Jakie są ceny zboża, nawozów i byków na początku lipca? [RAPORT]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie są ceny zboża, nawozów i byków na początku lipca? [RAPORT]

01.07.2022autor: Magdalena Szymańska

Ceny zbóż pod presją napływu zbóż z Ukrainy. Ceny rzepaku? Dalekie od rekordów. Ceny oleju napędowego przed żniwami raczej nie spadną drastycznie. A jakie są prognozy  cen byków czy ceny żywca wieprzowego? Czy zboże sprzedawać teraz czy magazynować? Więcej w naszym raporcie rynkowym z 1 lipca 2022 roku

Ceny zboża nie chcą pójść w górę

Z pól zjeżdżają pierwsze jęczmienie i jak informują nas skupujący z zachodniej Polski, jego parametry są zaskakująco dobre. Niestety tak dobrze nie jest wszędzie, bo lokalnie jest sucho a do tego dochodzą burze z gradem, które niszczą uprawy. Rynek jest pod coraz silniejszą presją napływu zbóż z Ukrainy i zapowiada się, że tak jeszcze pozostanie. Już nawet wicepremier Henryk Kowalczyk apeluje do rolników, aby jeśli mają powierzchnię magazynową, nie sprzedawali zboża, bo popyt na nie po żniwach będzie duży.

Kontrakty wrześniowe na pszenicę na giełdzie Matif w Paryżu wyceniane są na 350 euro/t, to zdecydowanie więcej niż oferowana obecnie cena na naszym rynku.

r e k l a m a

Ceny rzepaku o wiele niższe w skupie niż na giełdzie

Podobnie jest z rzepakiem, jego cena w kraju spadła już poniżej 3 tys. zł/t a na Matifie kontrakty sierpniowe kosztują 694 euro (ok. 3250 zł/t). Aczkolwiek w przypadku oleistych zanosi się na dobrze zbiory nie tylko w UE, co może wywierać presję na ceny.

Niebawem do Europy przypłynie australijski rzepak, Ukraina pomimo wojny, ma też mieć niezłe zbiory, z kolei ten, który wyśle do Unii, będzie wjeżdżał do niej małymi partiami i pojawi się głównie w Polsce w momencie żniw rzepakowych.

Ceny żywca wieprzowego bez zmian, a ceny byków mogą spadać

W Niemczech giełda VEZG na kolejny tydzień ustaliła cenę na niezmienionym poziomie 1,85 Euro za kg przy 57% mięsności tuszy. W Polsce niby zakłady ubojowe poszukują towaru, ale wyraźnych podwyżek cen w skupach jeszcze nie widać. Chociaż niektórzy zaznaczają, iż w indywidualnych negocjacjach przy większych dostawach, oferowane są bardziej atrakcyjne stawki.

Pocieszającym dla producentów może być spadek cen zbóż paszowych oraz uruchomienie 2 lipca kolejnej pomocy dla producentów prosiąt (80 zł/sztukę i maksymalnie na 2 tys. sztuk).

Ceny prosiąt importowanych wzrosły od 5 do 10 zł/sztukę a krajowych pozostały bez zmian.

Rynek żywca wołowego wskazuje na kolejne obniżki cen byków.

Ceny nawozów azotowych spadają, ale wieloskładnikowych rosną

Na rynku nawozów pojawiają się pierwsze ruchy cenowe. Niektórzy dystrybutorzy dopasowują już cenniki do tych opublikowanych w zeszłym tygodniu przez Agrochem Puławy, czyli windują ceny nawozów wieloskładnikowych a obniżają azotowych. Inni z kolei narzekają, iż pomimo tego, że zamówili nawozy u producenta, ciągle czekają na nowe dostawy, i ceny zmienią wtedy, kiedy będą mogli handlować nowym towarem.

Dlaczego tak niewiele gospodarstw skorzystało z dopłat do nawozów?

Z drugiej strony te gospodarstwa, które nie czekają z zakupem nawozów do ostatniej chwili mają już zapasy w magazynach. Wśród tych gospodarzy decyzje zakupowe przyspieszyły na pewno dotacje do wcześniej zakupionych nawozów. Jak wskazują pierwsze dane z dopłat do nawozów skorzystało jednak zaledwie 400 tys. rolników, to tylko jedna część spośród tych, którzy złożyli w tym roku wnioski o dopłaty bezpośrednie. Przyczyny tego mogą być dwie. Jedna może wskazywać na to, że więcej gospodarstw składa wnioski o dopłaty, niż kupuje nawozy, ponieważ o dopłaty bezpośrednie wnioskuje właściciel a nie użytkownik, a druga, że jednak jest grupa rolników, która nie zaopatrzyła się w nawozy w wymaganym czasie.

Cena oleju napędowego nadal wysoka

Na rynku paliw nieco lepiej, aczkolwiek dla rolników, którzy już powoli szykują się do żniw nie ma dobrych wieści. Jak wskazują analitycy z epetrol.pl, w kolejnych dniach dalsza tendencja spadkowa będzie odczuwalna głównie w tankowaniu benzyny i LPG.  W okresie między 4 i 10 lipca 2022 r. ceny paliw będą kształtować się następująco:

  • benzyna Pb95 będzie kosztować 7,74–7,86 zł/l
  • autogaz – 3,40–3,49 zł/l.
  • olej napędowy – 7,81–7,93 zł/l.

Zatem w przypadku diesla, o radykalne obniżce cen będzie trudno. 

dr Magdalena Szymańska

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty do nawozów 2022: ARiMR wypłaciła 500 mln złotych dotacji

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do połowy lipca wypłaciła około 500 mln złotych z tytułu dopłat do nawozów. Pieniądze otrzymało niespełna 79 tys. rolników. Kiedy pozostali rolnicy utrzymają dotacje?

czytaj więcej

Ceny byków spadły nawet o 1 zł! Ile ubojnie płacą za bydło mięsne na początku lipca?

Niestety znowu spadły ceny żywca wołowego. Niektóre zakłady mięsne płacą za byki, jałówki nawet o 1 zł mniej niż przed tygodniem. W niektórych ubojniach stawki za krowy spadły aż o 1,5 zł. Jakie są prognozy analityków rynkowych? Jakie są aktualne ceny bydła w punktach skupu?

czytaj więcej

Jakie są aktualne ceny świń w punktach skupu?

Jakie są aktualne ceny świń w Polsce i UE? Sprawdź w naszej SONDZIE!  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)