Święta podnoszą ceny tuczników o 20-30 gr. Ile za świnie płacą aktualnie zakłady mięsne?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Święta podnoszą ceny tuczników o 20-30 gr. Ile za świnie płacą aktualnie zakłady mięsne?

23.11.2022autor: Kamila Szałaj

Rosną ceny skupu tuczników w Polsce. Rolnicy mają nadzieję, że to dopiero początek przedświątecznych wzrostów. Pozytywny sygnał płynie także z Niemiec, gdzie po wielu tygodniach stagnacji świnie wreszcie zdrożały. Jakie są aktualne ceny trzody chlewnej w Polsce? Sprawdź w naszej SONDZIE!

Ceny skupu tuczników: wyraźny ruch w górę

Rosną ceny skupu świń. Część monitorowanych przez nas zakładów mięsnych podniosła cenniki o 20-30 gr/kg. Ten trend, utrzymujący się już od dwóch tygodni, daje hodowcom nadzieję na kolejne podwyżki, zwłaszcza że rozpoczyna się okres przedświąteczny.

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że obecnie ceny skupu tucznika wahają się w granicach: od 6,30 zł/kg do 7,10 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 8,90 zł/kg.

Również z danych KOWR i MRiRW wynika, że na rynku krajowym w dniach 7–13.11.2022 r. (dane ZSRIR MRiRW) dostawcy za świnie rzeźne uzyskiwali przeciętnie 7,05 zł/kg, o 5 gr/kg więcej niż w poprzednim tygodniu, ale o 4 proc. mniej niż przed miesiącem. Żywiec ten był o 68,5 proc. droższy niż przed rokiem.

- W Polsce, gdzie proces likwidacji pogłowia jest bardzo znaczący, od dwóch tygodni widoczny jest wyraźny ruch cen skupu w górę. Ubojnie intensywniej zaczynają szukać surowca, którego podaż jest ograniczona. Branża coraz bardziej jest skoncentrowana na nadchodzących świętach i większych zamówieniach przypadających na pierwszą połowę grudnia. W krajowych notowaniach niektóre ubojnie w 46 tygodniu za klasę E płaciły powyżej 9 zł/kg. - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

Z kolei bank ING wylicza, że tempo ubojów trzody spowalnia. Na krajowym rynku w pierwszym półroczu 2022 r. wolumen zbliżył się do 9,8 mln szt. W stosunku do poprzedniego roku mamy do czynienia ze spadkiem o ponad 8 proc.

r e k l a m a

W Niemczech wreszcie drgnęły ceny świń

W Niemczech w tym tygodniu na dużej giełdzie VEZG po raz pierwszy od kilku tygodni wzrosła cena - o 5 centów. Wynosi ona 1,95 euro/kg. Będzie obowiązywała do 30 listopada.

- W związku ze zwiększoną sprzedażą wieprzowiny w nowym tygodniu ubojowym wzrasta zapotrzebowanie na tuczniki. Można spodziewać się wzrostu cen – ocenia niemieckie Stowarzyszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).

- Dodatkowo w Niemczech w ubiegłym tygodniu pojawiło się ożywienie na giełdzie internetowej. Cena wzrosła do 1,97 euro/kg (wbc). Jest to wynik zagospodarowania nadwyżki podaży żywca wieprzowego oraz większego optymizmu wśród podmiotów skupujących - ocenia Polpig.

Polpig: w UE powróciła wiara handlowców w większą sprzedaż

Rosną ceny także w innych krajach UE, np. w Holandii o 1 cent.

- Powróciła wiara handlowców w większą sprzedaż produktów wieprzowych w najbliższych tygodniach - wyjaśnia Polpig.

Import rośnie, eksport spada. Kupiliśmy z zagranicy produkty wieprzowe za 1,6 mld euro

KOWR zauważa, że w okresie styczeń–wrzesień 2022 r. eksport żywca, mięsa oraz przetworów i tłuszczów wieprzowych był o 7 proc. mniejszy niż rok wcześniej i wyniósł 489 tys. ton (w ekwiwalencie tusz). Przychody z tego tytułu wzrosły o 14 proc., do 1,3 mld euro(6,1 mld zł).

Zwiększył się natomiast import. W tym czasie do Polski sprowadzono 770 tys. ton asortymentu wieprzowego, o 12 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2021 r. Wydatki poniesione na zakup produktów wieprzowych były o 25 proc. większe i wyniosły 1,6 mld euro.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 18 listopada 2022 roku?

Oto jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 6,55 zł/kg (bez zmian);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 6,50-6,70 zł/kg (wzrost o 20 gr);

Łódzkie:

  • Marciniak, Sędzimirowice – 7,00 zł/kg (wzrost o 30 gr);
  • Złotex, Złoczew - 6,80 zł/kg (bez zmian);
  • Kawiks Patoki - 6,50-7,10 zł/kg.

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 6,70 zł/kg (bez zmian) i 8,90 zł/kg wbc kl. E (wzrost o 30 gr);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna – 6,40-7,00 zł/kg (wzrost o 20 gr);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 6,30-7,00 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 6,60-7,00 zł/kg (bez zmian);
  • Mróz – 8,70 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian);

Kamila Szałaj
fot. arch.

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Niemal 1,5 mln złotych kary dla ZM Kania! Za co?

Na Zakłady Mięsne Henryk Kania będące w upadłości od 2020 r. Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła karę pieniężną o łącznej wartości niemal 1,5 mln złotych. Za co KNF nałożył aż tak wysoką karę na zakłady mięsne?

czytaj więcej

Spektakularne świąteczne parady ciągników [FOTO]

Adwent to okres przygotowawczy do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Oznacza to, że na niemieckich ulicach pojawi się bożonarodzeniowa parada ciągników rolniczych niosąca ważne przesłanie dla mieszkańców.

czytaj więcej
Aktualności

Tradycyjna parada świątecznych ciągników w Niemczech! [VIDEO]

To już trzecia ogólnoniemiecka akcja #EinFunkenHoffung, podczas której ulice miast i wsi naszych sąsiadów wypełniają się udekorowanymi przez świąteczne lampki ciągnikami. Parada niesie za sobą również bardzo ważny przekaz i zwraca uwagę na problemy, z jakimi musi mierzyć się rolnictwo.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)