i władze potwierdzają kryzys zbożowy w Portugalii

Przedstawiciele władz stowarzyszeń z sektora żywnościowego i logistycznego w Portugalii potwierdzili we wtorek, 14 lutego, że stan rezerw zboża w tym kraju jest krytyczny. Jeżeli nic się nie zmieni, w pierwszych dniach marca Portugalia zostanie bez zapasów

- W sytuacji dalszych utrudnień w dostawach do Portugalii za 15 dni w jej magazynach nie będzie już zboża - mówił we wtorek Jaime Picarra, szef stowarzyszenia IACA, które reprezentuje firmy z sektora rolno-hodowlanego.

 Dlaczego w Portugalii brakuje zboża?

Istnieją dwa główne powody, dla których Portugalia znalazła się u progu kryzysu zbożowego. Pierwszy z nich to oczywiście wojna w Ukrainie, która odpowiada za wiele zawirowań na rynku zbóż w ostatnim roku. Portugalia usiłowała się ratować importem z Rosji – dane tamtejszego urzędu statystycznego pokazały, że w pierwszej połowie 2022 r. z Rosji sprowadzono towary, których wartość wyniosła 523,7 mln euro. Oznacza to, że wartość importowanych towarów była w tym okresie o 16,2 proc. większa niż rok wcześniej. Wśród sprowadzonych produktów znalazło się między innymi zboże

Teraz jednak nawet handel z Rosją nie pomógł, gdyż do sytuacji międzynarodowej doszły jeszcze wewnętrzne kryzysy Portugalii. Głównym z nich, który jest drugą przyczyną niedoboru zboża, jest strajk spółki logistycznej Silopor, która odpowiada za rozładunek zbóż i zapełnienie magazynów w głównych portugalskich portach. Pracownicy strajkują już od kilku tygodni. Domagają się między innymi zwiększenia załogi. Przedstawiciele firmy zadeklarowali, że protest potrwa co najmniej do końca miesiąca. 

Co oznacza niedobór zboża dla Portugalczyków?

Jeżeli protest pracowników firmy logistycznej przeciągnie się, w Portugalii nastąpi znaczna podwyżka cen żywności i przerwanie łańcucha dostaw. Zboża nie są bowiem w tej chwili rozładowywane ze statków, a Portugalia w 80 proc. opiera się na towarze importowanym. Jeśli spełni się najgorszy scenariusz, w pierwszych dniach marca na portugalskich stołach może zabraknąć chleba, makaronów i innych produktów zbożowych. 


Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Mąka ze świerszczy już legalna w Polsce. Jak odróżnić ją od tradycyjnej?

Unia Europejska zarejestrowała jako nową żywność proszek ze świerszcza domowego. Od teraz można go legalnie dodać do produktów spożywczych. Jak na razie taką  autoryzację otrzymała jedna firma z Wietnamu.

czytaj więcej
Aktualności

Protest rolników w Dorohusku: "Przez dopłaty do zbóż spadają ich rynkowe ceny"

Rolnicy ze stowarzyszenia "Oszukana wieś" rozpoczęli dziś kolejny dwudniowy protest na granicy z Ukrainą w Dorohusku. Nie zadowoliły ich rozmowy z wicepremierem i ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem, które odbyły się przed tygodniem. Zarzucają szefowi MRiRW, że ogłoszone przez niego dopłaty do zbóż spowodowały spadek ich cen na rynku.

czytaj więcej

Dopłaty do zbóż 2023. Czy będą wyższe stawki? Kiedy wypłata pieniędzy?

Rolnicy oceniają, że dopłaty do zbóż to pozorna pomoc. Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk odpiera jednak te zarzuty i tłumaczy, dlaczego stawki są na poziomie 150-250 zł i czemu wsparcie nie obejmie innych zbóż i rzepaku. Zdradza też, kiedy rolnicy otrzymają wsparcie na konto.   

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)