Święta podnoszą ceny tuczników o 20-30 gr. Ile za świnie płacą aktualnie zakłady mięsne?
Rosną ceny skupu tuczników w Polsce. Rolnicy mają nadzieję, że to dopiero początek przedświątecznych wzrostów. Pozytywny sygnał płynie także z Niemiec, gdzie po wielu tygodniach stagnacji świnie wreszcie zdrożały. Jakie są aktualne ceny trzody chlewnej w Polsce? Sprawdź w naszej SONDZIE!
Ceny skupu tuczników: wyraźny ruch w górę
Rosną ceny skupu świń. Część monitorowanych przez nas zakładów mięsnych podniosła cenniki o 20-30 gr/kg. Ten trend, utrzymujący się już od dwóch tygodni, daje hodowcom nadzieję na kolejne podwyżki, zwłaszcza że rozpoczyna się okres przedświąteczny.
Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że obecnie ceny skupu tucznika wahają się w granicach: od 6,30 zł/kg do 7,10 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 8,90 zł/kg.
Również z danych KOWR i MRiRW wynika, że na rynku krajowym w dniach 7–13.11.2022 r. (dane ZSRIR MRiRW) dostawcy za świnie rzeźne uzyskiwali przeciętnie 7,05 zł/kg, o 5 gr/kg więcej niż w poprzednim tygodniu, ale o 4 proc. mniej niż przed miesiącem. Żywiec ten był o 68,5 proc. droższy niż przed rokiem.
- W Polsce, gdzie proces likwidacji pogłowia jest bardzo znaczący, od dwóch tygodni widoczny jest wyraźny ruch cen skupu w górę. Ubojnie intensywniej zaczynają szukać surowca, którego podaż jest ograniczona. Branża coraz bardziej jest skoncentrowana na nadchodzących świętach i większych zamówieniach przypadających na pierwszą połowę grudnia. W krajowych notowaniach niektóre ubojnie w 46 tygodniu za klasę E płaciły powyżej 9 zł/kg. - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.
Z kolei bank ING wylicza, że tempo ubojów trzody spowalnia. Na krajowym rynku w pierwszym półroczu 2022 r. wolumen zbliżył się do 9,8 mln szt. W stosunku do poprzedniego roku mamy do czynienia ze spadkiem o ponad 8 proc.
W Niemczech wreszcie drgnęły ceny świń
W Niemczech w tym tygodniu na dużej giełdzie VEZG po raz pierwszy od kilku tygodni wzrosła cena - o 5 centów. Wynosi ona 1,95 euro/kg. Będzie obowiązywała do 30 listopada.
- W związku ze zwiększoną sprzedażą wieprzowiny w nowym tygodniu ubojowym wzrasta zapotrzebowanie na tuczniki. Można spodziewać się wzrostu cen – ocenia niemieckie Stowarzyszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).
- Dodatkowo w Niemczech w ubiegłym tygodniu pojawiło się ożywienie na giełdzie internetowej. Cena wzrosła do 1,97 euro/kg (wbc). Jest to wynik zagospodarowania nadwyżki podaży żywca wieprzowego oraz większego optymizmu wśród podmiotów skupujących - ocenia Polpig.
Polpig: w UE powróciła wiara handlowców w większą sprzedaż
Rosną ceny także w innych krajach UE, np. w Holandii o 1 cent.
Import rośnie, eksport spada. Kupiliśmy z zagranicy produkty wieprzowe za 1,6 mld euro
KOWR zauważa, że w okresie styczeń–wrzesień 2022 r. eksport żywca, mięsa oraz przetworów i tłuszczów wieprzowych był o 7 proc. mniejszy niż rok wcześniej i wyniósł 489 tys. ton (w ekwiwalencie tusz). Przychody z tego tytułu wzrosły o 14 proc., do 1,3 mld euro(6,1 mld zł).
Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 18 listopada 2022 roku?
Oto jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin - 6,55 zł/kg (bez zmian);
Lubelskie:
- ZM Wierzejki – 6,50-6,70 zł/kg (wzrost o 20 gr);
Łódzkie:
- Marciniak, Sędzimirowice – 7,00 zł/kg (wzrost o 30 gr);
- Złotex, Złoczew - 6,80 zł/kg (bez zmian);
- Kawiks Patoki - 6,50-7,10 zł/kg.
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (bez zmian);
Mazowieckie:
- ZM Mościbrody – 6,70 zł/kg (bez zmian) i 8,90 zł/kg wbc kl. E (wzrost o 30 gr);
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kościelna – 6,40-7,00 zł/kg (wzrost o 20 gr);
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 6,30-7,00 zł/kg (bez zmian);
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 6,60-7,00 zł/kg (bez zmian);
- Mróz – 8,70 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian);
Kamila Szałaj
fot. arch.
Kamila Szałaj
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl
Najważniejsze tematy