Ile zbóż i rzepaku zbiorą rolnicy w 2021 roku? Jakie plony?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ile zbóż i rzepaku zbiorą rolnicy w 2021 roku? Jakie plony?

03.08.2021autor: Kamila Szałaj

GUS podał wstępne szacunki zbiorów upraw rolniczych w 2021 roku. Wynika z nich, że rolnicy zbiorą około 27,4 mln ton zbóż i mieszanek oraz 3,2 mln ton rzepaku. A jakie będą plony z ha?

Dobre zbiory rzepaku, słabsze zbóż

GUS informuje, że według wstępnych szacunków, zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi spadły o 4 proc. w stosunku do zbiorów z poprzedniego roku. Natomiast areał upraw spadł o 1 proc. 

GUS szacuje, że zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wstępnie wyniosą  około 27,4 mln t, tj. o około 4 proc. mniej od zbiorów ubiegłorocznych. Z tego ok. 21 mln t to zbiory zbóż ozimych (7 proc. mniej niż w 2020 r.), a 6,3 mln t – zbiory zbóż jarych (8 proc. więcej niż rok temu).

Natomiast zbiory rzepaku i rzepiku ukształtują się na poziomie około 3,2 mln t, tj. o około 4 proc. więcej od zbiorów ubiegłorocznych.

Powierzchnia upraw zbóż i mieszanek w 2021 roku wyglądała następująco: 

  • pszenica ok. 2,4 mln ha, 
  • żyto ok. 0,8 mln ha, 
  • jęczmień 0,7 mln ha, 
  • owies ok. 0,5 mln ha, 
  • pszenżyto ok. 1,3 mln ha, 
  • mieszanki zbożowe ok. 0,7 mln ha.
r e k l a m a

Jakie będą plony zbóż i rzepaku?

Według GUS, w bieżącym roku plony zbóż wyniosą około 4,32 t/ha – 4 proc. mniej niż w ubiegłym roku. Plony zbóż ozimych oceniono na 4,63 t/ha, a jarych na 3,51 t/ha.  

Natomiast szacowany plon rzepaku i rzepiku wynosi 3,25 t/ha, a zbiór 3,2 mln ton. W odróżnieniu od zbóż, powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku wzrosła w 2021 roku o około 2 proc. i wynosi mniej więcej 1 mln ha.

Jakie będą zbiory ziemniaków i buraków cukrowych?

Warunki wegetacji aż do końca maja nie były korzystne dla uprawy ziemniaka. GUS informuje, że w połowie roku stan plantacji ziemniaków był zróżnicowany regionalnie. W całej Polsce powierzchnia uprawy tej bulwy wzrosła, osiągając ponad 0,2 mln ha, ale biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne i inne czynniki, wpływające na plon, prawdopodobnie tegoroczny zbiór ziemniaka będzie niższy niż w 2020 r. Wszystko zależy jednak od pogody w najbliższych tygodniach i miesiącach.

Podobnie wygląda kwestia zbioru buraków cukrowych: wiosenne chłody nie sprzyjały wegetacji, jednak stan upraw jest dobry a wielkość plonu zależy od pogody w najbliższym czasie. Powierzchnia uprawy buraków cukrowych jest zbliżona do tej z ubiegłego roku i wynosi około 0,25 mln ha.

Siano łąkowe

W przypadku siana wiosenna wegetacja roślin przebiegała bez zakłóceń, choć nie dynamicznie. Sianokosy przeprowadzono sprawnie i można ocenić, że siano pierwszego pokosu było dobrej jakości i miało wysoką wartość pokarmową. Plony tego pokosu w przeliczeniu na siano oszacowano na 2,85 t/ha, zbiory wyniosły zaś 7,3 mln t.

Co wpłynęło na wielkość tegorocznych zbiorów?

Głównym czynnikiem, który kształtował wielkość tegorocznej produkcji, były warunki pogodowe. Chłodne dni w kwietniu i w maju oraz spadki temperatur przy gruncie hamowały wzrost i rozwój roślin. W tym czasie w wielu rejonach doszło do nadmiernego przesuszenia gleby z powodu niedoboru opadów. Ekstremalne zjawiska pogodowe z czerwca i lipca – burze, gradobicia i nawałnice – także odbiły się na stanie upraw.

Pozytywny wpływ na wielkość zbiorów w 2021 r. miała za to pogoda jesienią ubiegłego roku oraz przeprowadzenie siewu zbóż i rzepaku w optymalnych terminach i przy sprzyjającej pogodzie.

Zuzanna Ćwiklińska, Kamila Szałaj, źródło: GUS

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Żniwa w Rosji, na Ukrainie i Białorusi. Ile już zebrali tamtejsi rolnicy?

Zbliża się koniec sierpnia, co oznacza również koniec żniw. Jak przebiegają sezonowe prace polowe u naszych wschodnich sąsiadów?

czytaj więcej

Kiedy sprawdzi się przedwschodowe odchwaszczanie rzepaku?

Dużo chwastów występujących przez cały okres wegetacji rzepaku ma podobne do niego wymagania glebowe, wilgotnościowe i pokarmowe. To m.in.: gwiazdnica, przytulia, rumian, perz, samosiewy zbóż ozimych, fiołek polny, maruna, ostrożeń, tobołki i tasznik.

czytaj więcej

Rząd musi zacząć rozmawiać z młodymi rolnikami, w tym z AgroUnią

Rząd Zjednoczonej Prawicy ma kiepskie notowania u rolników, przede wszystkim producentów trzody chlewnej. Powód jest oczywisty - ASF. Dlatego rządzący powinni rozmawiać z AgroUnią i zapoznać się z rozwiązaniami dotyczącymi ASF-u prezentowanymi przez wykształconych praktyków – trzodziarzy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)